خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۹ تیر ۱۳۹۴, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۰۹ ساعت ۲۲:۴۴:۴۲

    خانه  > کارگران  >  تجمع کارگران معدن گل‌گهر در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی

تجمع کارگران معدن گل‌گهر در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی

خبرگزاری هرانا ـ جمعی از کارگران پیمانکاری معدن گل‌‌گهر کرمان، صبح امروز در اعتراض به طولانی شدن زمان پرداخت معوقات مزدی خود در محل اداره کار و فرمانداری سیرجان تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، یکی از کارگرانی که در این تجمع صنفی حضور داشت با اعلام این خبر، گفت: “نزدیک به ۱۵۰۰ کارگر از طریق شرکت‌های پیمانکاری شهسوار ماشین و فتح جنوب در فعالیت‌های استخراجی معدن معدن شماره ۴ گل‌گهر مشغول‌ کارند که دست‌کم از اسفند ماه سال گذشته تاکنون بابت معوقات مزدی طلبکارند”.

وی گفت: “تا به امروز برای وصول مطالبات خود چندین مرتبه به نهادهای مسئول مراجعه کردیم که تمامی آنها بی‌نتیجه بوده است”.

این کارگر معدن گل‌گهر گفت: “تنها زمانی که بعد از عید بصورت جدی پیگیر مطالبات معوقه خود شدیم کارفرما حاضر شد تا عیدی و پاداش پایان سال ۹۳ را در انتهای فرودین ماه پرداخت کند”.

وی افزود: “در تمامی این مدت در معدن مشغول کاربودیم اما چون هنوز ریالی بابت مزد جاری و مع.قه به ما پرداخت نشده است در این مدت به ناچار همه ما برای تامین معاش در ساعاتی غیر کاری بصورت موقت در مشاغل دیگری مانند مسافرکشی و کارهای روزمزد دیگر کار کرده‌ایم”.

این کارگر معدن گل‌گهر ادامه داد: “از آنجا که ادامه این وضعیت دیگر مقدور نیست از ابتدای ماه جاری “۹ روز پیش” دست از کار کشیدم و امروز برای پیگیری مطالبات معوقه خود به اداره کار و فرمانداری سیرجان مراجعه کردیم”.

وی گفت: “در جریان تجمع امروز که حدود ۳۰۰ کارگر حضور داشتند به ما وعده پرداخت شدن یک ماه از معوقات مزدی داده شده است و امیدواریم که این اتفاق بیفتند”.

در همین رابطه یک منبع آگاه در اداره کار سیرجان، گفت: “شرکت های فتح جنوب و شهسوار ماشین از حوالی سال ۹۰ به عنوان پیمانکار در استخراج معادن شماره چهار و پنج گل‌گهر که زیر نظر وزارت صنایع قرارد دارد حضور دارند”.

وی افزود: “از قرار معلوم در میان کارگران اینطور شایع شده است که دلیل به تاخیر افتادن مطالبات مزدی آنها به تاییدنشدن صورت وضعیت‌های ماهیانه این دو شرکت پیمانکاری از سوی شرکت ایمیدرو باز می‌گردد”.

این منبع آگاه گفت: “در حال حاضر تا بیشتر از ۵۰ درصد پرونده‌هایی که در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار مطرح می‌شوند مربوطه کارگران سابق این دو شرکت است که معمولا از طریق مصالحه توافقی بر سر چگونگی پرداخت مزایای پایان کار کارگران خاتمه می‌یابد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید