خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  گزارشی از وضعیت بند کارگری زندان مرکزی زاهدان

گزارشی از وضعیت بند کارگری زندان مرکزی زاهدان

خبرگزاری هرانا – زندانیان کارگر در زندان مرکزی زاهدان از هرگونه سیستم گرمایشی محروم هستند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیانی که در ازای یک روز مرخصی در هفته در بندکارگری زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شوند از حداقل امکانات رفاهی برخوردارند.

بند کارگری زندان زاهدان از دوسوله تشکیل شده که یکی به زندانیان «رای باز» و دیگری به زندانیان «نیمه رای باز» تعلق دارد که هردوی این سوله‌ها که به بند آسایشگاه موسوم شده از سیستم گرمایشی مناسب محروم هستند.

یکی از زندانیان این بند به گزارشگر هرانا گفت: «در هوای زیر صفر زاهدان تنها یک مشما نقش در سوله را بازی می‌کند.»

زندانیان تمام طول هفته را کار می‌کنند تا عصر پنج‌شنبه تا صبح شنبه در نزد خانواده‌های خود باشند در بند آسایشگاه این زندان پتو مناسب نیز وجود ندارد. زندانیان این بند بر روی موکت می‌خوابند و تنها دلیل تحمل این مشقت‌‌‌‌ همان مرخصی پایان هفته است.

یکی از زندانیان رای باز به گزارشگر هرانا گفت: «یک ماه پیش یکی از زندانیان بنام سعید کمالی فرزند خالقدار که هیچ تخصصی در رشته برق نداشت مجبور شد در واحد برق زندان کار کند و متاسفانه دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد. مسئولین ابتدا اعلام کردند که وی خودکشی کرده و پس از پیگیری خانواده نظر خود را عوض کرده و این‌بار اعلام کردند که وی در اثر بی‌احتیاطی جان خود را از دست داده است.»

این زندانی در خصوص دستمزد کارگران زندانی گفت: «حقوق زندانیان ماهی ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده که ۶۰ هزار تومان آن را زندان بر می‌دارد. اکنون ۵ ماه است که همین حقوق کم زندانیان کارگر را هم نداده‌اند.»

وی همچنین گفت: «معاون آسایشگاه فردی بنام […] زندانیان جوان در این بند را در ازای سوء استفاده جنسی، کارهای راحت‌تر به آن‌ها می‌دهد و حتی شغل‌های راحت برای زندانیانی که وضع مالی خوبی دارند توسط این مسئول خرید و فروش می‌شود.»

بر اساس این گزارش آمار بند رای باز ۳۸۰ نفر و آمار بند نیمه رای باز ۱۶۰ نفر می‌باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید