خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۳, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۰۵/۱۶ ساعت ۱۲:۱۹:۱۳

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  صدور حکم تنها متهم پرونده ستار بهشتی: سه سال حبس به جرم قتل

صدور حکم تنها متهم پرونده ستار بهشتی: سه سال حبس به جرم قتل

خبرگزاری هرانا – تنها متهم پرونده شکنجه و قتل ستار بهشتی، پس از آنکه اتهام قتل عمد از پرونده اش حذف شد، به سه سال حبس، دو سال تبعید و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کلمه، این حکم برای اکبر تقی زاده از بازجویان نیروی انتظامی که ستار بهشتی را در بازداشتگاه مورد شکنجه قرار داده و به قتل رسانده بود، در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه جزایی تهران صادر شده و در در شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز مورد تایید قرار گرفته است.

قوه قضاییه در حالی با صدور این حکم، پرونده شکنجه و قتل ستار بهشتی را مختومه اعلام کرده که خانواده وی چنین حکمی را قبول ندارند و از زمانی که اتهام قتل عمد از پرونده حذف شد و محاکمه تقی زاده با عنوان اتهامی قتل شبه عمد ادامه یافت، به عنوان اعتراض از حضور در دادگاه خودداری کردند.

دستگاه قضایی در حالی پرونده شکنجه و قتل را با سه سال حبس به پایان برده است که حتی هیچ یک از زندانیان بند ۳۵۰ اوین که شاهد شکنجه وی بودند نیز به این دادگاه احضار نشده اند.

عنوان قتل شبه عمد در حالی برای این پرونده در نظر گرفته شده که گزارش پزشکی قانونی، شهادت زندانیان بند ۳۵۰ و اعترافات متهم در حضور بازپرس و خانواده، همگی حکایت از شکنجه، خون ریزی داخلی، نرسیدن اکسیژن و در نتیجه مرگ ستار بهشتی بوده است و این شرایط، مصداق کامل قتل عمد است.

یازدهم آبان ماه سال ۹۱ کلمه از بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی در زندان توسط نیروهای پلیس خبر داد و کمتر از یک هفته پس از آن خواهر این زندانی گمنام سبز اعلام کرد که از پلیس امنیت به وی اعلام کرده اند که برادر ۳۵ ساله اش جان خود را از دست داده و آنها باید روز آینده برای دریافت پیکرش مراجعه کنند.

پس از دو روز سندی با دستخط ستار بهشتی در کلمه منتشر شد که او در زمان حضورش در بند ۳۵۰ (دو روز قبل از مرگ) شکایت خود را از کسانی که وی را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند، اعلام کرده بود.

همان زمان زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین با انتشار دو بیانیه شهادت دادند که پیکر شکنجه شده ی ستار را دیده اند و از مسئولان خواستند که به جای ترساندن شاهدان جنایت پیگیر آنچه باشند که در سیستم قضایی و پلیس کشور در حال وقوع است. تلاش هایی که بالاخره نتیجه داد و سخنگوی قوه قضاییه را وادار کرد که واکنش نشان دهد و اعلام کند که پیگیر ماجرا است.

اما این پیگیری، در نهایت به آنجا رسید که با وجود گزارش پزشکی قانونی مبنی بر کشنده بودن ضرب و شتم ها، اتهام قاتل ستار به قتل شبه عمد تغییر یافت و حکم شکنجه و قتل نیز به سه سال حبس تقلیل پیدا کرد، تا مشخص شود که میزان عدالت در جمهوری اسلامی اقتدارگرایان چه اندازه است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید