خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  واکنش ایران به تصویب قطعنامه حقوق بشری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

واکنش ایران به تصویب قطعنامه حقوق بشری در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

خبرگزاری هرانا – سخنگوی وزارت خارجه گفت: مایه تاسف است که مکانیزم‌ها و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل از سوی «برخی کشورهای غربی که بعضاً خود آشکارا از ناقضان حقوق بشر در داخل و خارج مرزهای خود به حساب می‌آیند»، مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش هرانا به نقل از خبرگزاری فارس؛ مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن هر گونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل گفت: جمهوری اسلامی ایران شکل گیری، تصویب و محتوای چنین قطعنامه‌هایی را از اساس مردود می‌داند و مایه تاسف است که مکانیزم‌ها و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل از سوی «برخی کشورهای غربی که بعضاً خود آشکارا از ناقضین حقوق بشر در داخل و خارج مرزهای خود بحساب می‌آیند»، مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

افخم با بیان اینکه این قطعنامه با استفاده از منابع مغرض و غیرموثق و بطور جانبدارانه تهیه شده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران بصورت مستدل و مستند به ادعاهای مندرج در این قطعنامه پاسخ داده و اگر بی‌طرفی و دوری از معیار دوگانه مبنای تصمیم بانیان قطعنامه می‌بود، بدون تردید نسبت به عدم ضرورت آن وقوف می‌یافتند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در شرایطی که بحران اصلی منطقه جنایات رژیم صهیونیستی و تروریسم و افراط گرایی سازمان یافته است، تصویب این قطعنامه، اصرار بر یک سیاست نادرست و از کارافتاده است. سخنگوی وزارت خارجه سازوکار «یو پی آر» را محل مناسب و جهانشمول برای ارزیابی حقوق بشر دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران با مشارکت سازنده و فعال خود در نشست اخیر یو پی آر شورای حقوق بشر سازمان ملل به ارائه دومین گزارش خود پرداخت که طی آن طیف وسیعی از کشور‌ها با شرکت فعالانه در گفت‌وگو‌ها، توصیه‌های خود را نیز مطرح کردند و لازم است این توصیه‌ها مورد توجه جدی قرار گیرد.

افخم همچنین افزود: جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار دینی است که در کنار تعهدات مذهبی و پای بندی به قانون اساسی و قوانین عادی خود و معاهدات بین‌المللی، توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد اهتمام جدی قرار می‌دهد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید