خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۴, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۲۵ ساعت ۲:۱۹:۰۱

    خانه  > اصناف  >  پیشنهاد کشاورز برای رفع دغدغه وکلا پیرامون قانون آیین دادرسی کیفری

پیشنهاد کشاورز برای رفع دغدغه وکلا پیرامون قانون آیین دادرسی کیفری

خبرگزاری هرانا ـ رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) می گوید که بهتر است گفته شود کلیه وکلایی که دارای پروانه وکالت معتبر هستند از جهت شمول ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مورد تأیید هستند، در این صورت هم مشکل تبصره حل می‌شود و هم قانون رعایت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، بهمن کشاورز در نشست بررسی قانون آیین دادرسی کیفری، نوآوری‌ها و نقدها،‌ با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری، اظهار کرد: “اگر وکلایی قرار است طبق ماده ۴۸ در لیست انتخابی رئیس قوه قضائیه قرار گیرند باید با آنها صحبت شود و در صورت تمایل آنها اشکالی ندارد، اما اگر با آنها صحبت نشود و در لیست قرار گیرند درست نیست، چرا که شاید آنها نخواهند در این لیست قرار گیرند”.

وی ادامه داد: “در قانون آیین دادرسی کیفری در مرحله دفاع گفته شده که محدود کردن وکلا فقط در مرحله تحقیق است و پس از آن متهم می‌تواند هر وکیلی که خواست انتخاب کند. پاسخ این است که بنیان مرحله کیفری،‌ در مرحله تحقیق است. چرا که در مرحله دادگاه امکان دارد وکیلی حاضر نشود وارد پرونده شود و حتی در صورت ورود وکلا امکان دارد آنها نتوانند کاری انجام دهند”.

کشاورز یادآور شد: “تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری با اصل ۳۵ قانون اساسی در تعارض است”.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) درباره راه‌حل سهل در مورد ایراد تبصره ماده ۴۸، گفت: “بهتر است گفته شود که کلیه وکلایی که دارای پروانه وکالت معتبر هستند از جهت شمول این ماده مورد تأیید هستند، در این صورت هم مشکل تبصره حل می‌شود و هم قانون رعایت شده است”.

وی با اظهار امیدواری از این‌که تبصره ماده ۴۸ ختم به خیر شود، گفت: “امیدوارم مثل قانون دادگاه‌های عام این موضوع ۱۰ سال طول نکشد تا ما در آخر به نقطه بازگشت برسیم”.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید