خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  نامه نگاری رئیس جمهور به دفتر رهبری نمی تواند مانع اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر شود

نامه نگاری رئیس جمهور به دفتر رهبری نمی تواند مانع اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر شود

خبرگزاری هرانا ـ عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است قانون امر به معروف و نهی از منکر قانونی مترقی و جامع است و نامه نگاری رئیس جمهور به دفتر رهبری نمی تواند مانع اجرای آن شود و دولت صرفا می تواند اصلاحات خود را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، تابستان سال گذشته بود که بررسی طرح امر به معروف و نهی از منکر به دلیل برخی شائبه ها در مورد برخورد سلیقه ای مسئولان با متعرضان به آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس کلید خورد.

با بررسی این طرح، مخالفت های دولت نیز با آن آغاز شد تا جایی که معاون پارلمانی ریاست جمهوری در صحن علنی مجلس در مخالفت با این طرح اشکالات آن را مطرح کرد و بیان داشت به دلیل عدم “عالم” بودن افراد در زمینه امر به معروف و نهی از منکر، اختلافاتی در دستگاه های اداری پیش خواهد آمد و در این زمینه هشدارهایی داد.

علیرغم این، کمیسیون فرهنگی بر طرح خود اصرار کرد و در نهایت با تأیید شورای نگهبان به صورت قانون درآمد و حتی درخواست های مکرر وزیر کشور مبنی بر خارج کردن این طرح از دستور کار نیز کارگر واقع نشد.

بعد از آن بود که دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، ۲۰ خرداد ماه سال جاری طبق آیین نامه و به دلیل استنکاف رئیس جمهور از ابلاغ این قانون به دستگاه های اجرایی در مهلت قانونی از طریق روزنامه رسمی کشور اقدام به ابلاغ آن به دستگاه های کشور کرد.

با وجود ابلاغ این قانون به دستگاه ها، تعدادی از وزرا از جمله وزیر دادگستری همچنان نسبت به اجرای این قانون معترض است و اشکالاتی را به آن وارد می داند تا جایی که اخیرا رئیس جمهور طی نامه ای به مقام معظم رهبری خواستار لغو اجرای قانون امر به معروف و نهی از منکر جهت بررسی اشکالات موجود در آن شد.

دولت اصلاحیات خود پیرامون قانون امر به معروف را در قالب لایحه به مجلس ارائه کند/ نامه به رهبری مانع اجرای قانون نیست

نصرالله پژمان فر که در زمان بررسی طرح امر به معروف و نهی از منکر از اعضای کمیسیون مشترک این طرح بود، با بیان اینکه دولت نظرات خود را زمان بررسی این طرح ارائه و پاسخ خود را دریافت کرده است، گفت: “به هر حال هم اکنون امر حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به صورت قانون در آمده و جز اجرا، مسیر دیگری برای آن متصور نیست”.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: “بعد از اتمام مهلت قانونی ابلاغ قانون امر به معروف و نهی از منکر از سوی ریاست جمهوری، رئیس مجلس از طریق اعلام در روزنامه رسمی کشور اقدام به ابلاغ این قانون کرد لذا در حال حاضر دستگاه های اجرایی ملزم به اجرای این قانون هستند”.

وی افزود: “طبیعتا این دولت نیز مانند سایر دولت ها نقطه نظراتی نسبت به قانون دارد و قانون گذار نیز اگرچه باید آنها را بشنود اما ملزم نیست هر خواسته دولت را اجابت کند، به طور کل این قانون جامع و مترقی بوده و زمینه نشاط اجتماعی را فراهم می کند”.

پژمان فر در ادامه به درخواست های مکرر وزیر کشور مبنی بر خروج این طرح از دستور کار مجلس اشاره و عنوان کرد: “مجلس ملزم است وظیفه قانون گذاری خود را انجام دهد که در این راستا ممکن است برخی از خواسته های دولت تأمین نشود به هر حال مصالح کشور بسیار مهم تر است که همواره در دستور کار مجلس قرار دارد، حتی اگر این دولت مثل دولت های قبل نظر مثبتی نسبت به آن نداشته باشد”.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه نامه ریاست جمهوری به رهبری نیز نمی تواند از اجرای قانون جلوگیری کند، ادعا کرد: “کمیسیون پیش از این نیز ادله دولت را بررسی کرده و پاسخ های لازم را داده است و در حال حاضر برای ایجاد اصلاحات تنها می توانند لایحه ای به مجلس ارائه دهند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید