خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  تخریب مجدد جنگل‌های دنا با عملیات گاز رسانی

تخریب مجدد جنگل‌های دنا با عملیات گاز رسانی

خبرگزاری هرانا – یورش مجدد خطوط گاز به منطقه حفاظت شده دنا و قطع تعداد زیادی از درختان درحالی پس ازپنچ سال براثر مماشات سازمان محیط زیست دوباره آغاز شده که وزارت نفت در دوره قبل به خاطر این اقدام یک میلیاردتومان جریمه شد.

به گزارش هرانا به نقل از مهر، از زمانی که پیمانکاران شرکت نفت به منظور انتقال خط لوله گاز بندر عسلویه به شمال و شمال غرب کشور در مناطق جنگلی غرب منطقه حفاظت شده دنا اقدام به نابودی حدود ۱۵ هزار اصله درخت بلوط کردند، ۵ سال می‌گذرد.

هفتم مهر سال ۸۸ جنگل بلوط زاگرسی ناحیه غرب دنا که تحت مدیریت سازمان محیط زیست بود مورد هجوم عوامل اجرایی و پیمانکاران احداث جاده انتقال خط گاز قرار گفت و طی آن حداقل ۱۴ هزار اصله درخت بلوط که عمر آن‌ها تا ۴۰۰ سال بود، قلع و قمع شدند و پس از آن برای تعریض اینجاده تا ۵۰ متر نیز حدود ۲ هزار اصله دیگر از ناب‌ترین درختان بلوط زاگرس مرکزی قربانی توسعه لجام گسیخته خطوط انتقال گاز شد.

از سوی دیگر این فاجعه زیست محیطی که نابودی یکی از رویشگاههای انبوه بلوط زاگرس مرکزی را رقم زد، منجر به از بین رفتن تعادل اکولوژیکی این ناحیه و در پی آن تخریب زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری از جمله دارکوب و سنجاب که هر کدام به نوبه خود نقش مهمی در از بین بردن آفات درختان بلوط و همچنین رویش مجدد نهال‌های این گونه را دارند، شد.

در پاییز سال ۱۳۸۸ اعتراض و دخالت به موقع جامعه محلی دنا، تشکل زیست محیطی کانون سبز فارس و سایر کار‌شناسان منابع طبیعی موجب شد تا ریاست وقت سازمان محیط زیست که تا آن زمان در این خصوص سهل انگاری کرده بود از گسترش تخریب جنگل‌های بلوط دنا ممانعت کند و پس از آن متخلفان به قوه قضائیه معرفی شوند.

رئیس وقت سازمان محیط زیست در جلسه هیات دولت در آن زمان ضمن اعتراض نسبت به تخریب جنگل دنا، تعقیب قضایی متخلفان، ضبط و توقیف تجهیزات راهسازی و ماشین آلات آن‌ها و متوقف کردن ادامه عملیات خطوط انتقال گاز در آن حوزه را خواستار شد و معاونت انسانی سازمان محیط زیست نیز در خصوص اعمال جرایم یک میلیارد تومانی وزارت نفت به خاطر این اقدام خبرهایی را منتشر کرد.

قطع مجدد تعداد بی‌شماری از بلوط‌های دنا

اما حالا آن طور که مدیر کانون سبز فارس به خبرنگار مهر می‌گوید: با وجود تمام اتفاقات تلخ گذشته و با اینکه سازمان محیط زیست وقت از توقف تمام عملیات‌های انتقال خطوط گاز در آن ناحیه خبر داده بود دوباره ماشین آلات و تجهیزات راهسازی در آن منطقه مشغول عملیات لوله گذاری هستند.

به گفته بهمن ایزدی، پیمانکار شرکت نفت از جنوب شرق روستای قره، واقع در مرز استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد تا روستای سیندنمک و در ادامه تا رویشگاه جنگلی دشت تلخ آب درست از‌‌ همان مسیری که احداث جاده انتقال خطوط گاز ممنوع اعلام شده بود با تعریض اینجاده و ایجاد ترانشه‌هایی با ارتفاع حدود ۵۰ متر باز هم تخریب بخش‌هایی از این مناطق جنگلی را آغاز کرده‌اند.
او به تخلیه ضایعات ترانشه‌های جاده روی شیب‌های جنگلی شمال شرق جاده اشاره می‌کند و تأکید می‌کند که این اقدام منجر به از بین رفتن درختان بی‌شماری در این منطقه شده است.

آنطور که ایزدی می‌گوید: طی چند ماه گذشته محیط زیست کهگیلویه و بویر احمد بار‌ها سعی کرده که از انتقال خطوط گاز در این منطقه ممانعت به عمل آورد اما با دخالت‌های سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست و با توجه به شواهد موجود، مجددا تخریب جنگل‌های بلوط دنا با تکمیل اینجاده و عملیات لوله گذاری آغاز شده است.

به گفته مدیر کانون سبز فارس، در این منطقه خطوط انتقال گاز دیگری به صورت موازی و در فاصله ۳ کیلومتری اینجاده وجود دارد و قرار است این خطوط هم در اینده از این منطقه عبور داده شوند.

اظهار بی‌اطلاعی رئیس سازمان محیط زیست از موضوع

از سوی دیگر رئیس سازمان محیط زیست با اظهار بی‌اطلاعی از این ماجرا به خبر نگار مهر می‌گوید: هر گونه گزارش و مستنداتی که در این خصوص و آغاز مجدد جاده کشی در منطقه حفاظت شده دنا وجود دارد در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرد تا با آن برخورد جدی شود.

قلع و قمع مجدد درختان بلوط زاگرس در منطقه دنا در حالی آغاز شده که چندی پیش خبرهایی از قلع و قمع صد‌ها اصله بلوط کهنسال در منطقه حفاظت شده قلارنگ ایلام با بهانه ایجاد شبکه انتقال فرآورده‌های نفتی با ماشین‌آلات سنگین راهسازی منتشر شد. البته متولیان طرح‌های عمرانی درست چند روز پس از امضای تفاهم نامه میان استانداران مناطق زاگرسی برای حفظ محیط زیست این منطقه رو به زوال به جان بلوط‌های ایلام افتادند.

حالا بار دیگر آغاز لوله گذاری برای خطوط انتقال گاز در منطقه حفاظت شده‌ای که در دولت قبل جنجال‌های زیادی در پی داشت و حتی ماجرا به قوه قضاییه کشیده شد و دوستداران محیط زیست تصور می‌کردند که برای همیشه این پرونده بسته شده است، نشان می‌دهد که نه تنها امضای تفاهم نامه‌های زیست محیطی میان دستگاه‌های مختلف و تشکیل جلسه برای مسائل محیط زیست در مناسبت‌های گوناگون از جمله برخی جلسات هیات دولت، نمادین است. حتی ورود قوه قضاییه و اعمال جرایم برای برخی تخلفات زیست محیطی هم چندان کافی نیست. به نظر می‌رسد حالا که مسائل زیست محیطی از جمله تخریب و تجاوز به اراضی ملی و حفاظت شده دغدغه تمام مردم است، وقت آن رسیده که مسئولان ارشد کشور در هر سه قوه اندکی محیط زیست را جدی بگیرند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید