خبرگزاری هرانا
امروز سه‌شنبه 9 سپتامبر 2014, 19th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2014/09/10 ساعت 6:01:38

    خانه  > کودکان  >  «یک‌درصد دانش‌اموزان ایرانی مواد مخدر مصرف می‌کنند»

«یک‌درصد دانش‌اموزان ایرانی مواد مخدر مصرف می‌کنند»

خبرگزاری هرانا – در جشنواره «نوجوان سلام» اعلام شده که مصرف شیشه و روان‌گردان‌های دیگر نزد دانش‌آموزان رو به گسترش است. مطالعات شیوع‌شناسی بین دانشجویان نشان‌می‌دهد که ۶۰ درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر، از دوره دانش‌آموزی شروع کرده‌اند.

به گزارش هرانا به نقل از ایسنا، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران می‌گوید: «یک درصد دانش‌آموزان ما مواد مخدر مصرف می‌کنند.» علیرضا جزینی افزوده که این به معنای اعتیاد این دسته دانش‌آموزان نیست، بلکه مصرف به صورت تفننی گزارش شده است.

این سخنان در سومین «جشنواره کشوری نوجوان سلام» ایراد شد که با شعار «ترویج شیوه‌های زندگی سالم و پیشگیری از رفتارهای پرخطر در تهران برگزار می‌شود. علیرضا جزینی خواستار آن شده که همه سازمان‌ها بر امر پیشگیری از گسترش مصرف مواد مخدر تمرکز کنند.
او نقش وزارت آموزش و پرورش را مقدم‌ بر نقش خانواده‌ها در پیشگیری، کاهش و درمان اعتیاد دانسته است: «دانش‌آموز ۱۵ هزار ساعت را در مدرسه می‌گذراند و این فرصت مناسبی برای فرهنگ‌سازی است.»

علیرضا جزینی به نتیجه مطالعات شیوع‌شناسی در میان دانشجویان اشاره کرده که نشان می‌دهد نقطه آغاز ۶۰ درصد از مصرف‌کنندگان مواد مخدر، به دوران دانش‌آموزی باز می‌گردد.

جزینی مصرف برخی داروهای ضد استرس نظیر ‌ «ریتالین» در شب امتحان توسط دانش‌آموزان و دانشجویان یا قرص‌های لاغری را مقدمه‌ای بر اعتیاد دانسته است: «در گزارش شیوع‌شناسی که انجام شده بود، ۷۶ درصد جوانان گفته بودند که مواد مخدر را نمی‌شناختند.»
قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرده که موضوع اعتیاد دربرخی جوانان سه تا چهار سال نمایان نیست: «اگر والدین مشاهده می‌کنند که فرزندشان منزوی شده باید دقت کنند. هم‌چنین همکلاسی‌های فردی که دچار تغییرات جسمی و روحی می‌شود باید به او توجه کنند.»

علیرضا جزینی هم‌چنین می‌گوید ۶۰ درصد افراد معتاد، دوستان و هم‌سالان خود را به عنوان عامل معرفی کرده‌اند.
آمار معتادان ایران یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر ذکر می‌شود. به گفته جزینی، از این تعداد تنها ۵۰ درصد به مراکز درمانی رجوع می‌کنند و در خوشبینانه‌ترین حالت، تنها ۲۰ درصد آن‌ها امکان بهبودی می‌یابند.
او می‌گوید از ابتدای سال ۱۳۹۳، نزدیک به ۵ هزار معتاد از خیابان‌ها جمع‌آوری شده‌اند که ۲ هزار مورد آن در دو هفته اول شهریور در تهران بوده است. جزینی تاکید می‌کند که کنترل منهای پیشگیری به هیچ وجه معنی ندارد.

کمتر از سه هفته پیش، در نشست کار‌شناسان فرهنگی مبارزه بامواد مخدر عنوان شده بود که بیش از ۲۱ درصد معتادان کشور تحصیلات دانشگاهی دارند. ۶۳ درصد آن‌ها متاهل و ۵۳ درصدشان شاغلند.

وزیر کشور ایران که ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر را نیز بر عهده دارد، اول خرداد ۱۳۹۳ گفته بود که روزانه ۹ نفر در کشور به دلیل مصرف مواد مخدر می‌میرند. او با اذعان به گسترش اعتیاد نزد جوانان افزوده بود که نوع مواد مخدر، از سنتی به صنعتی تغییر کرده است.
مسئولان ایرانی در مورد گسترش اعتیاد یا مصرف مواد مخدر نزد جوانان، شفاف‌تر از پیش سخن می‌گویند، اما هم‌چنان از اشاره به دلایل اجتماعی این رویکرد طفره می‌روند.

به نظر می‌رسد علاوه بر کنجکاوی جوانی، دوستان ناباب، استرس ایام امتحان یا بحث لاغری… زمینه‌های عینی دیگری از جمله کمبود نشاط، احساس پوچی و بی‌برنامگی یا تضادهای فرهنگی نیز در سوق دادن جوانان به ورطه اعتیاد نقش داشته باشند. عوامل یاد شده هم‌چنین در افزایش ‌آمار خودکشی نیز نقش ایفا می‌کنند؛ آماری که به تازگی در ایران رو به رشد است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید