خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  مهدی حمیدی شفیق، فعال مدنی آزاد شد

مهدی حمیدی شفیق، فعال مدنی آزاد شد

خبرگزاری هرانا – مهدی حمیدی شفیق، فعال مدنی، که در اعتراضات شهریور ماه سال ۹۰ در تبریز بازداشت شده بود، از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی حمیدی شفیق که از ۱۸ آذرماه سال گذشته در زندان مرکزی تبریز به سر می برد، پنجشنبه ۱۸ مهرماه آزاد شد.

هفته گذشته شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور حکم محکومیت این فعال مدنی را به همراه وحید شیخ بیلگو نقض کرده بود. مهدی حمیدی شفیق از سوی شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر به اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” و “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی” به تحمل ۲۷ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده بود.

وحید شیخ بیگلو نیز که به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت به ۱ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده، هنوز در زندان مرکزی تبریز به سر می برد.

این دو فعال مدنی روز دوم شهریور ماه سال ۹۰ به همراه ۲۷ تن دیگر در جلسه‌ی هم اندیشی پیرامون نجات دریاچه اورمیه در تبریز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بودند.

پیش‌تر نیز حکم محکومیت محمود فضلی و مهدی نوری از دیگر متهمین این پرونده در دیوان عالی نقض و در شعبه ۴ تجدید نظر استان آذربایجان شرقی تبدیل به حکم برائت شده بود.

گفتنی است مهدی حمیدی شفیق پس از بیش از پنج ماه بازداشت، در بهمن ماه سال ۹۰ به قید وثیقه‌ی ۱۰۰ میلیونی و به طور موقت آزاد شده بود. وی در دوران ۱۵ ماهه‌ی حبس خود بارها از سوی ماموران زندان تبریز مورد ضرب و شتم قرار گرفت و دست به اعتصاب غذا زد.

شایان ذکر است که این فعال مدنی که دانشجوی رشته‌ی جامعه‌شناسی دانشگاه تبریز بود در سال ۹۱  از سوی سازمان سنجش ستاره دار اعلام شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید