خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سلاح های گرم در دست مردم؛ قتل عمد در سیستان و بلوچستان افزایش یافته است

سلاح های گرم در دست مردم؛ قتل عمد در سیستان و بلوچستان افزایش یافته است

خبرگزاری هرانا ـ مدیر کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان از افزایش قتل عمد بخاطر وجود سلاح گرم در دست مردم خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فعالین بلوچ، ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از افزایش “قتل عمد” در استان سیستان و بلوچستان خبر داده است.

حمیدی علت افزایش قتل عمد را وجود سلاح های غیر مجاز” عنوان کرده است و از ریش سفیدان و سران طوائف خواسته در زمینه جمع آوری این سلاح ها همکاری کنند.

سه شنبه ۲ تیر دادستان زاهدان محمد مرزیه نیز وجود “سلاح‌های  گرم” را عامل مهمی در ناامنی در سیستان و بلوچستان عنوان کرد و گفت: “استان سیستان و بلوچستان به دو مشکل گرفتار است، یک وجود سلاح‌های غیرمجاز در دست مردم و دوم سلاح‌های مجازی که استفاده درست از آنها نمی‌شود”.

وی با بیان اینکه برای هر دو مورد قانون، مجازات‌هایی را تعیین کرده است و با افراد متخلف بدون اغماض برخورد می‌شود، ادامه داد: “در یک سال گذشته آمار تیراندازی‌ها با سلاح مجاز و غیرمجاز در سطح استان بسیار زیاد شده است که اقدامات لازم برای جمع‌آوری سلاح‌ها توسط نیروهای انتظامی و امنیتی افزایش یافته است”.

در سالهای اخیر بارها امامان جمعه  و فعالان بلوچ از افزایش نا امنی ها و سهم بالای توزیع سلاح گرم در بین مردم توسط سپاه پاسداران در ایجاد نا امنی و قتل انتقاد کرده و خواستار جمع آوری این سلاح ها شده اند.

سپاه پاسداران از سال ۸۸ با اجرای طرح بسیج عشایر، طوائف و قبائل بلوچ را مسلح کرده است که این توزیع سلاح در درگیری های طائفه ای ، انتقام های شخصی و چه بسا در دزدی و سرقت های مسلحانه استفاده شده اند.

 

 

 

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید