خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۳, 17th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۷/۰۲ ساعت ۱۸:۱۹:۱۳

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  آلودگی بنزین پتروشیمی تأیید شد

آلودگی بنزین پتروشیمی تأیید شد

خبرگزاری هرانا – رییس سازمان حفاظت محیط زیست، روز گذشته گزارش سازمان خود را مبنی بر آلایندگی بنزین پتروشیمی‌ها تأیید کرد او گفت: «گزارش نهایی محیط زیست در یک جلد کتاب با تمام پیوست‌ها و مستندات به مجلس و دولت داده شده اما هنوز رأی نهایی مجلس در این خصوص صادر نشده و با تأخیر همراه بوده است.»

به گزارش هرانا به نقل از ایلنا، پیش‌تر‌ نیز معصومه ابتکار و معاونانش گفته بودند که بنزین پتروشیمی باید از چرخه سوخت حذف شود؛ این حذف گفته می‌شد تا حد زیادی انجام گرفته است اما رییس سازمان، روز گذشته بار دیگر با تأکید بر آلایندگی این بنزین‌ها از لزوم حذف آن‌ها در همه نقاط خبر داد.

شرکت ملی پالایش و پخش و سازمان حفاظت محیط زیست، بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها را عامل افزایش سرطان در کشور اعلام کرده بودند و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم بررسی گسترده‌ای را پیرامون آلایندگی بنزین‌های توزیعی و تأثیر آن بر سلامت مردم را در برنامه کاری خود قرار داد.

یکی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس، کمیسیونی که مسئولیت پیگیری آلودگی بنزین را برعهده گرفته بود، از آماده بودن گزارش نهایی مجلس خبر داد. گزارشی که هنوز منتشر نشده است.

میزان بالای بنزن، ‌تولوئن و زایلن در بنزین پتروشیمی و دخالت مستقیم مصرف این نوع بنزین در ایجاد سرطان، مسأله‌ای بود که از ابتدای تشکیل دولت یازدهم به شکل جدی مطرح گردید چرا که دولت پیشین مصرف بنزین داخلی و بحث خودکفایی در تولید بنزین را سرمشق قرار داده بود.

حال پس از گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت یازدهم و اعلام آلوده بودن بنزین‌های مصرفی از سوی دولت، تنها روز گذشته معاون رییس‌جمهور خبر از ثابت شدن آلایندگی این بنزین‌ها که موسوم به بنزین پتروشیمی هستند خبر داد.

روزنامه «اعتماد» با انتشار این خبر می‌نویسد: «درست در روزی که رییس سازمان محیط زیست بر اثبات نهایی آلودگی بنزین پتروشیمی‌ها صحه گذاشت، نمایندگان مجلس بر اساس آنچه سوءمدیریت این سازمان در خصوص حفاظت از عناصر و منابع حیاتی کشور عنوان کرده‌اند، درخواست تحقیق و تفحص از سازمان محیط زیست را با ۲۲ امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس کرده‌اند

حوزه‌های آبی، مراتع و جنگل‌ها، زمین‌های کشاورزی، آلودگی هوا، کشته شدن روزمره محیط‌‌بانان و‌‌ رها شدن پسماندهای صنعتی و آتش‌سوزی وسیع جنگل‌ها، از موضوعات مورد بحث در این تحقیق و تفحص است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید