خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۳, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۹/۲۲ ساعت ۱۲:۴۱:۵۹

    خانه  > زنان  >  زنان کشاورز از هیچ حمایت اجتماعی برخوردار نیستند

زنان کشاورز از هیچ حمایت اجتماعی برخوردار نیستند

خبرگزاری هرانا – مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان گیلان گفت: باوجود آنکه حدود ۶۰ درصد کشاورزی این استان بر دوش زنان است اما زنان کشاورز از هیچ حمایت اجتماعی برخوردار نیستند.

به گزارش هرانا، غلامحسین فلاحتی با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: در استان گیلان کشتزار‌ها همچنان به شیوه سنتی اداره می‌شوند و بنابراین کارگران کشاورز که بیشتر زن هستند از حقوق قانونی خود محروم هستند.

وی یادآور شد: در کشاورزی به شیوه مکانیزه که در حدود ۴۰ درصد از کشتزارهای گیلان اعمال می‌شود مردان به عنوان نیروی فنی ماهر پشت دستگاه‌ها حضور دارند اما در سایر کشتزار‌ها زنان هنوز با دست مشغول کار هستند.

وی با یادآوری اینکه کارگران کشاورز دارای مشاغل فصلی هستند افزود: از جمله موارد محرومیت‌های کارگران کشاورز به ویژه کشاورزان زن عدم برخورداری از پوشش‌های بیمه تامین اجتماعی است.

این مقام صنفی با یادآوری اینکه کار کشاورزی در ردیف مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارد گفت: به دلیل نبود بسترهای فرهنگی لازم کارگران و کارفرمایان کشاورز از اهمیت پوشش بیمه تامین اجتماعی بی‌خبر هستند.

به گفته مسئول کانون شوراهای اسلامی کار استان فارس شدت این بی‌اطلاعی در میان کشاورزان زن به حدی است که این کارگران ترجیح می‌دهند برای حفظ درآمد خود از حقوق قانونی خود چشم پوشی کنند.

فلاحتی بابیان اینکه در حال حاضر در آمد روزانه کشاورزان زن بالغ بر ۴۰ هزار تومان است‏، گفت: دلیل این پرهیز از بی‌اطلاعی نمی‌تواند ریشه اقتصادی داشته باشد زیرا در صورتی این کارگران بیمه باشند هزینه روزانه آن‌ها در ‌‌نهایت حدود ۱۰ هزار تومان گران‌تر خواهد شد.

این فعال کارگری گفت: محرومیت کارگران کشاورز به ویژه کشاورزان زن از پوششهای بیمه‌ای درحالی است که مطابق قوانین کار و تامین اجتماعی تمامی کارگران فصلی از حق دسترسی به خدمات بیمه‌ای برخوردار هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید