خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳, 22nd of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۳/۱۰ ساعت ۰:۵۷:۴۶

    خانه  > اقلیت های دینی  >  پرونده سازی مجدد برای ملک محمدآبادیان و صدیق دلیری

پرونده سازی مجدد برای ملک محمدآبادیان و صدیق دلیری

خبرگزاری هرانا – ملک محمدآبادیان که به همراه سه فرزند خود در پرونده امام جمعه راسک بازداشت شده بود با پرونده سازی مجدد از سوی نهادهای امنیتی مواجه شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ملک محمد آبادیان و سه فرزندش جواد، هادی و عبدالله (فواد) که از اسفند ماه ۹۰ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به همراه مولوی فتحی محمد نقشبندی در بازداشت به سر می‌برند. داماد وی صدیق دلیری در ارتباط با همین پرونده بازداشت و مدتی بعد با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد.

یکی از نزدیکان ایشان در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: «چندی پیش یک معلم به نام جواد نوروزی در شهرستان سرباز بخش حیط به ضرب گلوله کشته شد که‌‌‌ همان موقع احتمال دست داشتن مقامات امنیتی در قتل وی را خانواده‌اش مطرح کردند. اکنون پس از گذشت بیش از یک ماه از طرف وزارت اطلاعات داماد ملک محمد آبادیان را بازداشت کرده‌اند و بهانه‌یشان این است که گلوله‌ها شبیه گلوله‌های ترور مولوی مصطفی جنگی زهی است. این بازداشت در حالی صورت می‌گیرد که صدیق دلیری (آسکانی) زمان وقوع قتل در محل کار خود حضور داشته است.»

وی در ادامه گفت: «ملک محمد آبادیان هم که از سه سال پیش در زندان بسر می‌برد از سوی ماموران وزارت اطلاعات و دادستان زاهدان به مشارکت در قتل متهم شده است.»

وی سپس اظهار کرد: «ملک محمدآبادیان هفته گذشته از بند ۶ زندان مرکزی زاهدان به وزارت اطلاعات منتقل می‌شود و به مشارکت در قتل جواد نوروزی متهم می‌شود. ماموران دفعه قبل که وی را به وزارت اطلاعات برده بودند سعی داشتند به اعترافات اجباری وادارش کنند.»

این منبع در پایان گفت: «وزارت اطلاعات برای اینکه می‌خواهد به هر ترتیب ملک محمد آبادیان را متهم به ترور معرفی کند دست به این کار زده و می‌خواهد پرونده جدیدی علیه وی شکل دهد تا وی را مجبور به پذیرش اتهام ترور مصطفی جنگی زهی کتند.

لازم به ذکر است که ملک محمد آبادیان به همراه سه فرزند، داماد، و چند نفر از اقوامش و همچنین مولوی فتحی محمد نقشبندی امام جمعه شهرستان راسک، مولوی عبدالغفار نقشبندی نائب امام جمعه شهرستان راسک و مولوی عبدالله ملازاده امام جمعه پارود از آغاز سال ۹۰ تا کنون در بازداشت به سر می‌برند و اخیرا با وجود قول ازادی رسمی با احکام سنگینی از اعدام، زندان و تبعید مواجه شده‌اند.

گفتنی است، «جواد نوروزی» معلم پایه ۶ روستای حیط از توابع شهرستان شرباز (راسک) صبح روز ۲۶ فروردین ماه هنگام رفتن به محل کار به ضرب ۵ گلوله توسط راکبان موتور سوار مسلح به سلاح گرم کشته شد. برخی فعالین مدنی بلوچ نیروهای امنیتی را در قتل وی دخیل می‌دانستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید