خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ ساعت ۱:۰۷:۳۹

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  ساکنین روستاهای خراسان شمالی بحران آب آشامیدنی دارند

ساکنین روستاهای خراسان شمالی بحران آب آشامیدنی دارند

خبرگزاری هرانا ـ گرمای هوا و کمبود یا نبود آب در روستاهای خراسان شمالی، مردم را با مشکلات جدی مواجه کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، ۴۸ درصد جمعیت استان خراسان شمالی در روستاهای این استان سکونت دارند و خراسان شمالی جز پنج استان دارای جمعیت روستایی نسبت به جمعیت شهری است، زنگ خطر زده شده شهری و بی‌آبی، مرگ زمین را رقم خواهد زد، کم کم شهرها و روستاهای کوچک کشورمان در آستانه کم‌آبی یا بی‌آبی بوده و این وضعیت با بی توجهی به مشکل کم‌آبی و عدم صرفه‌جویی به تدریج به کلان شهرها و کل کشور خواهد رسید.

بایستی حقیقت را قبول کرده و تدبیری همگانی اندیشید

برای تامین آب صف می‌کشند

جمله آب مایه حیات است را بارها شنیده‌ایم و می‌دانیم کشور ما یک کشور نیمه‌خشک است ولی کارشناسان و متخصصان این عرصه می‌گویند کشور ایران با ۲۵ درصد صرفه‌جویی از جانب مردم می‌تواند از این بحران عبور کند وگرنه مردم دچار معضلاتی خواهن شد که، به هیچ وجه قابل حل نخواهد بود که، اوضاع مردم روستاهای خراسان شمالی گویای صادق این موضوع است.

نماینده مردم بجنورد، سملقان، راز وجرگان، جاجرم و گجرمه در مجلس شورای اسلامی در این باره می‌گوید: “بسیاری از مردم در روستاهای این استان برای تامین آب در مقابل مخازن آب صف می‌کشند تا شاید ظرفی از آب را به خانه ببرند”.

ساکنین روستاهای خراسان شمالی گله‌مندند

بخش زیادی از آب مورد نیاز اهالی روستاهای خراسان شمالی با تانک صورت می‌گیرد و این اتفاق باعث بروز مشکل‌های عدیده‌ای برای آنها شده که نارضایتی و ناراحتی مردم را به بار آورده است.

قاسم جعفری در این باره می‌گوید: “نباید مسائل مختلف موجب غفلت از تامین نیاز‌های اولیه روستائیان به‌ویژه آب شود و اکنون مردم در روستاها مشکل جدی آب را دارند”.

وی ادامه داد: “با وجود آنکه در ماه‌های گذشته بر تدبیر مسئولان استان تهران برای تامین آب تاکید شده اما هم‌چنان مشکلات باقی است و مردم از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین انتظار دارند تا، به وضعیت تامین آب رسیدگی کنند”.

فقط ۶۰ روستا آبرسانی می‌شود

تعداد روستاهی در بحران به نسبت روستاهایی که آبرسانی می‌شوند بسیار زیاد بوده و جای تاسف و پیگیری بیش از پیش مسئولان را می‌طلبد.

قربانی رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی خراسان شمالی در این‌باره می گوید: “طبق آمار سه ماهه اول امسال ۱۹۳ روستا که در ۸ شهرستان استان پخش شده دچار بهران آب شده‌اند که، ۳۲ هزار و ۷۵۸ خانوار و ۱۲۰ هزار و ۶۰۸ نفر جمعیت دارندولی فقط حدود ۶۰روستا با تانکر آبرسانی می‌شود و مابقی روستاها مدیریت مصرف می‌شوند”.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید