خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  محسنی اژه‌ای خبر از عفو ۸۰ زندانی سیاسی داد

محسنی اژه‌ای خبر از عفو ۸۰ زندانی سیاسی داد

محسنی اژه‌ای خبر از عفو ۸۰ زندانی سیاسی داد

خبرگزاری هرانا – پس از آنکه تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شدند، سخنگوی قوه قضاییه مدعی است که با پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و موافقت رهبری، ۸۰ نفر از محکومین امنیتی مورد عفو قرار گرفتند که تعدادی از آن‌ها از محکومین حوادث سال ۸۸ بوده‌اند. وی در همین حال خبر منتشر شده در مورد دیدار علی شمخانی با میرحسین موسوی را تکذیب کرد.

بنا به گزارش تارنمای کلمه، تاکنون بار‌ها از زندانیان سیاسی خواسته شده بود تقاضای عفو و یا توبه نامه بنویسند که با مخالفت آنان رو به رو شد اما این بار محسنی اژه‌ای گفته است که رییس قوه قضاییه از رهبری تقاضای عفو کرده است که با موافقت وی ۸۰ تن از زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند.

هر چند سایت‌های نزدیک به نیروهای تندرو به نقل از مقاماتی که نامشان فاش نشد خبر داده بودند که احتمال آزادی زندانیان سیاسی شایعه‌ای بیش نیست اما با توجه به سخنان امروز محسنی اژه‌ای تعداد بیشتری از زندانیان سیاسی طی روزهای آینده آزاد خواهند شد.

برخی این آزادی‌ها را مرتبط با سفر روحانی به نیویورک ارزیابی کرده‌اند و در همین حال فعالان سیاسی با استقبال از این آزادی‌ها خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد شده‌اند.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه‌ قضاییه در پنجاه و دومین نشست خبری خود گفت: طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی به مناسبت‌های مختلف امکان عفو زندانیان در نظر گرفته شده است و رییس دستگاه قضا می‌تواند از رهبری درخواست عفو تعدادی از زندانیان را که شامل قانون عفو می‌شوند را داشته باشد.

وی ادامه داد: بنابراین تعدادی از محکومین امنیتی دادگاه انقلاب تهران برای عفو توسط رئیس قوه قضاییه مورد بررسی قرار گرفتند و درخواست عفو آن‌ها به رهبری ارائه شد که وی با عفو ۸۰ نفر از این محکومین موافقت کردند.

وی با اشاره به اینکه عفو می‌تواند شامل بخشیده شدن تمام یا قسمتی از مجازات محکومین باشد، گفت: تعدادی از این ۸۰ نفر به طور کامل عفو شده‌اند، برخی از آن‌ها دارای محکومیت حبس نبوده و سایر مجازاتهای آن‌ها مشمول عفو شده است و تعدادی نیز تنها بخشی از محکومیتشان مورد عفو قرار گرفته است.

وی در ادامه ادعا که عفو زندانیان اخیر ارتباطی به انتخابات و مسائل سیاسی روز ندارد و افزود: عفو محکومین جرایم امنیتی و برخی از محکومین حوادث سال ۸۸ در سالهای ۹۰ و ۹۱ نیز اجرا شده بود حتی در اردیبهشت سال ۹۲ نیز تعدادی از این محکومین مورد عفو قرار گرفته بودند.

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد دیدار شمخانی با میرحسین موسوی، اظهار کرد: اول، این سوال مطرح می‌شود که آیا اصل خبر درست است؟ اصل خبر وقتی جعل باشد مابقی خبر نیز جعل است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید