خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲, 23rd of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۲/۲۹ ساعت ۱۶:۵۵:۵۸

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ اخلال در پیغام رسانهای اینترنتی در آستانه برگزاری انتخابات

هرانا؛ اخلال در پیغام رسانهای اینترنتی در آستانه برگزاری انتخابات

خبرگزاری هرانا – در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اکثر مسنجرهای صوتی اخلال ایجاد شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پس از پایین آوردن سرعت اینترنت از سوی اکثر سرویس دهندگان در ایران، بتازگی در ارتباطات صوتی که از سوی مسنجرها برقرار میشده، اخلال ایجاد شده است.

پورت صوتی اسکایپ، جی ‌تالک، اوو و سایر مسنجرهای موجود از سوی کارگروه تعیین محتوای مجرمانه اینترنتی مسدود شده است و دیگر کاربران داخل کشور نمی‌توانند ارتباط صوتی از طریق اینترنت برقرار کنند.

گفتنی است، مسدود کردن وبگاه‌های اینترنتی در ایران با تصمیم کمیته‌ای تحت نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور نمایندگان صداوسیما، مخابرات و وزارت اطلاعات صورت می‌گیرد و شرکت خدمات ارتباطات داده‌ها مجری تصمیم‌گیری این کمیته‌ است.

در اسفند ماه ۱۳۹۱، گزارشگران بدون مرز در روز جهانی مبارزه با سانسور اینترنتی، گزارشی منتشر کرده که در آن ایران به همراه چین، سوریه، بحرین و ویتنام پنج کشور دشمن اینترنت نام گرفته‌اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    بخشی از بند ۲۵ اعلامیه هزاره: آزادی رسانه ها برای اجرای نقش اساسی آنها و نیز حق مردم برای دسترسی به اطلاعات را تضمین کنیم .

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید