خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  قطعنامه هشدار آمیزسازمان بین المللی مخابرات؛ سلامتی شهروندان، پارازیت و مسوولیت دولت‌ها

قطعنامه هشدار آمیزسازمان بین المللی مخابرات؛ سلامتی شهروندان، پارازیت و مسوولیت دولت‌ها

خبرگزاری هرانا – سازمان بین المللی مخابرات (آی. تی. یو)، وابسته به سازمان ملل در کنفرانس اخیر خود (The Plenipotentiary Conference) که در آبان ماه ۱۳۹۳ (۲۰ اکتبرتا ۷نوامبر) در شهر بوسان کره جنوبی با حضور کشورهای عضو این سازمان برگزار شد، قطعنامه هشدارآمیزی را تصویب کرد که برای دولت‌های عضو این سازمان وظایفی در حوزه حفاظت از سلامت شهروندان در برابر امواج الکترو مغناطیسی که شامل پارازیت‌های ماهواره‌ای هم می‌شود تعیین کرده است.

به گزارش هرانا به نقل از کمپین بین‌المللی حقوق بشر، این قطعنامه از آن جهت اهمیت دارد که طی ماه‌های گذشته موضوع ارسال پارازیت روی شبکه‌های ماهواره‌ای، و نقش آن در به خطر انداختن سلامت شهروندان و احتمالاتی که درخصوص سرطان زا بودن این امواج مطرح می‌شود، مورد توجه رسانه‌ها و مسوولین دولتی و غیردولتی قرار گرفته است. مقامات محیط زیستی کشور نیز طی ماه‌های گذشته خواستار توقف پارازیتهای ماهواره‌ای شده‌اند.

علی اکبر موسوی (خؤئینی) نایب رییس کمیته مخابرات مجلس ششم و پژوهشگر فناوری ارتباطات در مورد این قطعنامه گفت: «این قطعنامه محکمترین سند جهانی دال بر وجود نگرانی‌های واقعی از خطرات پخش خارج از استاندارد امواج رادیویی از جمله پارازیت‌های ماهواره‌ای بر روی سلامت شهروندان است وتایید کننده کلیت هشدارهای سازمان حفاظت از محیط زیست وبرخی کار‌شناسان حوزه پزشکی است.»

وی افزود: «با تصویب این قطعنامه چنین پارازیت‌های ماهواره‌ای از نظر بین المللی نیزعملی خلاف مقررات بوده وامیدوارم رییس جمهوری به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی دستور توقف آن را صادر کند.»

به موجب این قطعنامه سازمان آی. تی. یو از دولت‌ها خواسته محدودیت‌های فنی واستانداردهایی را که برای انتشار امواج الکترومغناطیسی از نظر سلامتی مردم تصویب شده را رعایت کنند. این استاندارد‌ها در محدوده فرکانس‌های ۳ کیلوهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز است که پارازیت‌های ماهواره‌ای را هم در بر می‌گیرد. امواجی که در سال‌های اخیر حکومت ایران از آن‌ها برای محدود کردن دسترسی شهروندان به شبکه‌های ماهواره‌ای استفاده نموده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید