خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  بخشی از حمام صفویه نیاسر کاشان فرو ریخت

بخشی از حمام صفویه نیاسر کاشان فرو ریخت

خبرگزاری هرانا – بخشی از اثر ملی ˈحمام صفویهˈ در شهرستان کاشان به سبب آبریزی از آبشار نیاسر تخریب شد.

شهردار شهر تاریخی نیاسر روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: بدنبال افزایش بارندگی و آب آبشار نیاسر و بی توجهی به لایروبی مسیر خروجی آب آسیاب در قسمت فوقانی حمام، محراب نماز این اثر تاریخی فرو ریخت.

ˈجمشید اسماعیلیˈ با ابراز نگرانی از تخریب محراب نماز این بنای ارزشمند تاریخی افزود: در قسمت اصلی حمام صفویه خزینه، محراب نماز یا نمازخانه وجود دارد که در این مکان با کمی ارتفاع از سطح حمام جهت قبله مشخص شده است.

به گفته وی قبل از ورود به نمازخانه حمام، پاها در حوض کوچکی که به پاشویه معروف بود شست و شو می شد، سپس داخل محراب نماز می شدند.

همچنین در قسمت دیگری از این اثر تاریخی سنگ سلمانی و لباس کن قرار دارد.

شهردار نیاسر در ادامه گفت: پشت بام این حمام تاریخی دارای روزنه هایی است که در صورت عدم توجه و رسیدگی مسوولان، احتمال سقوط گردشگران به داخل حمام را افزایش می دهد.

وی گفت: سقف حمام صفویه در مسیر آبشار و همسطح جاده قرار دارد.

اسماعیلی افزود: این اثر ملی قابلیت تبدیل شدن به موزه مردم شناسی را دارد.

شهردار شهر تاریخی نیاسر در پاسخ به خبرنگار ایرنا از تجمع زباله های شهری در این مکان ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: در ماه های اخیر مکاتباتی برای تعیین تکلیف و استفاده از حمام برای موزه مردم شناسی و جلوگیری از تخریب با میراث فرهنگی کاشان انجام شده، اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

نایب ریس شورای شهر نیاسر نیز به خبرنگار ایرنا گفت: متولی خاصی برای این حمام تاریخی وجود ندارد.

ˈمهدی تقی پورˈ از اینکه این اثر تاریخی و میراث ملی کشور به زباله دان و مکانی متروکه تبدیل شده است، ابراز نگرانی کرد.

وی تصریح کرد: در صورت همکاری و هماهنگی دست اندرکاران با میراث فرهنگی، این بنای تاریخی از خطر تخریب در امان خواهد ماند.

سرپرست پایگاه میراث فرهنگی نیاسر نیز با حضور در مکان تخریب شده حمام صفویه گفت: در چندین مرحله این بنا مرمت و بازسازی شده، اما در سالهای اخیر توجه چندانی به این اثر تاریخی نشده است.

ˈعلی ابوالفضلیˈ افزود: شهر تاریخی نیاسر دارای مجموعه ای از آثار باستانی است که نیاز به اعتبار ملی دارد تا بتوان آن را از تخریب حفظ کرد.

یک کارشناس میراث فرهنگی نیز گفت: حمام صفویه نیاسر به مدت ۱۰ سال از اداره اوقاف اجاره شده، اما به علت نبود اعتبار لازم در حال تخریب است.

حمام تاریخی و آسیاب آبی در دوران صفویه بنا شده است.

نحوه انتقال آب به داخل حمام بدین شکل بوده که آب از آبشار بوسیله آبراه های گلی به داخل هدایت می شد و از آنجا به کل حمام انتقال می یافت و آب شرب آن نیز بوسیله آین آبراه ها جداگانه به داخل حمام هدایت می شده است.

شهر تاریخی نیاسر در ۱۵ کیلومتری کاشان دارای مجموعه ای از آثار باستانی است که آسیاب آبی و حمام تاریخی صفویه نیز از جمله این آثار است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید