خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تهدید امنیت شغلی ۳۳۰ کارگر پیمانی زمزم مشهد

تهدید امنیت شغلی ۳۳۰ کارگر پیمانی زمزم مشهد

خبرگزاری هرانا – رئیس نهاد کارگری کارخانه زمزم مشهد از تهدید امنیت شغلی نزدیک به ۳۳۰ کارگر پیمانی این واحد تولیدی خبر داد.

به گزارش هرانا، «کاظم یوسفی» رئیس شورای اسلامی کار زمزم مشهد در این باره به ایلنا گفت: کارگران پیمانی زمزم مشهد که در بخش‌های نگهداری و توزیع کار می‌کنند نسبت به امتناع کارفرما از انعقاد قرارداد مستقیم با آن‌ها با وجود سال‌ها سابقه کار در این کارخانه معترض‌اند.

او با اشاره به مدت زمان یکساله قراردادهای کار کارگران پیمانی زمزم مشهد، افزود: جزییات حقوقی کارگران پیمانی این واحد تولیدی با کارگران رسمی و قرارداد مستقیم تفاوت آنچنانی ندارد و اعتراض کارگران پیمانی بیشتر بخاطر جنبه روانی و بحث امنیت شغلی است.

این فعال کارگری تصریح کرد: هر ساله شماری از کارگران پیمانی که توسط کارفرما یا پیمانکار ناکارآمد تشخیص داده شوند به راحتی اخراج یا تعدیل شده و کارگران دیگری جایگزین آن‌ها می‌شوند.

او در ادامه بیان کرد: کارخانه زمزم مشهد علاوه بر کارگران پیمانی، نزدیک به ۴۰۰ کارگر قرارداد مستقیم نیز دارد که در بخش‌های اداری، مالی، تولید و… کار می‌کنند که از این تعداد حدود ۴۰ نفرشان کارگر دائمی هستند.

یوسفی در عین حال با اشاره به اعتراض کارگران زمزم مشهد به طرح طبقه بندی مشاغل در این واحد تولیدی، گفت: این طرح به بازنگری نیاز دارد چرا که قدیمی است و کارگران معتقدند کمتر از آنچه باید دریافت کنند حقوق می‌گیرند و به عبارتی توجیه نیستند.

او در ادامه از موافقت کارفرما با بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل در دو ماه آینده خبر داد.

رئیس شورای اسلامی کار زمزم مشهد در پایان گفت: حداقل‌های مزدی قانون کار در کارخانه زمزم مشهد رعایت می‌شود اما این حداقل‌ها کفاف معیشت کارگران را نمی‌دهد. از طرفی حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌کنند که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید