خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  خبر تکمیلی از اعدام چهارشنبه در شیراز

خبر تکمیلی از اعدام چهارشنبه در شیراز

خبرگزاری هرانا – چهارشنبه هفته گذشته یک متهم به سرقت مسلحانه در شیراز از طریق چوبه دار در ملاء عام اعدام شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالرضا زرگانی در روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ در ملاء عام و در میدان کوزه‌گری شیرزا به اتهام سرقت مسلحانه اعدام شد.

جسد این جوان ٣٠ ساله عرب آبادانی روز پنج شنبه به خانواده وی تحویل داده شد و توسط بستگان در قبرستان «خضر» واقع در شهر آبادان دفن شد.

از طرفی قاضی کورش زارعی معاون دادستان شیراز و سرپرست دادسرای انقلاب شیراز گفت: عبدالرضا زرگانی به اتهام سرقت یک باب طلا فروشی شهر بیضاء در آبان ماه سال ١٣٩٠ که پس از واژگونی خودرو توسط نیروی انتظامی دستگیر شد. دادگاه انقلاب شیراز او را نیز به سرقت از بانک تجارت شعبه آرین شیراز متهم کرده بود که پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز و تأیید حکم توسط شعبه ۳۳ دیوانعالی کشور این حکم روز چهارشنبه ٣٠ بهمن در شیراز اجرا شد.

کریم دحیمی به گزارشگر هرانا گفت: «خانواده زرگانی از اجرای حکم اعدام فرزندشان اطلاع نداشتند امری که بر خلاف آیین نامه نحوه اجرای حکم اعدام در ایران می‌باشد. براساس آیین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، مقامات قضایی موظف هستند که خبر اجرای حکم را (۴٨ ساعت قبل از اجرای حکم، به وکیل و خانواده فرد محکوم) خبر دهند. همچنین محکوم به اعدام حق دارد با اشخاصی که می‌خواهد از جمله اعضای خانواده خود، به عنوان آخرین ملاقات، دیدار کند.»

دادگستری شیراز طی خبری ادعا کرده بود که عبدالرضا زرگانی پیش‌تر به دو فقره قتل اعتراف کرده بود، ولی خانواده این اعدامی هرگونه قتلی را در پرونده وی تکذیب می‌کنند.

در روزجمعه ٢ اسفند ١٣٩٢ کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای از افزایش اعدام در ایران هشدار داده است. ایران پس از چین بیشترین شمار اجرای احکام اعدام و همچنین بالا‌ترین نرخ سرانه اعدام را در جهان دارد. سازمان ملل می‌گوید در سال گذشته میلادی بین ۵۰۰ تا ۶۲۵ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

گفتنی است، در این پرونده یکی دیگر از متهمین به قطع دست محکوم شده و حکم وی در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید