خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  مافیای زمین، بزرگ‌ترین تهدید برای بافت تاریخی تهران است

مافیای زمین، بزرگ‌ترین تهدید برای بافت تاریخی تهران است

خبرگزاری هرانا – رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران در مورد خبر‌های منتشر شده مبنی بر تخریب بزرگ‌ترین خانه تاریخی تهران (کاخ ثابت پاسال، کاخ ورسای تهران) و احداث یک بنای ۹ طبقه به جای آن ضمن اشاره به پیگیری جدی شورای شهر در این زمینه گفت: تا زمانی که مافیای زمین و ساخت و ساز در تهران وجود دارد، بافت فرهنگی و تاریخی این شهر در معرض تهدید هستند.

به گزارش هرانا، احمد حکیمی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت کاخ ورسای تهران گفت: با توجه به حساسیتی که خبر تخریب این بنا و ساخت یک برج به جای آن در میان شهروندان ایجادکرده، شورای شهر تهران این مسئله را به صورت جدی پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به محلی که این کاخ در آن قرار دارد، گفت: خیابان جردن محدوده‌ای است که با فشردگی ساختمان‌هایی با کاربری تجاری و اداری روبرو است و تبدیل پهنه این خانه به پهنه مختلط تجاری، اداری و مسکونی نیز بر این فشردگی می‌افزاید؛ بنابراین کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر نیز باید به این مسئله ورود کند.

این عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: تا زمانی که زمین در تهران ارزش دارد و مافیای زمین و ساخت و ساز نیز فعال هستند، بافت‌های فرهنگی و میراث تاریخی این شهر در معرض تهدید قرار دارند، بنابراین باید سعی کنیم که این مکان‌ها را تبدیل به جاذبه‌های اقتصادی کنیم.

وی ادامه داد: اگر به غیر از تخریب و ساخت و ساز در این بافت‌های ارزشمند شهر، سرمایه گذاری‌های اقتصادی دیگری برای جذب گردشگر صورت گیرد، این مشکل نیز حل خواهد شد.

حکیمی‌پور با اشاره به وجود کمیسیونی در دولت برای حل مشکل کلانشهر‌ها گفت: این گونه مسائل از جمله مواردی است که این کمیسیون می‌تواند برای حل آن تصمیم‌گیری و راه حلی برای جلوگیری از تخریب بافت‌های تاریخی و فرهنگی در کلان شهر‌ها ارائه دهد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید