خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  آلودگی هوای سیستان و بلوچستان به ۱۰ برابر حد مجاز رسید

آلودگی هوای سیستان و بلوچستان به ۱۰ برابر حد مجاز رسید

خبرگزاری هرانا ـ صبح سه‌شنبه ۱۶ تیرماه غلظت ذرات معلق در هوای استان سیستان و بلوچستان یک هزار و ۵۷۷ میکروگرم بر مترمکعب گزارش شده که بیش از ۱۰ برابر حد مجاز و سه برابر حد بحران است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رادیو زمانه، علی ملاشاهی، کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان ضمن اعلام این خبر به مردم این استان توصیه کرد که با توجه به افزایش سطح آلودگی هوا و توفان گرد و خاک از رفت و آمد غیرضروری در خیابان‌ها خودداری کرده و درصورت تردد حتماً از ماسک استفاده کنند.

حداکثر سرعت وزش باد در سیستان و بلوچستان به ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسیده که شعاع دید افقی را در ایستگاه زابل و زهک به ۴۰۰ متر کاهش داده است.

سه روز پیش غلظت ذرات معلق در استان سیستان و بلوچستان شش برابر حد مجاز اعلام شده بود.

مقدار ریزگردها در هوای هر شهر تا ۱۰۰ میکروگرم بر مترمکعب طبیعی است از ۱۰۰ تا ۲۵۰ میکروگرم شرایط هشدار و از این مقدار تا ۳۵۰ میکروگرم بر مترمکعب در وضع اضطرار و از این میزان بیشتر هوا در وضع بحران قرار می‌گیرد.

روز دوشنبه ستاد بحران استان به سبب وزش باد شدید همراه با گرد و خاک که غلظت ذرات معلق در هوای شهرستان‌های زابل و زهک را به هزار و ۴۷ میکروگرم رسانده بود، ادارات این دو شهرستان را برای دومین روز متوالی تعطیل کرد.

به‌گفته علی ملاشاهی بعد از ظهر روز سه‌شنبه شدت توفان گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان کاهش می ‌یابد و بار دیگر در ساعات اولیه روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در منطقه پیش‌بینی می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش اعلام کرد که تنفس هوای آلوده به ذرات معلق و ریزگردها احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش می‌دهد. شماری از رسانه‌ها مرگ شهروندان بر اثر هجوم ریزگردها را «مرگ خاموش» نامیده‌‌اند.

چندی پیش معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران گفته بود که هیچ مسئولی نمی‌تواند قول برطرف شدن مشکل ذرات معلق را بدهد و بهتر است مردم با این مشکل کنار بیایند.

بحران ریزگردها چند سالی است که جنوب ایران را فرا گرفته و در حال گسترش است، با این حال هنوز مقامات راه حلی برای پیشگیری از این بحران یافت نکرده‌اند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید