خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ساعت ۱۷:۱۳:۴۹

    خانه  > سایر گروهها  >  زد و بند بر سر واردات کیسه‌های خون غیراستاندارد و غفلت نظارتی وزیر بهداشت

زد و بند بر سر واردات کیسه‌های خون غیراستاندارد و غفلت نظارتی وزیر بهداشت

خبرگزاری هرانا – بر اساس گفتۀ عضو کمیسیون بهداشت مجلس، وزارت بهداشت نظارت چندانی بر فرآورده‌های خونی ندارد٬ “بخش اعظم کیسه‌های خون غیراستاندارد”، هستند و به همین علت شمار زیادی از بیماران تالاسمی و هموفیلی “درگیر مشکلات جسمی شدیدی” شده‌اند.

به گزارش «نامه‌نیوز»، حسین تامینی می گوید: بخش اعظم کیسه‌های خون غیراستاندارد بوده‌ و معلوم نیست وزارت بهداشت بر چه اساسی از شرکت‌های غیرمعتبر خرید می‌کند.

وی خاطرنشان می کند: واردات کیسه‌های خون غیراستاندارد، موضوع بسیار مهمی بود که موجب شد کمیسیون وزارت بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، وزیر بهداشت را به کمیسیون احضار کند. نمایندگان این کمیسیون انتقادات بسیار تندی را به آقای وزیر داشتند، چراکه این اولین بار نبود که بیماران هموفیلی و تالاسمی از بی‌توجهی مسئولان این وزارتخانه آسیب‌های جدی می‌دیدند. ما از وزیر بهداشت خواستیم به جای اینکه کارهای سیاسی و تبلیغاتی در این وزارتخانه انجام دهد، به فکر مشکلات جدی بیماران باشد، اما متاسفانه وزارت بهداشت در بسیاری از موارد مربوط به بیماران کوتاهی کرده است.

نبود تجهیزات پزشکی استاندارد، کمبود و گرانی دارو، مشکلات بیماران خاص، واردات فرآورده‌های خونی غیراستاندارد، داروهای چینی و ضعف‌های مربوط به بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های دولتی، از جمله مشکلات عمده وزارت بهداشت است که متاسفانه مسئولان آن نسبت به این موضوعات بی‌توجهی می‌کنند. نمایندگان کمیسیون وزارت بهداشت این موضوعات را به وزیر بهداشت ابلاغ کردند و قرار شد در این هفته ایشان راهکارهای جدی را برای این موضوعات داشته باشد.

متاسفانه وزارت بهداشت نظارت چندانی بر فرآورده‌های خونی ندارد. بخش اعظم کیسه‌های خون غیراستاندارد بوده‌اند و معلوم نیست وزارت بهداشت بر چه اساسی از شرکت‌های غیرمعتبر خرید می‌کند. آنطور که مشخص شد، تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی، با برخی از مسئولان این وزارتخانه زد و بند می‌کنند. همین رانت‌بازی‌ها موجب شده هم‌اکنون بخش عمده‌ای از بیماران تالاسمی و هموفیلی، درگیر مشکلات جسمی شدیدی شوند. این اتفاق در حالی صورت گرفته است که ایران چند کارخانه کیسه خون دارد، اما نمی‌دانیم چرا مسئولان وزارت بهداشت فعالیت کارخانه‌های داخلی را چندان جدی نمی‌گیرند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید