خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۱۰ ساعت ۲۲:۳۷:۳۸

    خانه  > زنان  >  دستور پرداخت دیه کامل دختران شین‌آباد صادر شد

دستور پرداخت دیه کامل دختران شین‌آباد صادر شد

خبرگزاری هرانا – تنها یک روز پس از تجمع اعتراضی دختران دانش‌آموز آسیب‌دیده «شین‌آباد» ‌ در مقابل دفتر ریاست‌جمهوری، دستور پرداخت دیه کامل، مستمری، بهبود معیشت و فرایند درمان آن‌ها صادر شد.

به گزارش هرانا به نقل از نیویدار، «محمدباقر نوبخت» معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفته است: «به نیابت از دولت اعلام می‌کنم که دولت خود را متعهد و پای‌بند به تامین حقوق کودکان شین آباد دانسته و به خواسته‌های قانونی آن‌ها رسیدگی می‌کند.» خبر حل مشکل دانش‌آموزان «شین‌آباد» از سوی وزیر آموزش و پرورش هم تایید شده است.

این خبر پس از اعتراضات گسترده ‌نسبت به اظهارنظر بیمه صورت گرفت که اعلام کرده بود، «به دلیل «مونث و دختر» بودن فقط حاضر به پرداخت «نصف دیه» صدمات وارد شده به این دانش آموزان هستیم.»

«حسین احمدی نیاز» وکیل دختران آسیب‌دیده «شین‌آباد» پیش از این گفته بود: «خانواده‌های شین‌آبادی از شعار و وعده و وعید خسته شده‌اند، معیشت و درمان بچه‌ها به خطر افتاده و دیه آنان به خاطر زن بودن نصف شده است، آن‌ها تنها حقشان را می‌خواهند. مسئولان به بسیاری از وعده‌های داده شده عمل نکرده و حالا این بچه‌ها تنها راه را تجمع در مقابل نهاد ریاست جمهوری و درخواست مستقیم از او دانسته‌اند.»

پس از این اظهارات بود که تجمع اعتراضی این دختران در روز شنبه (۸ شهریور/ ۳۱ اوت) مقابل دفتر ریاست جمهوری برگزار شد. در این تجمع یکی از دختران آسیب‌دیده شین‌آبادی گفت: «مستمری و حق بیکاری پدر و مادرانمان را نمی‌دهند، از دیه حدود ۴۰۰ میلیون تومانی، تنها می‌خواهند حدود ۱۶۰ میلیون آن را پرداخت کنند. ما نسبت به این موضوع اعتراض داریم. تا به حال چندین‌بار اینجا حضور پیدا کردیم اما تاکنون هیچ پاسخی نداده‌اند.»

در این تجمع «حسین احمدی نیاز» وکیل دختران آسیب‌دیده «شین‌آباد» نیز با تاکید بر این‌که طبق قانون اساسی رئیس‌جمهور مسئول و مکلف به رسیدگی و انجام خواسته‌های این کودکان است، گفته بود: «بچه‌های شین‌آباد تنها حقشان را مطالبه می‌کنند.‌ای کاش یک اپسیلون از پولی که به بابک زنجانی دادند به این کودکان می‌دادند.»

دولت دستور پرداخت دیه کامل را صادر کرد
در پانزدهم آذر ماه سال ۹۱ بر اثر آتش‌سوزی بخاری در کلاس چهارم دبستان انقلاب‌اسلامی روستای «شین آباد» ۲۸ دختر دانش‌آموز این روستا دچار سوختگی شدید شدند. در پی این حادثه دو تن از آن‌ها به نام‌های «سیران یگانه» و «سارینا رسول‌زاده» بر اثر سوختگی زیاد جان خود را از دست دادند.
از ۲۶ دانش آموز دیگر ۱۴ تن از آن‌ها وضعیت بهتری داشتند و آثار کمی از سوختگی در بدن و صورت آن‌ها ماند، اما ۱۲ دانش‌آموز دختر دیگر به نام‌های «فریده امیدوار»، «آمنه راک»، «نادیا صالح»، «مبینا پرکم»، «آمنه اسماعیل‌پور»، «مهناز محمدپور»، «سیما شادکام»، «سیما مرادی»، «آرزو طاهرآبادی»، «شادی ابراهیمیان»، «اسرین معروفی» و «اسمعه دروی» همچنان درگیر آثار و آسیب‌های ناشی از سوختگی شدید در صورت، گردن، دست و بدن خود هستند.

این دختران از آذرماه‌‌ همان سال تا شهریور امسال با مشکلات فراوانی روبه‎رو بودند. به نصف کاهش دادن دیه این دختران از سوی بیمه، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آن‌ها بود که حالا، پس از برگزاری تجمعات اعتراضی مختلف، به گفته مسئولان در دست پی‌گیری است. حالا باید دید وعده دولت در این رابطه در ‌‌نهایت به بهبود وضعیت این دختران منجر خواهد شد یا خیر.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید