خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  انتقال “محمد رضا نکونام” به بند ویژه روحانیت زندان اوین

انتقال “محمد رضا نکونام” به بند ویژه روحانیت زندان اوین

خبرگزاری هرانا ـ سه شنبه شب گذشته، آیت الله محمدرضا نکونام، پژوهشگر دینی و مدرس حوزه علمیه قم، از زندان قم به بند ویژه روحانیت زندان اوین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کلمه، این زندانی روحانی سی و یکم فروردین ماه سال جاری، پس از انتشار مطلبی در روزنامه قانون در حالی که وضعیت جسمانی مناسبی نداشت، توسط ماموران امنیتی دستگیر و روانه زندان قم شد.

آیت الله نکونام یک بار دیگر در نیمه دی ماه گذشته بدون اعلام هیچ دلیلی توسط ماموران دستگیر و زندانی شد، ولی در پی وخامت حالش از زندان آزاد و مستقیما به بیمارستان منتقل شد.

در مدت پس از آزادی نیز به علت فشار نهادهای امنیتی کلاس های درس ایشان تعطیل بود.

آیت الله نکونام که در دوران قبل از انقلاب نیز سابقه بازداشت توسط ساواک را دارد، محضر چهره های سرشناس فقه و حکمت شیعی و بزرگانی همچون علامه شعرانی، الهی قمشه ای، سید احمد خوانساری، علامه طباطبایی و علامه رفیعی قزوینی را درک کرده و از شاگردان میرزا هاشمی آملی “پدر لاریجانی ها،” شیخ محمدباقر کمره ای، مرتضی حائری، آیت الله گلپایگانی و آیت الله اراکی بوده است.

وی بیش از ۱۵۰ کتاب در زمینه فقه و اصول، فلسفه و حکمت، عرفان و معرفت دینی، تفسیر و قرآن پژوهی، و نیز شعر و ادبیات و موسیقی و مسائل اجتماعی و سیاسی منتشر کرده یا در دست تدوین و انتشار دارد.

این استاد حوزه علمیه قم که از منتقدان جریان تحجر در حوزه به شمار می رود، چندی قبل به شدت از کسانی که به خاطر آشنا نبودن با ابرازهای جدید می گویند اینترنت و فیس بوک حرام است، انتقاد کرده و گفته بود: “من به طلبه هایم گفتم بر شما واجب است که فرش زیرپایتان را بفروشید و بروید لپ تاپ یا تبلت بخرید، گفتم اگر نتوانید برای یک میلیارد حرف بزنید مفت نمی ارزید، مسلمان کسی است که متمدن باشد، نه اینکه خرفت باشد.”

او تنها چند روز پس از انتشار سخنان منتسب به آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت، از پایین بودن سرعت اینترنت در کشور انتقاد کرد و گفت: “ما با اینکه این همه حلق اینترنت را فشار داده ایم و سرعت اینترنتمان در حد گاری است، بچه های مدرسه نرفته ی ما همه با اینترنت و کامپیوتر کار می کنند، من می گویم ما به جای حلزون شدن، سوار این قطار جهانی شویم. اینترنت یک قدرت است، خر مفت است، بپرید روی آن و بروید، بلد نیستید سوار شوید، بروید دنبال کارتان، اما این آقا نمی تواند از این سیستم، از این اینترنت، از این فیسبوک استفاده کند، می گوید همه اش حرام است.”

پس از آن که در بازداشت قبلی حال آیت الله نکونام به وخامت گذاشت و انتقادها از دستگیری او بالا گرفت، ناگاه خبر رسید که او از زندان قم آزاد و مستقیما به بیمارستانی در تهران منتقل شده است.

آزادی آیت الله نکونام دو روز پس از آن صورت گرفت که آیت الله مکارم شیرازی، در واکنش به بالا گرفتن انتقادها از نقش وی در زندانی شدن این چهره منتقد حوزوی، گفته بود روحش از بازداشت آقای نکونام خبر ندارد و ارتباط او با این موضوع کذب محض است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید