خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  وضعیت ۷۰ درصد تالاب‌های موجود در کشور بحرانی است

وضعیت ۷۰ درصد تالاب‌های موجود در کشور بحرانی است

خبرگزاری هرانا – مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: حدود ۷۰ درصد از تالاب‌های سطح کشور در شرایط بحرانی قرار دارند.

به گزارش هرانا، «محسن سلیمانی» روز چهارشنبه در گفت‌و‌گو با ایرنا با اشاره به وضعیت نامطلوب تالاب‌های کشور، افزود: وضعیت و شرایط نامناسب تالاب‌های کشور در واقع هشداری برای مسوولان امر محسوب می‌شود و نشان دهنده ضعف مدیریتی در حوضه آبریزهاست.

وی تصریح کرد: از میان رفتن سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق مختلف کشور یکی دیگر از پیامدهای مدیریت نامناسب در بخش حوضه‌های آبریز است.

سلیمانی اظهار کرد: این مشکلات زیست محیطی در نتیجه اجرای طرح‌های توسعه ناپایدار در سطح کشور است و تا زمانی که این توسعه ناپایدار به توسعه پایدار تبدیل نشود، شرایط موجود تداوم خواهد داشت.

وی، بحران دریاچه ارومیه را نیز یکی از پیامدهای توسعه ناپایدار در کشور عنوان کرد و افزود: این وضعیت بحرانی در کمین دیگر تالاب‌های کشور نیز قرار دارد.

مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران با نامناسب خواندن وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، ادامه داد: خشکسالی امسال روند بحرانی این پهنه آبی را تشدید کرده و مساحت آن را به کمتر از یک هزار کیلومتر مربع کاهش داده است.

وی گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه، فعالیت‌های خوبی را در زمینه رفع این مشکل آغاز کرده و تاکنون اقدامات موثری دراین حوزه انجام شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید