خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  مهلت یک روزه برای توقف ساخت‌وساز در میدان سپاه

مهلت یک روزه برای توقف ساخت‌وساز در میدان سپاه

خبرگزاری هرانا ـ بازپرس شعبه ۳ دادسرای نظامی به مسئولان ساخت‌وساز در پادگان ولی‌عصر و مجاور عمارت تاریخی “عشرت‌آباد” مهلت یک روزه برای توقف کار در این محدوده داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، با وجود صدور رای دادگاه نظامی در ۲۶ خرداد امسال مبنی بر توقف کار در حدود ۷۰ متری “عشرت‌آباد”، طبق مشاهدات، کارگران ساختمانی دست‌کم تا دو روز پیش همچنان در بخش‌های مختلف سازه‌ی سبز رنگ در حال رشد میدان سپاه فعالیت می‌کردند و توجهی به حکم دادسرای نظامی هم نداشتند، اما این‌بار با دادن این فرصت یک روزه به نظر می‌رسد قرار است این حکم جدی‌تر از حکم‌های دیگر در میدان سپاه و برای حفظ  “عشرت‌آباد” اجرائی شود.

قاسمی، مدیر روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان تهران با گرفتن توضیحات بیشتر از بخش حقوقی این اداره کل در این زمینه توضیح داد: “پس از دستوری که شعبه ۳ بازپرسی دادسرای نظامی تهران مبنی بر توقف کار ساخت مجتمع کنار عمارت “عشرت‌آباد” صادر کرده بود و حتی این حکم به دژبان سپاه نیز اعلام شده بود تا کار متوقف شود، اما گزارش‌های پراکنده حاکی از این بود که در طول دو هفته گذشته، فعالیت روی این مجتمع به طور کاملا ملموس در حال انجام است و هیچ توقفی صورت نگرفته است، حتی برخی از رسانه‌ها نیز به این موضوع پرداختند”.

او افزود: “به همین دلیل بازپرس شعبه ۳ دادسرای نظامی در حکمی جدید که روز چهارشنبه صادر کرد و قرار است امروز به مسئولان این ساخت‌وساز ابلاغ شود، تاکید کرده که “باید اکیپی از عوامل دژبان برای اجرای توقف ساخت و ساز در حریم اثر فرهنگی «عشرت‌آباد”، ساعت هشت صبح روز یک‌شنبه – ۱۴ تیر ماه – به این بازپرسی معرفی شوند ‌تا از آن‌جا برای توقف کار به “عشرت‌آباد” بروند”.

قاسمی تاکید کرد: “این پرونده قطعا در همین دادسرا رسیدگی می‌شود و بنا به حکمی که پیوست آن به این اداره کل نیز فرستاده شده است، در صورتی که آن‌ها همکاری نکنند، بازپرس دادسرای نظامی، به ناچار از یگان ویژه ناجا (نیروی انتظامی) برای اجرای دستور توقف استفاده می‌کند”.

وی اظهار کرد: “از دفتر حقوقی این اداره کل نیز کار از نظر حقوقی مانند گذشته پیگیری می‌شود”.

لازم به ذکر می باشد، روز سه‌شنبه ۹ تیر نیز آقای منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری در مراسم افطاری مسئولان قضایی با مدیران شهری در بخشی از سخنان خود به موضوع ساخت‌وساز در محدوده میدان سپاه اشاره کرده و گفته بود: “در مسیر تردد خود در میدان سپاه و پادگان ولی‌عصر شاهد بودم که اسکلت معظمی بالا می‌رود و هر روز نیز به این اسکلت اضافه می‌شود، قبل از این‌که اطلاعاتی را درباره این اسکلت به دست بیاورم، حس ششم من می‌گفت که اشکالی در آن وجود دارد تا این‌که اخیرا فهمیدم آقایان بدون پروانه شروع به ساخت‌وساز کرده‌اند که این خیلی موجب تاسف است”.

رئیس دیوان عدالت اداری خطاب به صاحبان این سازه تاکید کرد: “برادر عزیز، می‌خواهی بسازی اول پروانه بگیر! اگر این در نقطه‌ای است که نباید تغییر کاربری داده شود، هر کسی می‌خواهد باشد، نباید حقوق شهروندان را زیر پا بگذارد. چطور به خودت اجازه می‌دهی در کلانشهری مثل تهران بدون پروانه چنین ساختمانی بسازی”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید