خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  خاک‌های مزارع جنوب تهران هم آلوده است

خاک‌های مزارع جنوب تهران هم آلوده است

خبرگزاری هرانا – درحال حاضر موضوع آلودگی آب‌ها نیست، بلکه موضوع مورد بحث اشباع آلودگی‌ها درخاک مزارع است، متاسفانه حتی اگر پاک‌ترین آب برای آبیاری زمین‌های کشاورزی جنوب تهران استفاده شود، بازهم محصولاتی که برداشت می‌شود آلوده است. اکثر شهرهای بزرگ و صنعتی به‌دلیل فقدان سیستم اصولی برای جمع آوری فاضلاب شهری با آلودگی درحاشیه شهر مواجه هستند چون آلودگی به مزارع پایین دست کشیده شده است و بنابر این حوضچه‌هایی که دراین مزارع شکل می‌گیرد نیز آلوده است.

به گزارش هرانا به نقل از ایلنا، با توجه به مشکلات بسیاری که در بخش کشاورزی برای تامین آب سالم برای آبیاری مزارع کشاورزی وجود دارد، کشور نیازمند مدیریت بحران کشاورزی در حاشیه شهرهای بزرگ است. درغیراین صورت مصرف ادامه دار محصولات کشاورزی که طی سالیان متمادی با آبهای آلوده آبیاری شده است و دراین نقاط کاشت وبرداشت می‌شود، بیش ازپیش مشکلاتی را از لحاظ بهداشتی برای مصرف کنندگان به وجود خواهد آورد.

مسئولان نه تنها این معضل و مشکل را انکار نمی‌کنند، بلکه خبراز پاک‌سازی بخش‌هایی از مزارع جنوب تهران با آبیاری توسط فاضلاب می‌دهند؛ اما نکته اصلی این است که با توجه به پاک‌سازی بخش کوچکی از مزارع جنوب تهران از فاضلاب شهرتهران، سال‌هاست که این مزارع با آب آلوده آبیاری شده است که این آلودگی به جان خاک نفوذ کرده است.

میرکی پژوهش‌گرحوزه کشاورزی در رابطه با آلودگی خاک‌های جنوب شهرتهران به ایلنا می‌گوید: نزدیک به ۵۰۰ هکتارازاراضی جنوب تهران با فاضلاب خام مورد آبیاری قرار گرفته است وحدود چهارهکتاراز زمین‌های مذکور به صورت غیرمستقیم با آب‌های آلوده آبیاری شده است.

آلودگی آب‌هایی که در بخش کشاورزی در مزارع مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها مختص مزارع جنوب تهران نیست؛ بلکه این آلودگی درکلان شهرهای دیگر نیز وجود دارد که از دلایل آن می‌توان به فقدان سیستم اصولی برای جمع آوری فاضلاب دراین کلان شهر‌ها اشاره کرد.

میرکی، آلودگی زمین‌های کشاورزی در دیگر نقاط کشور را تایید می‌کند و می‌افزاید: تحقیقات بسیاری را در زمینه آلودگی مزارع انجام داده‌ایم. درحال حاضر موضوع آلودگی آب‌ها نیست بلکه موضوع مورد بحث «اشباع آلودگی‌ها» در خاک مزارع است، متاسفانه حتی اگر پاک‌ترین آب برای آبیاری زمین‌های کشاورزی جنوب تهران استفاده شود بازهم محصولاتی که برداشت می‌شود آلوده است، اکثر شهرهای بزرگ و صنعتی بدلیل فقدان سیستم اصولی برای جمع آوری فاضلاب شهری با آلودگی در حاشیه شهر مواجه هستند چون آلودگی به مزارع پایین دست کشیده شده است و بنابراین حوضچه‌هایی که دراین مزارع شکل می‌گیرد نیزآلوده است.

متاسفانه آبیاری زمین‌های کشاورزی با فاضلاب صدمه‌ای جبران ناپذیر به خاک این مناطق وارد کرده است. آبیاری مزارع جنوب تهران با فاضلاب شهری طی سال‌ها موجب شده است که خاک این منطقه آلوده شود؛ یعنی این آلودگی جزئی ازخاک شده است. بنابراین محصولات اساسی که دراین مزارع کشت می‌شود چه با آب سالم و چه با آب ناسالم آبیاری شده باشد بازهم آلوده است.

میرکی دراین رابطه نیز می‌گوید: موضوع مورد بحث تنها برنج نیست بلکه دراین مناطق کشت جو و یونجه مورد نیاز دام نیز صورت گرفته است. مهم‌ترین محصولاتی که در منطقه جنوب تهران کشت می‌شود سبزی‌جات است که خاصیت تازه خوری دارد، درگیاهان جذب عناصر سنگین سمی بالا است به طوری که در مطالعاتی که صورت گرفته است آلودگی در برخی گیاهان از جمله تربچه و پیازچه ۱۸ برابر استاندارداست.

حجم آلودگی درنقاط جنوبی شهر تهران و شهرهای بزرگ صنعتی بسیار بالا است. شاید تنها راه حل مبارزه با آلودگی و جلوگیری از نابودی بیشتر بخش کشاورزی تعویض خاک آلوده دراین نقاط است. با این همه اگرخاک این مناطق تعویض نشود، ممکن است به تعطیلی مزارع کشاورزی و یا تغییر کشت محصولات از خوراکی به غیرخوراکی منجر شود و بنابراین بهتراست اقدامات اساسی دراین خصوص در دستور کار قرار گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید