خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو متهم به تجاوز به عنف در مشهد اعدام شدند

دو متهم به تجاوز به عنف در مشهد اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سپیده دم روز گذشته ۲ جوان تبعه کشور افغانستان که متهم به تجاوز به عنف بودند، در زندان مرکزی مشهد اعدام شدند.

بنا به گزارش روزنامه خراسان، ۲جوان تبعه کشور افغانستان متهم بودند در سال ۸۹ دختر ۱۶ساله‌ای را که کر و لال نیز بود به یک ساختمان نیمه ساز در یکی از شهرک‌های حاشیه مشهد کشانده و مورد تجاوز قرار داده اند.

این ۲جوان افغانی که یکی از آنان نگهبان و دیگری کارگر ساختمان بود پس از اعلام شکایت توسط خانواده دختر توسط ماموران دستگیر و محاکمه شدند.

دادگاه کیفری خراسان رضوی پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه که با حضور وکلای مدافع متهمان برگزار شد رای به اعدام آن‌ها داد اما رای صادره مورد اعتراض متهمان و وکلای مدافع آنان قرار گرفت و این پرونده برای بررسی دقیق‌تر به دیوان عالی کشور ارسال شد.

این گزارش حاکی است: قضات دیوان عالی کشور نیز رای صادره را تایید کردند.

بنابراین پرونده مذکور برای اجرای حکم به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد.

پس از فراهم شدن مقدمات اجرای حکم از سوی مقامات قضایی، سپیده دم روز گذشته ۲ متهم با حضور مقامات ذی صلاح در زندان مرکزی مشهد به دار آویخته شدند.

گزارش خراسان حاکی است: چهارشنبه گذشته نیز ۲ زندانی که یکی از آن‌ها به اتهام آزار و اذیت به عنف نوجوان ۱۳ساله و دیگری به اتهام تجاوز به اعدام محکوم شده بودند در زندان مشهد به چوبه دار سپرده شدند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید