خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  پیش نویس اصلاح آیین نامه آموزش کودکان اتباع خارجی آماده شد

پیش نویس اصلاح آیین نامه آموزش کودکان اتباع خارجی آماده شد

خبرگزاری هرانا ـ  دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، گفت که پیش نویس اصلاح آیین نامه آموزش اتباع خارجی مصوب دولت در سال ۸۳، آماده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، مظفر الوندی، اظهار داشت: “در اصلاح آیین نامه سال ۸۳ آموزش اتباع خارجی از مصوبه دولت، بحث شهریه و یک سری محدودیت هایی برای آموزش وجود دارد، مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و وزارت دادگستری جلسات متعددی در این خصوص برگزار و پیش نویس اصلاح این آیین نامه را نیز آماده کرده است”.

وی گفت: “براساس آیین نامه سال ۸۳، کسانی که آموزش می بینند هویت آنها باید معلوم باشد، کارت مهاجرت باید داشته باشند، بحث شهریه در این آیین نامه مطرح شده است و دولت مجاز است رسید یارانه های آموزشی را از این افراد بگیرد که این موضوع، مشکلی در آموزش ایجاد کرده است”.

وی اضافه کرد: “از آنجا که بیشتر مهاجران از لحاظ مادی ضعیف هستند مشکلی در آموزش کودکان آنها ایجاد شده است که البته با دستور اخیر رهبر ایران که گفتند چه افراد مجاز و چه غیرمجاز باید، دسترسی به تحصیل برای آنها فراهم باشد، ما این دستور را برای اصلاح آیین نامه سال ۸۳ ملاک قرار دادیم”.

الوندی در خصوص شمار کودکان پناهنده در کشور اظهارداشت: “آمارها متفاوت است، ما نیز از متولیان امر آمار می گیریم که می گویند حداکثر دو میلیون پناهنده در کشور بسر می برند و شمار افرادی که باید امکان آموزش برای آنان فراهم شود ۵۰۰ هزار تن عنوان شده است.

به گفته دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، این افراد هویت دارند اما اقامت برخی از آنان مشکل دارد.

وی درخصوص اهتمام مرجع ملی کودک نسبت به پناهندگان، افزود: “نگاه کنوانسیون حقوق کودک به همه کودکان یک سرزمین اعم از اتباع بیگانه و اتباع داخلی است و این کودکان هیچ تفاوتی باهم ندارند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید