خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۶ تیر ۱۳۹۴, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۰۶ ساعت ۲۱:۰۴:۱۶

    خانه  > سایر گروهها  >  مهلت دو ماهه مجلس به ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ارائه گزارش عملکرد

مهلت دو ماهه مجلس به ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ارائه گزارش عملکرد

خبرگزاری هرانا ـ نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از ارسال نامه‌ رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به تمامی وزارتخانه‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد و گفت که در این نامه تاکید شده دستگاه‌ها گزارش عملکرد خود در زمینه مبارزه با مواد مخدر را تا دو ماه آینده به مجلس ارائه کنند، به عقیده وی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بودجه بیش از صد میلیارد نتوانسته موفق عمل کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، عبدالرحمان رستمیان، در خصوص عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: “مصرف بالای مواد مخدر سبب شده تا امروز نیروی انسانی بسیاری را از دست دهیم، به این ترتیب اهمیت مبارزه با مواد مخدر سبب شد، ستادی تاسیس شود تا با مشارکت همه وزارت خانه‌ها مصرف مواد مخدر در کشور را کاهش دهد”.

گرایش شدید به مصرف مواد مخدر به دلیل هم مرزی با افغانستان

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: “کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلساتی با اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار کرده اما متاسفانه نمایندگان از عملکرد ستاد مبارزه با مخدر رضایت ندارند”.

وی درباره علل گرایش به مواد مخدر در کشور، گفت: “هم مرزی ایران و افغانستان سبب شده تا مواد مخدر از مرز افغانستان به راحتی وارد کشور شود، به شکلی که ایران به مسیری برای ترانزیت مواد مخدر شده و این موضوع آسیب جدی به کشور زده است”.

بالغ بر ۵۰ درصد زندان های کشور به معتادان اختصاص یافته است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر و قاچاق آن سود آور شده است، گفت: “متاسفانه فردی که مبتلا به اعتیاد می‌شود حاضر است تمامی دارایی خود را بدهد تا مواد مخدر مورد نیازش را تامین کند، حتی افرادی که اعتیاد سنگین دارند حاضرند دست به هر جنایتی هم بزنند، لذا امروزه بالای ۵۰ درصد فضای زندان های کشور را افرادی تشکیل می دهند که با مواد مخدر سر و کار داشته اند”.

اعتیاد منشا ایدز و هپاتیت در کشور است

رستمیان با اشاره به آسیب‌های مصرف مواد مخدر به خانواده ها، مطرح کرد: “مصرف مواد مخدر علاوه بر افزایش آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌ها، منشا بیماری‌هایی چون ایدز و هپاتیت است به این ترتیب مبارزه با مواد مخدر باید در اولویت قرار گیرد”.

ستاد مبارزه با مواد مخدر با بودجه صد میلیاردی قدرتمند عمل نکرده است

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: “طبق گزارش‌ها، ستاد مبارزه با مواد مخدر عملکرد موثری نداشته است، به عبارتی این ستاد با بودجه بیش از صد میلیارد نتوانسته برای هماهنگ سازی همه وزراتخانه‌ها برای مقابله با مواد مخدر قدرتمند عمل کند”.

وی افزود: “با توجه به اهمیت موضوع مبارزه با مواد مخدر، باید برنامه‌های کاهش عرضه و تقاضای مواد مخدر تدوین و با نظر ریاست ستاد (رئیس جمهور) به وزارتخانه ها ابلاغ شود”.

رستمیان یادآور شد: “برخی از وزارتخانه ها باید در جهت کاهش عرضه مواد مخدر و برخی از وزارتخانه‌ها در جهت کاهش تقاضا اقداماتی انجام دهند، به عنوان نمونه وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی باید آموزش‌های لازم برای کاهش تقاضا ارائه کنند به شکلی که افراد توان “نه” گفتن به مواد مخدر را پیدا کنند و با وجود مشکلات فراوان و حتی بیکاری به دام اعتیاد گرفتار نشوند”.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر باید بودجه‌ای به وزارتخانه‌ها اختصاص یابد، افزود: برخی از وزارتخانه ها نیز باید در راستای کاهش عرضه مواد مخدر فعالیت داشته باشند، از این رو لازم است حتی وزارتخانه‌ها بودجه‌ای را برای مقابله با مواد مخدر تعریف کنند تا اقدامات موثرتری صورت گیرد.

آمار یک میلیون و۳۵۰ هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر در کشور دقیق نیست

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس نهم، گفت: امروزه طبق آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر مبتلا به اعتیاد در کشور وجود دارد، منتهی در کشور ما چون آمار به شکل دقیق ثبت نمی‌شود احتمال آمار بیش از آنچه ستاد اعلام کرده وجود دارد.

عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر رضایت بخش نیست

وی با تاکید بر اینکه عملکرد ستاد مبارزه با موادمخدر رضایت بخش نیست، گفت: رئیس جمهور و وزرا باید در امر مبارزه با مواد مخدر ورود پیدا کنند در غیر این صورت به اقتصاد و توسعه کشور صدمات جدی وارد می شود.

رستمیان گفت: علاوه بر وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، علوم، تحقیقات و فناوری باید وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد اسلامی نیز درگیر مبارزه با مواد مخدر شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، در واکنش به آمار وزیر کشور مبنی اینکه ۹۷ درصد از جمعیت کشور پاک از مواد مخدر هستند، گفت: احتمال دارد این آمار بر اساس جمعیت کشور باشد، ولی آمار دقیق در این زمینه ندارم.

مهلت دو ماهه به ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزرا برای ارائه گزارش

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هفته گذشته از سوی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز نامه‌ای به تمامی وزارتخانه‌ها و مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر زده شد تا گزارش اقدامات خود در زمینه مبارزه با مواد مخدر را تا دو ماه آینده ارائه کنند، همچنین در حال مطالعه تجربیات کشورهای دیگر دنیا هستیم تا بتوان آمار مصرف مواد مخدر را در کشور کاهش داد.

معتادان شناسنامه دار می شوند

عضو فراکسیون مبارزه با دخانیات، یادآور شد: یکی از طرح هایی که در دست بررسی است اینکه مراکز بازپروری، باز آموزشی و مشاوره های روان پزشکی تاسیس شود تا با شناسنامه دار کردن معتادان، تحت مراقبت مواد مخدر مصرف کنند، بدین ترتیب آسیب کمتری به جامعه وارد می شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید