خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  اتهام «محاربه با خدا و فساد فی‌الارض» برای سه کشیش ایرانی

اتهام «محاربه با خدا و فساد فی‌الارض» برای سه کشیش ایرانی

خبرگزاری هرانا – رضا ربانی، عبدالرضا علی (ماتیاس) حق‌نژاد و بهنام ایرانی سه کشیش مسیحی هستند که به «محاربه با خدا و فساد فی‌الارض» متهم شده‌اند. این اولین بار است که چنین اتهاماتی به نوکیشان مسیحی وارد می‌شود.

به گزارش هرانا به نقل از دویچه وله، زندان مرکزی کرج، سه ماه است که محل زندانی سه کشیش مسیحی است که سابقا مسلمان بوده‌اند؛ عبدالرضا علی (ماتیاس) حق‌نژاد، رضا ربانی و بهنام ایرانی. این سه نفر در کنار ۵۲ نوکیش دیگر مسیحی به دلیل تغییر دین از اسلام به مسیحیت بازداشت و محاکمه شده‌اند.

اما آنچه وضعیت پرونده این سه کشیش را از بقیه نوکیشان مسیحی متفاوت کرده، اتهاماتی است که به آن‌ها وارد شده است. برای اولین بار این سه کشیش به «محاربه با خدا و فساد فی‌الارض» متهم شده‌اند.

بهروز صادق خانجانی، یکی از مسئولین «کلیسای ایران» به دویچه‌وله می‌گوید که این سه کشیش از سه ماه پیش در زندان کرج هستند. به گفته وی حق‌نژاد و ربانی سه ماه پیش دستگیر شده و به محاربه و فساد فی‌الارض متهم شده‌اند. اما کشیش بهنام ایرانی که از سال ۱۳۹۰ بازداشت شده، تنها به ایراد اتهام محاربه و فساد فی‌الارض تهدید شده و هنوز رسما این اتهام به او وارد نشده است.

به گفته آقای خانجانی، ۱۸ اتهام جدید به پرونده​ بهنام ایرانی اضافه شده که از جمله آن‌ها «تبلیغ علیه نظام» است که حکم دو سال و نیم زندان اضافه بر شش سال حکم قبلی این کشیش را برایش در بر داشته است.
این در حالی است که جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان (IGFM) تاکید می‌کند که بهنام ایرانی نیز به محاربه با خدا و فساد فی‌الارض متهم شده است.

مارتین لسنتین، سخنگوی هیأت مدیره جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان (IGFM) به دویچه‌وله گفت که این نهاد بسیار نگران اتهامات جدیدی است که علیه کشیش بهنام ایرانی وارد شده است.

وی درباره این اتهامات می‌گوید: «این اتهامات بسیار خنده‌دار هستند و به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که برای همیشه جلوی آزادی او را خواهند گرفت.
آقای خانجانی می‌گوید: «از نظر من آقای روحانی دارد توپ را به سمت رهبر پاس می‌دهد که بگوید من فعلاً کاری نمی‌​توانم انجام دهم. در حالی که پرونده بچه ​های ما مستقیم دست وزارت اطلاعات است و این وزارت‌خانه است که دارد بچه​های ما را می‌گیرد. بحث سپاه نیست که بگوییم وابسته به رهبری است و وزارت اطلاعات هم تحت کنترل آقای روحانی است».

مسئول کلیسای ایران می‌گوید بیشترین فشار‌ها بر نوکیشان مسیحی در شهرهای تهران، شیراز و کرج است. وی البته تاکید می‌کند که این گروه، زندانیانی نیز در دزفول و اهواز دارند که آن‌ها هم بسیار تحت فشار هستند. به عقیده آقای خانجانی، گروه‌هایی در جمهوری اسلامی قصد دارند تا با این فشار‌ها مسیحیت پروتستان را در ایران به کلی از بین ببرند.

یکی دیگر از کشیشان ایرانی زندانی سعید عابدینی است که به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده است. اتهام وی «تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

مارتین لسنتین، سخنگوی هیأت مدیره جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان (IGFM) به دویچه‌وله گفت که یکی از نمایندگان پارلمان آلمان به نام اشتفان هک، پدرخواندگی رضا عابدینی را پذیرفته وتلاش‌های زیادی را برای آزادی او آغاز کرده است. به گفته وی حمایت‌های گسترده‌ای در پارلمان آلمان از این کشیش ایرانی شده وهمزمان با تلاش برای آزادی بهنام ایرانی، برای آزادی کشیش عابدینی هم تلاش می‌شود

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید