خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  آشتون: وضعیت زندانیان سیاسی اهوازی وخیم است

آشتون: وضعیت زندانیان سیاسی اهوازی وخیم است

خبرگزاری هرانا – کا‌ترین آشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا با وخیم خواندن وضعیت زندانیان سیاسی و فرهنگی اهوازی اظهار داشت که اتحادیه اروپا احکام اعدام صادره علیه فعالان عرب اهوازی را از نزدیک پیگیری می‌کند.

آشتون با اشاره به بیانیه اتحادیه اروپا در ژانویه سال جاری درباره احکام اعدام پنج فعال فرهنگی عرب خلفیه اظهار داشت که احکام اعدام صادره برای چهار فعال شهر فلاحیه نیز از سوی اتحادیه پیگیری می‌شود.

این سخنان خانم آشتون طی نامه‌ای در تاریخ ۱۰ سپتامبر جاری ودرپاسخ به سئوالات نماینده بریتانیا درپارلمان اتحادیه اروپا که قبلا از این اتحادیه خواسته بود تا توجه ویژه‌ای به وضعیت حقوق بشر در اقلیم اهواز داشته باشد، بیان شده است.

چارلز تانوک نماینده انگلیسی در پارلمان اتحادیه اروپا طی نامه‌ای با اظهار نگرانی شدید از وضعیت حقوق بشر در اهواز، در این باره پرسش‌هایی از خانم کا‌ترین آشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا داشته است. وی از اتحادیه اروپا خواسته بود تا نسبت به وضعیت وخیم حقوق بشر در اهواز و به ویژه احکام اعدام صادره علیه چهار فعال عرب شهر فلاحیه پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

این اشخاص که غازی عباسی، جاسم مقدم پناه، عبدالامیر مجدمی و عبدالرضا امیر خنافره هستند برای اولین بار بر اساس یک گزارش منتشر نشده سازمان اطلاعات اهواز که بر طبق آن این فعالان به «محاربه با خدا» و «فساد فی الارض» متهم شده‌اند، بازداشت شده‌اند.

نماینده عالی پارلمان اروپا بابیان اینکه ازوضعیت وخیم فعالان اهوازی باخبر است اظهار داشت که از نزدیک وضعیت حقوق بشر وآزادی‌های اساسی در ایران، از جمله حقوق گروه‌های اتنیکی نظیر جامعه اهوازی را پیگیری می‌کند.

آخرین بیانیه‌ای که در این باره از سوی نماینده عالی صادر شده است درباره احکام اعدام پنج عرب اهوازی وخطر اجرای قریب الوقوع آن، در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۳ صادر شده است. هاشم شعبانی، هادی راشدی، محمد علی عموری، سید یابر آلبوشوکه وسید مختار آلبوشوکه پنج فعال فرهنگی موسسه الحوار هستند که حکم اعدام آن‌ها در اوایل سال جاری میلادی از سوی دیوان عالی کشور تائید شده بود.

آشتون افزود اتحادیه اروپا نسبت به وضعیت جامعه عرب و همچنین دیگر گروه‌های اتنیکی و گروه‌های مذهبی در ایران توجه زیادی از خود نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه موارد نقض حقوق بشر دراهواز را درفرصت‌های ممکن ودردیدار با همتایان ایرانی خود بررسی خواهد کرد تاکید کرد که “به مسئولان ایرانی التزامات بین المللی خود درقبال میثاق حقوق مدنی وسیاسی که ایران ازجمله امضاء کنندگان آن است، گوشزد خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید