خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ ساعت ۱۴:۴۲:۴۵

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  بی برنامگی و کمبود امکانات عامل گسترش آتش سوزی در جنگلها

بی برنامگی و کمبود امکانات عامل گسترش آتش سوزی در جنگلها

خبرگزاری هرانا – عضو هیئت علمی دانشگاه منابع طبیعی ساری با بیان اینکه نمی‌توان گردشگران و شکارچیان را علت اصلی تمام آتش سوزی‌های جنگل‌ها عنوان کرد گفت: بی‌برنامگی و کمبود امکانات مهم‌ترین عامل گسترش آتش سوزی است.

به گزارش هرانا، دکتر حمید جلیلوند در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه در سال جاری میزان آتش سوزی در جنگل‌ها در مراتع کشور و حتی مناطق خاص و تحت حفاظتی مانند جنگل گلستان و پناهگاه حیات وحش میان کاله افزایش چشمگیری داشته گفت: نمی‌توان به جای اینکه برای جلوگیری از گسترش و افزایش حریق در این منابع ارزشمند برنامه ریزی کرد تمام تقصیرات را به گردن گردشگران و شکارچیان انداخت.

به گفته وی، اگر چه آتش سوزی‌های عمدی از سوی شکارچیان در مواردی در جنگل‌های کشور رخ می‌دهد اما به طور کلی از آنجایی که جنگل‌ها و مراتع اماکنی هستند که در آن‌ها حیات وحش زندگی می‌کند حتی شکارچیان هم تمایلی ندارند که جنگل‌ها را نابود کرده و در نتیجه حیات وحشی برای شکار نداشته باشند.

جلیلوند اظهار داشت: بنابراین اینکه هر بار آتش سوزی گسترده‌ای در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده کشور رخ می‌دهد مسئولان تنها با بیان اینکه گردشگران و شکارچیان عامل ایجاد حریق بوده‌اند پاسخ قانع کننده‌ای نداشته باشند قابل قبول نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه ساری تصریح کرد: البته آتش سوزی‌های ناشی از سهل انگاری گردشگران را نمی‌توان انکار کرد اما اگر برنامه ریزی، نیرو و امکانات کافی در جنگل‌ها و مراتع کشور وجود داشته باشد به محض شروع آتش سوزی که معمولا در فضای بسیار کوچکی و ناشی از آتش برای غذا درست کردن است می‌توان آن را اطفا کرد اما به دلیل بی‌برنامگی و نبود امکانات و تجهیزات کافی معمولا همین حریق کوچک صد‌ها و گاهی هزاران هکتار از عرصه‌های طبیعی را خاکس‌تر می‌کند.

وی افزود: البته زارعان و کشاورزانی همسایه جنگل‌ها و مراتع به قصد تصرف اراضی ملی بیشترین نقش را در ایجاد آتش سوزی عمدی در جنگل‌ها دارند که این موارد را نیز می‌توان با برنامه ریزی مدیریت و کنترل کرد.

وی در مورد اظهاراتی مبنی بر اینکه شکارچیان از قصد آتش سوزی را در جنگل‌ها ایجاد می‌کنند تا محیط بانان را سرگرم اطفای حریق کرده و تخلفات خود را انجام دهند گفت: وظیفه اصلی اطفای حریق به عهده سازمان جنگل هاست و محیط بانان بیشتر باید متمرکز جلوگیری از تخلفات شکار و صید باشند بنابراین ممکن است در مواردی معدودی شکارچیان با چنین نیاتی آتش سوزی در جنگل‌ها ایجاد کنند اما این مورد را نمی‌توان به تمام آتش سوزی‌ها تعمیم داد و مسئولیت را به گردن این و آن انداخت.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: سازمانهای مسئول در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست کشور باید هر چه سریع‌تر برای جلوگیری از آتش سوزی‌های گسترده و منابع ملی و ارزشمند برنامه ریزی کنند چراکه با این رویه ظرف چند سال آینده از همین مقدار کم جنگل‌ها نیز چیزی باقی نمی‌ماند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید