خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  هشدار درباره خطر آلودگی آب‌های زیر زمینی تهران با فاضلاب پرند و پردیس

هشدار درباره خطر آلودگی آب‌های زیر زمینی تهران با فاضلاب پرند و پردیس

خبرگزاری هرانا – سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس ایران با اشاره به‌‌ رها شدن فاضلاب شهرک‌های اطراف تهران، درباره خطر آلودگی آب‌های زیر زمینی با فاضلاب‌ها خبر داد.

به گزارش هرانا، مویدحسینی صدر روز دوشنبه ۳۱ شهریور به خبرگزاری مهر گفت که عدم احداث فاضلاب‌ها در شهرهای جدید اطراف تهران مانند پردیس و پرند، در کوتاه مدت موجب آلودگی آب‌های زیر زمینی می‌شود و این خطر «بسیار جدی» است.

اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که رییس اداره محیط زیست شهرستان ری، از توابع استان تهران، اردیبهشت امسال از مرگ حدود دو میلیون ماهی در سد فشافویه، در پی رهاسازی فاضلاب خام شهرک مسکونی «واوان» خبر داده بود.

موضوع رهاسازی فاضلاب تهران قبلا نیز چندین بار خبرساز شده است، از جمله کشت صد‌ها هکتار سبزیجات و برنج با آب فاضلاب به خاطر ارزان بودن و کمبود آب چاه‌ها که در رسانه‌های ایران همراه با تصاویر آن منتشر شد.

به گزارش مرداد ماه خبرگزاری ایلنا، هزینه استفاده از فاضلاب برای کشاورزان ۳. ۵ برابر کمتر از آب چاه است.

موضوع رهاسازی فاضلاب‌ها در حومه تهران و احتمال آلوده شدن آبهای زیرزمینی که برای مصارف شرب نیز استفاده می‌شود، چندین ماه است که بدون اینکه به نتیجه‌ای برسد، در محافل مختلف از جمله مجلس مطرح است.

خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ۳۱ مرداد از قول مهدی هاشمی، نماینده تهران گزارش داد که «سه هفته قبل در خصوص مشکلات آب و فاضلاب استان تهران به‌ویژه ورود فاضلاب پردیس به سفره‌های زیرزمینی آب تهران جلسه‌ای تشکیل و مقرر شده است که با پیگیری مسئولان شرکت آب و فاضلاب تهران گزارش تکمیلی این پرونده به مجمع نمایندگان استان تهران ارسال شود».

چند روز قبل از گفته‌های آقای هاشمی، کمال‌الدین پیرموذن، سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس، از «نفوذ فاضلاب در لایه‌های زیرزمینی آب و آلوده شدن آب‌های شرب» در مجتمع‌های مسکونی ساخته شده در پروژه‌های مسکن مهر، خصوصا شهرک پردیس خبر داده بود.

پردیس شهری جدید در ۱۵ کیلومتری شرق تهران است که به گزارش سایت «خانه ملت»، برای ۲۰۰ هزار نفر ساخته شده است اما ۸۰۰ هزار نفر بدون احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در این منطقه سکونت خواهند کرد.

اکنون موید حسینی می‌گوید که سازمان آب و فاضلاب شهری و وزارت مسکن و شهر سازی باید به این مسئله توجه جدی داشته باشد.

وی اظهار داشت که در شهرهای جدید اطراف تهران مانند پرند و پردیس شبکه فاضلاب ساخته نشده است و فاضلاب این شهر‌ها‌‌ رها یا در چاه‌های خانگی ریخته می‌شود، بنابراین خطر ورود این فاضلاب به آب‌های زیر زمینی وجود دارد.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست تهران گفت که «زنگ خطر آلودگی گسترده در آب‌های زیر زمینی تهران به صدا در آمده است که در این صورت تصفیه این آب‌ها مشکل خواهد بود. این خطر به خصوص در شهرک پردیس بسیار جدی است».

موضوع آلوده شدن آب سد‌ها و سفره‌های زیر زمینی در حالی است که هم اکنون تهران با کمبود آب مواجه است و دولت اخیرا طرحی ۳۰۰ میلیارد ریالی برای انتقال آب از سد ماملو در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی تهران به پایتخت تصویب کرد.

موضوع خشکسالی و مشکل آب فقط مختص تهران نیست. در همین زمینه خبرگزاری مهر ۳۱ شهریور از قول رحیم می‌دانی معاون وزیر نیرو گزارش داد که ۷۸ درصد دشت‌های کشور رو به نابودی است که عمده علت آن «برداشت بیش از حد از منابع آبی است و حتی اگر خشکسالی‌ها اتفاق نمی‌افتاد، این نابودی با شدت کمتری اتفاق می‌افتاد».

بخش کشاورزی ایران ۹۳ درصد از آب مصرفی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

مقامات ایران قبلا گفته بودند که حدود ۹۰ میلیارد متر مکعب آب طی سال گذشته در بخش کشاورزی مصرف شده و قرار است از مهرماه این حجم نصف شود.

اما آقای می‌دانی می‌گوید که بر اساس مصوبه جدید شورای آب، قرار است ۲۵ درصد از آب مصرفی کشاورزی کم شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید