خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  کارگران قطار اهواز پنج ماه حقوق نگرفته‌اند

کارگران قطار اهواز پنج ماه حقوق نگرفته‌اند

خبرگزاری هرانا – کارگران پیمانی قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم دریافت پنج ماه حقوق عقب افتاده خود در مقابل ایستگاه مرکزی واقع در خیابان اقبال تجمع کردند.
به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، صبح روز سه‌شنبه ۱۳خردادماه یکی از کارگران قطار شهری اهواز ضمن اعلام این خبر درباره دلایل تجمع کارگران پیمانی شرکت کیسون (از پیمانکاران مجری ساخت قطار شهری اهواز) گفت: «حدود ۲۰۰ نفر از کارگران قطار شهری اهواز که در بخش‌های حمل و نقل و حفاری تونل مشغول به فعالیت‌اند از روز یازدهم خرداد تا به امروز سیزدهم خرداد در اعتراض به عدم دریافت پنج ماه حقوق خود با استناد به ماده ۱۴۲ قانون کار، در ساعات کار در کارگاه حضور دارند، اما کار نمی‌کنند.»

به موجب ماده ۱۴۲ قانون کار در صورتی که اختلاف نظر میان کارگران و کارفرما منجر به تعطیلی کار ضمن حضور کارگر در کارگاه یا کاهش عمدی تولید بشود، رسیدگی به موضوع اختلاف برعهده هیأت تشخیص اداره کار خواهد بود.

بر اساس این گزارش، کارگران قطار شهری اهواز، در پنج ماه اخیر، دی، بهمن، اسفند، فروردین و اردیبهشت، حقوقی دریافت نکرده‌اند. علاوه بر این کارفرما در سال ۱۳۹۳ به جای افزایش ۲۵ درصدی حقوق، ۱۲ درصد حقوق کارگران را افزایش داده که آن‌هم هنوز به حساب کارگران واریز نشده است.

حدود ۹۰۰ کارگر زیرمجموعه شرکت پیمانکاری کیسون، علاوه بر اعتراض نسبت به پنج ماه حقوق عقب‌مانده خود، مطالبات صنفی دیگری نیز درباره عدم دریافت فیش حقوقی، محاسبه نشدن اضافه‌کاری در ایام تعطیلات و عدم اجرای مصوبه دستمزدهای سال ۱۳۹۳ شورای عالی کار دارند.

عباس هلاکویی، مدیرعامل قطار شهری اهواز ضمن تأیید اعتراض صنفی توسط کارگران شرکت پیمانکاری کیسون، دلیل عدم پرداخت حقوق عقب‌مانده کارگران پیمانی را بی‌توجهی پیمانکار به حقوق کارگران دانسته است.

او با بیان اینکه اعتبارات مالی پیمانکار قطار شهری به موقع تأمین می شود افزوده: «متأسفانه با وجود آنکه پیمانکار صورت وضعیت‌های مالی خود را حتی تا اردیبهشت ماه دریافت کرده، اما حاضر به پرداخت مطالبات کارگران نشده است.»

به گفته هلاکویی، قطار شهری آمادگی پرداخت مطالبات معوقه کارگران را دارد: «پرداخت مطالبات کارگران مشروط به توافق مسئولان استانی به صورت قانونی است.»

بر اساس ماده ۱۳ قانون کار، شرکت قطار شهری اهواز در مقام کارفرمای اصلی، می‌تواند با موافقت کمیسیونی که شامل رأی مسئولان اداره کار و استانداری می‌شود، مطالبات عقب افتاده کارگران شاغل در شرکت پیمانکاری «کیسون» را از محل مطالبات این شرکت کسر و به حساب کارگران پرداخت کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید