خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت هادی اسماعیل‌زاده به ۴سال حبس

محکومیت هادی اسماعیل‌زاده به ۴سال حبس

خبرگزاری هرانا – هادی اسماعیل‌زاده، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس و ۲ سال محرومیت از حرفه وکالت و عضویت در احزاب و گروه‌ها و دستجات سیاسی محکوم شد.

هادی اسماعیل‌زاده، حقوقدان و استاد دانشگاه پس از پلمپ غیر قانونی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر و برخورد با اعضای این کانون، توسط مأموران امنیتی بار‌ها به نهادهای امنیتی احضار شده است.

پس از این احضار‌ها بود که آقای اسماعیل‌زاده به دلیل عدم تمکین به درخواست بازجویان مبنی بر کناره گیری از کانون مدافعان حقوق بشر و اعلام برائت از شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳ و رییس کانون مدافعان حقوق بشر به ترتیب از ۴ دانشگاه «موسسه عالی بانکداری ایران»، «دانشگاه آزاد بوشهر»، «دانشگاه آزاد بم» و «دانشگاه علمی- کاربردی وکلا» کنار گذاشته شد و با تشکیل پرونده توسط نهادهای امنیتی در تاریخ ۱۰/۳/۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام عضویت در تشکیلات غیر قانونی به ۳ سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شد.

در حال حاضر همه اعضای شورای عالی نظارت و همکاران کانون مدافعان حقوق بشر در زندان یا با احکام سنگین زندان مواجه هستند.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، قاضی صلواتی در شرایطی آقای اسماعیل‌زاده را به ۴ سال حبس و ۲ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و گرو‌های سیاسی و حرفه وکالت محکوم کرده است که مدارک پزشکی او در خصوص بیماری قلبی و گرفتگی عروق و فشار خون قبلاً توسط وکلا به دادگاه تقدیم شده بود.

هادی اسماعیل‌زاده پیش از انقلاب، عضو جمعیت حقوق دانان ایران بود که از سال ۱۳۵۶ فعالیت خود را آغاز کرد و به عضویت اتحادیه حقوقدانان دموکرات درآمد. او به موجب فعالیت دراین جمعیت در دوره شاهنشاهی از مبارزان و فعالان سیاسی دفاع کرده و از طریق انتشار بیانیه‌ها به افشای شکنجه‌های ساواک و نقض حقوق بشر اقدام می‌کردند. او همچنین بعد از انقلاب در تاریخ ۳۰/۲/۶۱ بازداشت و در محاکمه‌ای به مدت ۵ دقیقه به تحمل ۶ سال حبس محکوم شد و تا ۸/۵/۶۷ در زندان بود.

آقای اسماعیل‌زاده که تحصیل کرده علم حقوق در فرانسه است، پس از آزادی از زندان در دهه شصت، برحسب نیاز دانشگاه‌های کشور به تدریس پرداخت و بیش از ۲ دهه به تعلیم و تربیت دانشجویان همت گماشت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید