خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  ابراز نگرانی یک فعال کارگری از رواج پیش‌بینی مجازات اعتصاب در قرارداد کار

ابراز نگرانی یک فعال کارگری از رواج پیش‌بینی مجازات اعتصاب در قرارداد کار

خبرگزاری هرانا ـ گنجانده شدن مجازات اعتصاب در شروط قرارداد کار کارگران فازهای ۱۵ و ۱۶ عسلویه، کارگران نقاط دیگر کشور را نگران رواج این قراردادها کرده است. رئیس انجمن صنفی کارگران پیمانکاری پتروشیمی تبریز معتقد است چناچه این رویه غیر قانونی مهار نشود، در آینده تمامی کارفرمایان برای جلوگیری از اعتراضات کارگری از این روش استفاده خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، ناصر چمنی، فعال کارگری در این باره گفت: “در بیست سالی که از تشکیل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می‌گذرد دولت‌ها بدون بازنگری مقررات حاکم بر این مناطق تنها در صدد توسعه محدوده جغرافیایی این مناطق بوده اند”.

وی ادامه می دهد: “بصورت مشخص مقررات مربوط به اشتغال نیروی انسانی در مناطق آزاد از ابتدا بصورتی تنظیم شده است که برای دستیابی به توسعه اقتصادی، از حقوق قانونی کارگر به نفع صاحبان سرمایه کاسته شود”.

وی افزود: “علاوه بر این در سالهای اخیر تعدادی از کارگران این مناطق به دلیل پیگیری مطالبات صنفی خود در داده‌گاه‌های غیر تخصصی روابط کار محاکمه شده‌اند”.

همچنین در ادامه گفت: “در صورت متداول شدن این شیوه عقد قرارداد، هیچ بعید نیست که فعالیت‌های صنفی کارگری نه تنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که حتی در کارگاه‌های مشمول قانون کار با محدودیت‌های بیشتری مواجه شود”.

این فعال صنفی که خود  بیش از یک دهه در مجتمع پتروشیمی تبریز کار می‌کند، می گوید: “بصورت مشخص محیط پروژه‌های نفت و گاز چه در زمان ساخته شدن و چه در زمان بهره برداری، برای کارگران سخت و زیان آور و و نا امن محسوب می شوند”.

ویدر پایان افزود: “در چنین شرایطی اگر کارگر نتواند در اعتراض به نادیده گرفته شدن بدیهی ترین حقوق صنفی خود واکنشی معقول نشان دهد، نمی‌توان از وی توقع داشت که همه دشواری‌های شغلی را تحمل کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید