خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  عدم موافقت با انتقال به بند سیاسی-عقیدتی؛ گزارشی درباره زندانی فرشید فتحی

عدم موافقت با انتقال به بند سیاسی-عقیدتی؛ گزارشی درباره زندانی فرشید فتحی

خبرگزاری هرانا – با وجود درخواست زندانی عقیدتی فرشید فتحی برای انتقال به سالن ۱۲ زندان رجایی شهر، مسئولین زندان تا کنون برخلاف اصل تفکیک جرائم با این جابجایی موافقت نکرده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرشید فتحی کشیش نوکیش مسیحی، اوایل اردیبهشت ماه به تحریک روحانی و پیشنماز بند ده زندان رجایی شهر به بند یک این زندان انتقال یافت.

یکی از نزدیکان این زندانی عقیدتی با دشوار توصیف کردن شرایط وی در بند یک گفت: ” آقای فتحی تازه در بند ده جا افتاده بود که روحانی بند به دلیل عقاید مذهبی با وی لج کرد و خواست کتاب های مذهبی را ضبط کند و وقتی با مخالفت روبرو شد از آقای فتحی به دلیل توهین شکایت کرد، بعد از مدتی هم موجب انتقال وی به بند بدتری شد.”

به گفته این منبع وضعیت این نوکیش مسیحی در سالن دو بند یک زندان رجایی شهر به حدی نامناسب بوده که وی بارها درخواست انتقال به سالن زندانیان سیاسی-عقیدتی کرده و حتی قصد اعتصاب غذا داشته که با توجه به مشکلات و اصرار دوستانش، از اعتصاب غذا منصرف شده است.

به گزارش هرانا، جابجایی ها و انتقال های غیرمنتظره، یکی از اهرم های فشار از سوی مسئولین زندان ها است و باعث می شود زندانی از محیطی که به سختی به آن عادت کرده است، به طور ناگهانی وارد محیطی شود که هیچ تصوری از آن ندارد.

فرشید فتحی، در پنجم دی ماه سال ۱۳۸۹ توسط وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل گردید. وی یک سال از دوران بازداشت خود را بلاتکلیف در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذارند و نزدیک به ۵ ماه نیز در سلول انفرادی بود.

این زندانی عقیدتی که متولد ۱۳۵۸ و دارای دو فرزند است، در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ به اتهام “برعهده داشتن سمت مسئول ارشد سازمان‌های خارجی در ایران و تهیه وجه مالی برای این سازمان‌ها” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه و مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم گردید که در مرحله تجدید نظر نیز تایید شد.

این کشیش مسیحی در رنج نامه خود نوشته بود که در دوران بازداشت مورد شکنجه روحی و توهین و تحقیر و افتراء قرار گرفته است: “به دروغ به بنده گفته می‌شد همسرم نیز بازداشت شده و از من می‌خواستند که سرپرستی موقتی برای فرزندانم «رزانا و بردیا» معرفی کنم؛ یا به دروغ به بنده گفته می‌شد که پدرم سکته کرده و در بیمارستان است و حتا در مورد زنده یا مرده بودن وی به من اطلاعی داده نمی‌شد، در حالیکه ایشان اصلن سکته نکرده بودند.”

فرشید فتحی روز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه سال ۱۳۹۳، به دستور دادگاه انقلاب و توسط سازمان زندان‌ها از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت. پس از انتقال، پرونده موضوع کشف مشروب الکلی که ماموران ادعا کردند در بند ۳۵۰ اوین و در جریان پنجشنبه سیاه از زندانیان ضبط شده است، باز شد و سرانجام، روز دوشنبه ۸ دی حکم یکسال حبس جدید به وی از سوی دادگاه انقلاب ابلاغ گردید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید