خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شبیری زنجانی: اقدامی که منجر به سلب حق متهم در دفاع مناسب از خودش شود جایز نیست

شبیری زنجانی: اقدامی که منجر به سلب حق متهم در دفاع مناسب از خودش شود جایز نیست

خبرگزاری هرانا ـ شبیری زنجانی از مراجع شیعه ساکن قم گفت که متهم از نظر عقلایی و شرعی حق دارد از خود دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شفقنا، در طرح اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری که در مجلس مطرح بود، این عبارت به انتهای تبصره ماده ۴۸ اضافه شد: “در جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرایم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است، در صورت ضرورت به پیشنهاد بازپرس و تایید دادستان، تحقیقات مقدماتی بدون حضور وکیل انجام می شود”.

این تبصره در نهایت مورد ایراد شورای نگهبان واقع شد و در روزهای پایانی قبل از اجرای قانون به این نحو تغییر یافت و این تغییر نهایی نیز مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت: “در جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و همچنین جرایم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده ۳۰۲ این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی، طرفین دعوا وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشند، انتخاب می نمایند، اسامی وکلای مزبور توسط رییس قوه قضاییه اعلام می گردد”.

در همین زمینه، خبرنگار شفقنا دیدگاه آقای شبیری زنجانی را درباره قید اخذ وکیل متهمان امنیتی به “مورد تایید رییس قوه قضاییه بودن» جویا شد”.

آقای شبیری زنجانی در پاسخ، گفت: “در خصوص قضیه اطلاع نداریم و اظهارنظر هم نمی کنیم. متهم از نظر عقلایی و شرعی حق دارد از خود دفاع کند و این کار در فرضی که منجر به سلب حق وی در دفاع مناسب از خودش شود جایز نخواهد بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید