خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۴, 16th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۵/۰۶ ساعت ۱:۱۱:۲۷

    خانه  > فرهنگی  >  روحانی: بخش کردی خبرگزاری ایرنا راه‌اندازی می‌شود

روحانی: بخش کردی خبرگزاری ایرنا راه‌اندازی می‌شود

خبرگزاری هرانا ـ حسن روحانی در پایان سفر استانی خود به کردستان اعلام کرد که قرار است به زودی بخش کردی خبرگزاری جمهوری اسلامی “ایرنا” راه‌اندازی شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، رئیس‌جمهور ایران از راه‌اندازی بخش کردی این خبرگزاری در آینده‌ای نزدیک خبر داد، او همچنین از تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگا‌ه‌های استان کردستان سخن گفت.

روحانی این اقدام‌ها را در راستای تحقق وعده‌های خود به مردم کردستان خواند. به گفته‌ی روحانی در سال جاری و در سال آینده‌ی خورشیدی ۸۸۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی استان کردستان اختصاص یافته است.

بحث آموزش زبان و ادبیات کردی در دانشگاه‌های استان کردستان برای نخستین بار در زمستان گذشته مطرح شد، رئیس واحد سنندج دانشگاه آزاد اسفندماه سال اعلام کرده بود که از سال ۹۴ زبان کردی به صورت دو واحد اختیاری در این دانشگاه ارائه می‌شود.

در اصل‏ پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده است: “‎‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏، اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبان‌های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید