خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱ تیر ۱۳۹۴, 24th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۴/۰۱ ساعت ۱۳:۵۳:۱۶

    خانه  > کودکان  >  ابتلای بیش از ۴ درصد کودکان خیابانی تهران به ایدز

ابتلای بیش از ۴ درصد کودکان خیابانی تهران به ایدز

خبرگزاری هرانا ـ رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی، از ابتلای بیش از ۴ درصد کودکان خیابانی تهران به ایدز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مجید رضازاده، درباره الگوی پیشگیری از ایدز در میان نوجوانان گفت: “بر اساس نتایجی که در ارزیابی‌ها به‌دست آمده است، کودکان خیابانی به شدت در معرض خطر ابتلا به ایدز قرار دارند، به همین دلیل سازمان بهزیستی بر پیشگیری از ایدز در میان کودکان خیابانی متمرکز شده و اقدام به تدوین الگوی پیشگیری از ایدز در میان کودکان خیابانی کرده است”.

رضازاده ادعا کرد: “براساس مطالعه‌ای که در سطح شهر تهران صورت گرفته، برآورده شده است که نزدیک به ۴ تا ۴.۵ درصد کودکان خیابانی به این بیماری مبتلا هستند”.

وی مطالعات دیگر در این خصوص را ضروری دانست و افزود: “زیرا این مطالعه صرفا در سطح شهر تهران بوده و ضروری است، در سایر استان‌های کشور نیز مطالعات دیگری انجام شود تا آمار ابتلا به ایدز در میان این کودکان مشخص شود، هرچند که همین مطالعه نیز برای سازمان بهزیستی هشداری بوده تا نسبت به پیشگیری از ایدز در میان این گروه از کودکان اقدام کند”.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی درباره اقدامات مورد نظر در این طرح بیان کرد: مهم‌ترین اقدام سازمان برای پیشگیری از ایدز مربوط به آموزش است. یعنی افزایش دانش کودکان نسبت به بیماری HIV ، شناخت رفتارهای پرخطر و پیشگیری از انجام چنین رفتارهایی، در گام بعدی باید مشخص شود که در صورت انجام رفتارهای پرخطر چه اقداماتی باید صورت گیرد و در مرحله آخر ضروری است، مشخص شود که در صورت ابتلا به ایدز باید چه خدماتی ارائه شود و همچنین باید اقدامات حمایتی ضروری در این حوزه پیش‌بینی شود.

رضازاده درباره علل افزایش خطر ابتلا به ایدز در میان کودکان خیابانی توضیح داد: “مصرف مواد اعتیادآور و رفتارهای جنسی ناایمن، دو عاملی هستند که زمینه ابتلا به ایدز را افزایش می‌دهند، کودکان خیابانی بر اساس ارزیابی‌ها و نیز به این دلیل که در خیابان‌ها کمتر تحت محافظت قرار دارند، در معرض این عوامل هستند، یعنی گرایش به مواد در میان آنان بیش از سایر کودکان است، همچنین این کودکان بعضا تحت سوءاستفاده‌ و خشونت جنسی بوده و در نتیجه در معرض رفتارهای جنسی ناایمن هستند”.

وی همچنین گفت: “مصرف مواد اعتیادآور نه تنها از طریق تزریق بلکه از طریق کاهش توان فرد برای مقابله با رفتارهای پرخطر جنسی نیز می‌تواند، زمینه ابتلا به ایدز را فراهم کند”.

 

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید