خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  تایید حکم و بازداشت چهار نوکیش اهل‌سنت

تایید حکم و بازداشت چهار نوکیش اهل‌سنت

خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان اهواز حکم یکسال زندان و شرکت اجباری در مراسم مذهبی تشیع را برای چهار نوکیش اهل‌سنت صادر کرد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حیدر سیاحی، حامد سیاحی، جعفر سیاحی و توفیق مگطاعی‌زاده نام چهار شهروند عرب اهوازی هستند که روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه پس از اعلام تایید حکم در دادگاه تجدیدنظر استان بازداشت و روانه زندان کارون اهواز شدند.

این چهار شهروند اهوازی به دلیل اینکه مذهب خود را از تشیع به تسنن تغییر داده بودند به همراه ۱۶ نفر دیگر در تابستان ۹۲ بازداشت و برخی از ایشان با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شده بودند.

در ‌‌نهایت شعبه ٢ دادگاه انقلاب اسلامی اهواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی یک حکم دسته جمعی برای ایشان صادر کرد و همگی را به یک‌سال زندان و «ممنوعیت مشار الیهم از ارتباط با عناصر سلفی و وهابی منع و شرکت در جلسات آنان، مکلف به حضور در مساجد و مکانهای مذهبی اهل تشیع و برگزاری فرائض و شرکت فعال در مراسمات مذهبی در سطح شهرستان با تایید ائمه جماعات و مسؤولین محل و گزارش اقدامات آنان به مدت دو سال می‌نماید» محکوم کرد.

متن کامل کیفرخواست صادره به قرار زیر است:
این مجموعه از طریق تغییر مذهب و گرایش به مذهب اهل تسنن و نیز فرقه ضاله وهابیت (ه‌مان طوری که در حکم ذکر شده) با تشکیل گروه و اجتماع در مناطق مختلف شهرستان اهواز خصوصا منطقه زرگان در قالب و پوشش جلسات خانگی قرائت قرآن و برگزاری نمازهای جماعت، جمعه و اعیاد مذهبی به سبک اهل سنت و هم زمان با اعلام کشور عربستان سعودی در مکانهای خاص، مبادرت به تبلیغ علیه مذهب رسمی کشور نموده و موجبات ایجاد شبهه در اعتقادات دینی و مذهبی مردم شده است.

همچنین در گردش کار حکم ذکر شده آمده است؛ طبق گزارش قرارگاه امنیتی ابوالفضل العباس (ع) اهواز این عده ضمن ارتباط با اشخاص اهل سنت (سلفی در حکم ذکر شده) در استانهای غربی کشور از قبیل کردستان دیگران را به ارتکاب اعمال مشابه در مناطق مختلف ترغیب و تحریک نموده وبا تهیه کتب و جزوات حاوی مطالب آموزشی فرقه وهابیت و انتقال آن به اهواز مبادرت به تبلیغ علیه مذهب رسمی کشور کرده‌اند. على هذا دادگاه عطف توجه به گزارشهای متعدد مراجع اطلاعاتی و تحقیقات معموله و با توجه به تشکیل جلسات آموزشی و برگزاری مراسمات مذهبی به روش اهل سنت که حاکی از اهداف تبلیغی است و همچنین کشف کتب و جزوات مربوطه بزهکاری متهمین محرز تشخیص داده و مستندا به ماده ۵٠٠ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ١٣٧۵ضمن صدور حکم به ضبط کتب و جزوات کشف شده به عنوان آلات ارتکاب جرم، هریک از متهمین را به یک سال حبس تعزیری محکوم می‌نماید. علاوه بر آن با توجه به نوع بزه ارتکابی و وضعیت و خصوصیات متهمین موصوف از باب تکمیل مجازات به استناد ماده ٢٣ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ١٣٨٨ ضمن صدور حکم به ممنوعیت مشار الیهم از ارتباط با عناصر سلفی و وهابی منع و شرکت در جلسات آنان، مکلف به حضور در مساجد و مکانهای مذهبی اهل تشیع و برگزاری فرائض و شرکت فعال در مراسمات مذهبی در سطح شهرستان با تایید ائمه جماعات و مسؤولین محل و گزارش اقدامات آنان به مدت دو سال می‌نماید.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید