خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۳, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۶/۲۳ ساعت ۱۴:۳۷:۰۷

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  سوءمدیریت منابع آبی مشکلی فرا‌تر از کمبود آب

سوءمدیریت منابع آبی مشکلی فرا‌تر از کمبود آب

خبرگزاری هرانا – ایران سال هاست که با کمبود منابع آبی مواجه است و سوء مدیریت نیز این بحران را تشدید کرده و اگر مصرف آب مدیریت نشود، مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم، در آینده به مراتب بیشتر و پیچیده‌تر خواهد شد.

به گزارش هرانا به نقل از ایرنا، همانطور که وزیر نیرو و مسوولان امور آب بار‌ها تاکید کرده‌اند، بخش عمده‌ای از منابع آبی کشور به دلیل استفاده از شیوه‌های نادرست آبیاری در بخش کشاورزی مصرف شده یا بهتر است بگوییم به هدر می‌رود و بخش زیادی از این منابع نیز در مصارف خانگی صرف می‌شود.

جدیت نداشتن در تغییر الگوی مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی ارتباطی با کمبود منابع آبی ندارد و به طور مستقیم به مدیریت ناصحیح بر منابع آبی باز می‌گردد. شاهد این مدعا نیز معضلات در مناطقی است که از لحاظ منابع آبی وضعیت بهتری نسبت به سایر نقاط کشور دارند.

شماری از مردم استان مازندران نیز با وجود بارندگی‌های زیاد و آب فراوان امروز به دلیل همین سوء مدیریت منابع آبی که گفته شد، با کمبود آب و قطعی آن مواجه هستند.

نبود زیرساخت‌های لازم، فرسودگی شبکه‌های آبرسانی، مهار نشدن آب‌های سطحی به میزان کافی در کنار مصرف بی‌رویه برخی از مشترکان و همچنین ورود سالانه میلیون‌های مسافر و گردشگر باعث شده تا مشکل کمبود و یا قطعی آب اَشامیدنی به رغم برخورداری مازندران از مواهب طبیعی و خدادادی از جمله جنگل، دریا و رودخانه یک مشکل دایمی و قدیمی و در واقع یک زخم کهنه باشد که بخش عمده آن ارتباطی با موضوع کم آبی نداشته و به طور مستقیم با سوء مدیریت‌ها مرتبط است.

در استان مازندران شهرستان تازه تاسیس کلاردشت با وجود اینکه از منابع آبی فراوان برخوردار است، اما به دلیل مدیریت ناصحیح در اصلاح زیرساخت‌های شبکه آبرسانی و همچنین فرهنگ مصرف آب که از سالیان گذشته برای این شهرستان به جای مانده، در بسیاری از نقاط مردم با کم آبی و یا قطع آب مواجه هستند.

با وجود کم آبی ناشی از کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر که سوء مدیریت‌ها آن را تشدید کرده و به نقطه بحران رسانده است، اما وقتی پایتان را به کلاردشت می‌گذارید و با غرش رودخانه سردآبرود مواجه می‌شوید، بیشتر این موضوع به ذهن متبادر می‌شود که چرا در این منطقه با این آب فراوان، باید مشکل کم آبی وجود داشته باشد.

از جمله نقاطی که این روز‌ها مشکلی آبی آنان به حد بحران رسیده، روستاهای کلمه، کوهپر و شکرکوه هستند که تنها ۳ الی ۴ ساعت در روز آب دارند و در ساعات دیگر با قطعی آب مواجه هستند.

در بخش‌های دیگری از شهرستان‌های واقع در غرب مازندران نیز مشکل کم آبی مشهود است و در برخی از روستاهای منطقه کجور شهرستان نوشهر نیز برغم وجود رودخانه‌های جاری، این معضلات دیده می‌شود.

مجید عبدالهی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی مازندران نیز با تایید کمبود و یا قطعی آب آشامیدنی در برخی مناطق مازندران، آن را مقطعی و دلیل آن سوختن پمپ‌های آبرسانی، گرمای هوا و همچنین حجم بالای ورودی مسافران به این استان عنوان می‌کند.

این یک واقعیت تلخ است که استان مازندران به رغم برخورداری از بارش‌های فراوان در فصول مختلف در برخی ماه‌ها با کمبود منابع آبی مواجه است و تداوم این امر علاوه بر کمبود آب آشامیدنی در بیشتر مناطق، کشاورزان را نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است.

علاوه بر این به دلیل گردشگرپذیر بودن مناطق مختلف استان مازندران مشکلات آبی این استان نیز تشدید شده و مسوولان امر باید مسایل این استان را به دلیل جمعیت گردشگر و شناور آن به طور ویژه‌ای مورد توجه قرار دهند.

بهرحال دولت امروز میراث دار مشکلات ناشی از سوء مدیریت‌ها است که طی سال‌ها انباشته شده و در حال مبدل شدن به یک بحران است و ضرورت دارد مسایل موجود در حوزه آب و منابع آبی را به عنوان موضوعی اورژانسی دیده شود.

حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز با تاکید بر این موضوع می‌گوید که اگر مصرف آب مدیریت نشود و مانع برداشت غیرمجاز از منابع زیرزمینی نشویم، به مرور شاهد پایین رفتن سطح آب، شوری دشت‌ها، خشکسالی و در نتیجه تعطیلی کشاورزی خواهیم بود.

این اظهارات خود گواه این مطلب است که بایددرک درستی ازشرایط بحرانی موجود در مدیریت ما ایجاد شود و به تبع آن در مردم نیز این درک به وجود می‌آید که تا دیر نشده درشیوه مصرف منابع آبی کشور تجدیدنظر کنیم، زیرا ضرر این اتفاق در گام نخست متوجه مردم خواهد بود.

بر اساس اعلام مسوولان وزارت نیرو با بازده کنونی آبیاری و همچنین هزینه‌ای که صرف استخراج آب می‌شود، تولید محصولات کشاورزی در کشور مقرون به صرفه نیست و در صورتی که در سریع‌ترین زمان برای این مشکل چاره اندیشی اجرایی و عملی صورت نگیرد و اقدامات از حد هشدار و تکرار فرا‌تر نرود، با تعطیلی بخش کشاورزی مواجه خواهیم شد.

به گفته وزیر نیرو، متوسط ارزش افزوده محصولات تولیدی کشاورزی درکشور با مصرف هر مترمکعب آب حدود ۱۰ هزار ریال (۳۰ سنت) است، درحالی که این رقم در کشورهای منطقه حدود دو دلار است، پس نخستین اقدام برای رونق و توسعه کشاورزی این است که با اصلاح الگوی کشت و الگوی آبیاری و رفتن به سمت کشاورزی صنعتی، ارزش افزوده محصولات کشاورزی را افزایش داد.

سال‌ها است که می‌گوییم باید الگوی مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی تغییر یابد اما تا کنون اقدام عملی درخور توجهی در این حوزه صورت نگرفته است. باید کشاورزانی را که در مقابل تغییر شیوه‌های آبیاری سنتی به نوین و تحت فشار و قطره‌ای مقاومت می‌کنند به درستی توجیه و برای دستیابی به این هدف از آنان حمایت مالی کرد و در صورت ادامه مقاومت‌ها این اقدام با اجبار صورت گیرد زیرا زمان برای آغاز اقدامات عملی در این حوزه بسیار دیر است.

عیسی کلانتری دبیرکل خانه کشاورز ایران در این باره گفت: باید سیاست گذاری‌ها با حفظ منابع پایه کشورمان انجام شود و اگر بخواهیم کشور را از بی‌آبی نجات دهیم باید مصرف آب تجدیدپذیر نصف و بهره وری دو برابر شود.

وظیفه اصلی امروز ما آگاهی دادن، پیشگیری و کنار آمدن با بزرگ‌ترین معضل کشور یعنی مساله آب است.

وی بیان کرد: در ایران ۸۵ درصد از منابع تجدیدپذیر آب استفاده می‌شود و این علت اصلی کمبود آب است نه خشکسالی. اظهارات دبیرکل خانه کشاورز‌‌ همان چیزی است که آن را سوء مدیریت منابع آبی می‌نامیم.

دبیرکل خانه کشاورز ایران حتی تاکید می‌کند که بعضا پرداختن بیش از اندازه به موضوع خشکسالی نیز به خاطر توجیه سوء مدیریت آب در کشور صورت می‌گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید