خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۳, 21st of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۱۶ ساعت ۱۴:۵۶:۵۳

    خانه  > سایر گروهها  >  سونامی ۵ میلیون کارجو در راه بازار کار/ ادامه بحران بیکاری تا سال ۱۴۰۰

سونامی ۵ میلیون کارجو در راه بازار کار/ ادامه بحران بیکاری تا سال ۱۴۰۰

خبرگزاری هرانا – تعداد بیکاران فعلی کشور ۲. ۵ میلیون نفر است که دستکم ۱. ۲ میلیون از آن فارغ التحصیل دانشگاهی هستند. استانداردهای آماری می‌گوید بیکاری افراد زیر ۳۰ سال در ایران دارای بحران است و این وضعیت تا سال ۱۴۰۰ نیز ادامه خواهد داشت. قائم مقام وزیر کار اعلام کرده جدید‌ترین برآورد انجام شده نشان می‌‍دهد تا ۷ سال آینده ۵ میلیون کارجوی جدید نیز وارد بازار کار خواهند شد که در صورت باقی ماندن شرایط فعلی، تعداد بیکاران مطلق می‌تواند تا ۷. ۵ میلیون نفر نیز افزایش یابد.

به گزارش هرانا به نقل از مهر، بیکاری هزاران کارجوی جوان همچنان به عنوان بزرگ‌ترین مشکل کشور مطرح بوده و طبق آمارهای موجود نرخ بیکاری بالای جوانان زیر ۳۰ سال ایران، نشان از وجود بحران در این بخش دارد. دولت تدبیر و امید در بیش از یکسال گذشته از زمان آغاز فعالیت خود، همواره بر بزرگ بودن معضل بیکاری در کشور تاکید داشته است.

بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارنفر که یک میلیون و ۲۰۰ هزارنفر از آن‌ها تحصیل کرده دانشگاهی هستند در بیکاری مطلق به سر می‌برند و با ورودی دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر، انتظار می‌رود بزودی و طی دو سه سال آینده تنها تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار کشور به بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزارنفر بالغ شود.

براساس گفته کار‌شناسان بازار کار، به دلیل تاخیر در ورود به بازار کار متولدین دهه ۶۰ انتظار می‌رود پیک تقاضا برای کار دستکم تا نیمه دهه ۹۰ نیز ادامه داشته باشد. در حال حاضر، برای برخی فرصت‌های شغلی موجود در کشور تا صد‌ها و بلکه هزارن نفر داوطلب می‌شوند.

در حال حاضر، یک کارگر غیرمجاز تبعه افغانستان در ایران که به کار ساده در بخش ساختمان و نه بخش‌هایی که نیازمند مهارت خاص است، اشتغال دارد روزانه ۴۰ تا ۵۰ هزارتومان درآمد دارد که با احتساب فعالیت بین ۲۰ تا ۲۵ روز در ماه، حداقل ۸۰۰ هزارتومان تا یک میلیون و ۲۵۰ هزارتومان خواهد شد.

مسئولان دولت هشدار می‌دهند روند ورودی‌های به بازار کار تا سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت و در اینباره معاون اشتغال وزیر کار عنوان کرده تعداد شاغلان کشور از ۲۲ میلیون نفر فعلی به ۳۵ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

حسن طائی معتقد است آمار بیکاران کشور بر اساس تعریف کامل و بزرگتری که از مفهوم بیکاری بر مبنای محاسبه افرادی که وارد بازار کار شده ولی شغلی به دست نیاورده‌اند، از آمار اعلام شده فرا‌تر است.

این مقام مسئول وزارت کار عنوان کرد: با هدفگذاری‌های انجام شده اگر سالانه یک میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شود، در سال ۱۴۰۰ وضعیت مطلوبی در اشتغال زایی خواهیم داشت.

در عین حال، حسن فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد ظرف ۷ سال آینده ۵ میلیون نفر نیروی جدید متقاضی کار وارد بازار کار خواهند شد که سرمایه گذاری‌های لازم برای ایجاد اشتغال این تعداد متقاضی شغل، خارج از توان ملی است.

قائم مقام وزیر کار افزود: معتقدیم که در مشاغل خُرد جای کار بسیاری است و دیگر اینکه در مشاغل خانگی به دلیل گستردگی، قشر جمعیتی که وارد بازار کار می‌شوند بسیار چشمگیر است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید