خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  طلب کارگران کاشی گیلانا از مرز یک سال گذشت

طلب کارگران کاشی گیلانا از مرز یک سال گذشت

خبرگزاری هرانا – یکی از کارگران کارخانه «کاشی گیلانا» در منجیل از تأخیر در پرداخت بیش از ۱۳ماه دستمزد و حق عیدی ۱۴۸نفر از همکارانش خبر داد و گفت: تولید در این واحد تولیدی از آذر ماه سال ۹۲ متوقف شده است.

این کارگر به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: کارخانه کاشی گیلانا که در شهر منجیل واقع است سابقه طولانی در تولید کاشی دارد اما از چند سال پیش به دلیل مشکلات مدیریتی این کارخانه برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر هزینه‌های تولید با مشکلاتی مواجه است.

وی بابیان اینکه کارخانه گیلانا به دلیل بازار فروش خوبی که برای محصولات خود پیدا کرده است باید از تولید مطلویی برخودار باشد، گفت: از آذر ماه سال ۹۲ که فعالیت تولیدی در کارخانه کاشی گیلانا متوقف شد، کارگران صرفا برای حضور غیاب در محل کار خود حاضر می‌شوند وهیچ فعالیت تولیدی ندارند.

به گفته وی علاوه بر تاخیر ۱۴ ماه‌ای که در پرداخت حقوق کارگران گیلانا ایجاد شده است،، در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی بابت بیمه کارگران بیش از یک میلیارد تومان از کارفرما طلبکار است.

این کارگر گیلانا افزود: به همین دلیل به همین دلیل در حال حاضر تمامی ۱۴۸ کارگر کیلانا برای تمدید دفترجه‌های بیمه تامین اجتماعی خود دچار مشکل جدی هستند.

او بابیان اینکه از حدود دو ماه پیش با شکایت کارگران، پرونده کارفرمای کاشی گیلانا در مراجع قضایی در حال رسیدگی است، افزود: در حال حاضر هیچ کس برای پاسخگویی به وضعیت کارگران وجود ندارد.

این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت در خصوص سایر بدهی‌های کارخانه کاشی گیلانا اظهار داشت: این واحد تولید بابت وام‌های بانکی حدود ۱۱ میلیارد تومان بدهکار است.

وی افزود: به غیر از این، کارخانه گیلانا بابت مطالبات معوقه کارگران و سازمان تامین اجتماعی بیش از ۴ میلیارد تومان بدهکار است.

او دربخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: کارگران در واکنش به در خصوص پرداخت نشدن معوقات حقوقی شا ن بار‌ها در مقابل نهادهای مختلف دولتی در شهرستان و استان تجمع کرده و مذاکراتی را با برخی مسئولان مطرح کرده‌اند اما وعده‌های مسئولان تا به امروز نتیجه‌ای برای کارگران در بر نداشته است.

توضیحات کارفرما

در همین رابطه «انور قربان‌زاده» مدیر تولید کارخانه کاشی گیلانا ضمن تایید تعویق حقوق کارگران و متوقف شدن فعالیت این کارخانه از آذرماه سال ۹۲، گفت: معوقات حقوقی کارگران ۶ ماه مربوط به سال ۹۲ ومابقی مربوطه به سالهای ۸۹ و ۹۰ است.

او با بیان اینکه کمبود منابع مالی عمده‌ترین مشکل این واحد تولید کاشی است افزود: علاوه بر تاخیر درپرداخت به موقع حقوق کارگران توان مالی کارفرما برای خرید مواد اولیه تولید سلب شده است.

به گفته وی این واحد فقط برای پرداخت سنوات ۷۰ نفراز کارگران بازنشسته خود بیش از ۷۰۰ میلیون تومان بدهی دارد.

این مسئول در کارخانه کاشی گیلانا در پایان سخنان خود تصریح کرد: همه کارگران این کارخانه برای پیگیری مطالبات معوقه خود به اداره تعاون کارورفاه اجتماعی شهرستان رودبار شکایت کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید