خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۲, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۱/۰۹ ساعت ۷:۱۰:۰۳

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ بررسی آماری نقض حقوق بشر در سال ۹۱ به همراه پیش بینی سال ۹۲

هرانا؛ بررسی آماری نقض حقوق بشر در سال ۹۱ به همراه پیش بینی سال ۹۲

سالنامه آماری نقض حقوق بشر در سال ۹۱ منتشر شد

خبرگزاری هرانا – نهاد، آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در سومین سال پیاپی و منظم خود اقدام به انتشار گزارش آماری تحلیلی نقض حقوق بشر در ایران کرد، در این گزارش علاوه بر بررسی آماری در سال ۱۳۹۱، پیش بینی سال ۱۳۹۲ نیز انجام پذیرفته است.

گزارش پیش رو در بردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق بشر در ایران در طول یک سال شمسی (۱۳۹۱) است. این گزارش که بصورت آماری- تحلیلی ارایه می شود،  به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده است.

 

برای دریافت نسخه PDF این گزارش اینجا کلیک کنید

گزارش سالانه فوق حاوی بررسی آنالیستی و تجزیه و تحلیل داده‌های آماری است و در نمای کلی آن نشان دهنده‌ی کاستی‌ها و پراکندگی گسترده در بخش فعالیت مدافعان و کوشندگان حقوق بشر می‌باشد که ناشی از نقش غیرمسئولانه حاکمیت در حمایت از نهادهای حقوق بشری و سرکوب این جریانات و ممانعت از گردش آزاد اطلاعات است و این روش سیستماتیک و سازمان یافته حاکمیت در اولین وجه نمودی آن عدم وجود هارمونی و گسستگی در آن را مشهود میسازد.

در سومین سال انتشار منظم این گزارش سعی شده است بصورت کاملاً علمی موارد گفته شده به زبان ریاضی و آمار با شرح توضیحات آن آورده شود تا بتوان عمق و سطح، دامنه و برد و هم‌چنین زوایای ناپیدای آن را هویدا کرد.

با توجه به موارد گفته شده سعی شده این مجموعه مستندات و گزارشات بصورت زبان محاسبات هم سخن بگوید و جزء به جزء داده‌ها نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا از طرفی بتوان به یک استنباط آماری در ارتباط با شرایط و وضعیت نقض حقوق بشر در سال ۱۳۹۱ رسید و از سوی دیگر به تحلیل آن در سال‌های ما قبل و بعد آن و جامعه‌های مورد هدف نیز پرداخته شود تا حتی یک ناظر بی‌طرف و نا آشنا به جغرافیای سیاسی ایران نیز بتواند با تحلیل داده‌ها و اطلاع از این اعداد و ارقام، تصویری واقعی‌تر از شرایط جامعه‌ی ایران بیابد و هم‌چنین تصویری روشن‌تر از روش‌های سیستماتیک حاکمیت در نقض حقوق شهروندان را درک و فهم نماید.

روش کار و راهنمای عمل، این مجموعه در گزارش فوق بدین صورت فرمول‌بندی گردیده که ابتدا نقشه‌ی جامع کشور به تفکیک استان‌ها ارائه و تعداد گزارش‌های ارسالی از هر استان قید گردیده است. هم‌چنین تعداد گزارش‌های ارسالی از هر استان بصورت منفک درج شده است که شامل مقایسه با سال ماقبل آن است.

هر چند که تمرکز گزارشات در پایتخت نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و  بر پراکندگی در سایر استان ها افزوده شده است اما با این حال عدم تناسب تعداد گزارشات ثبت شده توسط مدافعان حقوق بشر بین تهران و سایر استانهای کشور همچنان مشهود است. در این گزارش هم چنین موارد نقض حقوق بشری مربوط به سال ۱۳۹۱ با سال ماقبل آن (۱۳۹۰) به مانند گزارش سال گذشته مورد مقایسه قرار گرفته است با این تفاوت که این مقیاس در بر گیرنده‌ی تمامی موارد استنتاجات آماری از قبیل کاهش، افزایش، نمودارها، دامنه، برد، واریانس، انحراف معیار و ضریب تغییرات می‌باشد.

با استفاده از این داده ها و مقیاس ها پیش بینی نقض حقوق بشر در سال ۱۳۹۲ نیز صورت پذیرفته است که از نکات برجسته این گزارش در سال جدید است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با افزایش ۲۲ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ ، ۴۲% از گزارشات نقض حقوق بشر را مستند کرده است، منابع دولتی با افزایش ۳۱% درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ ، ۳۳% کل گزارشات نقض حقوق بشر را مستند کردند هم چنین سایر منابع مستقل نیز با کاهش ۴۸ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۰ ، ۲۵% گزارشات را مستند کردند.

با در نظر گرفتن آمار ۲۹۹۹ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری مستند شده در ایران از مجموع ۲۵۵۸ گزارش، که برای ۱۷۷۱۳۵۴۸ نفر از شهروندان حادث شده است.

لازم به اشاره است ۱۷۶۳۴۶۰۱ نفر از شهروندان در معرض نقض غیر مستقیم حقوق بشر که شامل مواردی چون، وجود کودکان کار و خیابان، ازدواج رسمی کودکان، عدم پرداخت حقوق کارگران از سوی کارفرما، اخراج و بیکاری کارگران میباشد که ناشی از ضعف در عملکرد سازمانها و نهادهای دولتی و عدم اجرای قانون و نقص قوانین در ارتباط با حقوق شهروندان است  و ۷۸۹۴۷ نفر نیز در معرض نقض مستقیم و سیستماتیک حقوق بشر از سوی حاکمیت قرار داشتند که شامل برخوردهای مستمر دستگاه های امنیتی، نظامی، شبه نظامی و قضایی با شهروندان می باشد.

در تصویر ذیل نقشه شماتیک کشور به تفکیک استان ها و گزارش های ارسالی از هر استان قید گردیده است که میزان پراکندگی گزارشات در استانهای مختلف را نمایش میدهد.

همانطور که در نقشه فوق مشاهده می‌کنید تفاوت فاحشی بین پایتخت و سایر نقاط کشور حسب گزارشات منتشره قابل رویت می باشد.

این در حالی است که به لحاظ پراکندگی جمعیت (سرشماری سال ۱۳۹۰) تهران ۱۲۰۰۰۰۰۰ و سایر نقاط کشور ۶۲۹۶۱۷۰۲ شهروند را در خود جای داده است.

 

با این دادها و طبق نمودار زیر، تمرکز حضور مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۹۱،  ۲۵ در صد در تهران و ۷۵ درصد در سایر نقاط کشور را شامل می شود این در حالی است که طبق نمودار فوق تهران تنها ۱۶ درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است، چنانچه دارای توزیع مناسب گزارشات در سطح کشور می بودیم، انتظار می رفت مجموع گزارشات ارسالی از سایر استان ها به رقم ۱۰۹۲۸ گزارش بالغ می شد. که نقصان ناشی از تمرکز (مراکز تولیدی، رسانه ای و فعالین حقوق بشر در امر گزارشگری) در مرکز کشور می باشد.

جدول پراکندگی گزارشگری بر اساس تفکیک استانها

جدول  زیر در بردارنده اسامی و اطلاعات استانهایی است که گزارشگری نقض حقوق بشر در ایران را تشکیل می‌دهند و هم چنین میزان گزارشاتی که از آن منطقه ارسال شده است.

هم چنین در جدول زیر میزان رشد و یا کاهش گزارشات، با آمار ارائه شده در مقایسه با سال ۱۳۹۰، مورد بررسی قرار گرفته است که کاهش گزارشگری میتواند مربوط به سخت تر شدن امکان فعالیت گزارشگران حقوق بشر در آن مناطق باشد و عوامل رشد نیز علاوه بر رشد نقض حقوق بشر، میتواند به فعالیت بیشتر منابع رسمی مربوطه باشد.

جدول استانهای دارای گزارش بر اساس حجم گزارشات نقض حقوق بشر و مقایسه میزان رشد یا کاهش گزارشگری با سال ۱۳۹۰

نام استان

تعداد گزارشات

میزان رشد نسبت به سال ۱۳۹۰ (درصد)

نام استان

تعداد گزارشات

میزان رشد نسبت به سال ۱۳۹۰ (درصد)

آذربایجان شرقی

۱۷۵

۲%

قم

۷

۱۷%-

آذربایجان غربی

۲۰۲

۵%

کردستان

۱۵۸

۲۶%-

اردبیل

۵۵

۷%

کرمان

۷۹

۱۶%

اصفهان

۱۰۵

۱۶%

کرمانشاه

۸۰

۸%-

البرز

۲۲۴

۳۳%

گلستان

۶۳

۳۲%

ایلام

۴۶

۲۱%

گیلان

۷۸

۳۰%

بوشهر

۵۴

۱۱%

لرستان

۵۹

۳۲%

تهران

۹۰۳

۱۸%-

مازندران

۱۱۴

۱۴%-

خراسان رضوی

۱۰۳

۲۰%-

مرکزی

۶۶

۲۵%

خوزستان

۱۴۴

۷%

هرمزگان

۶۵

۲۴%

خراسان شمالی

۵۴

۳۵%

همدان

۵۹

۲۳%

قزوین

۸۷

۲۱%

یزد

۵۶

۸%

خراسان جنوبی

۵۶

۳۷%

سیستان و بلوچستان

۸۰

۳۰%

زنجان

۵۸

۲۰%

کهگیلویه و بویر احمد

۵۸

۳۲%

سمنان

۱۲۷

۵۹%

 

 

 

فارس

۱۲۸

۶%

 

 

 

چهارمحال و بختیاری

۵۲

۲۶%

 

در ذیل نمودار دایره ای مربوط به مقایسه استانها و حجم گزارشات ارسالی را مشاهده میکند.

توانمندی سازمانهای مدافع حقوق بشر در امر خطیر گزارشگری در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، در کل کشور تقریبا تغییری نداشته است. اما در بررسی اولیه، کاهش گزارشات در استانهای تهران با ۱۸%، خراسان رضوی با ۲۰%، قم با ۱۷% کردستان با ۲۶%، کرمانشاه با ۸% و در مازندان ۱۴% وجود داشته است.

کاهش کلی گزارشگری از مناطق مرکزی و حاشیه ای کشور به دلیل کاهش نقض حقوق بشر و یا کم کاری سازمان های حقوق بشری نبوده است، بلکه این امر عمدتاً مربوط به افزایش فشار بر مدافعان حقوق بشر و هزینه مند شدن فعالیت گروه های مستقل حقوق بشری از سوی حکومت ایران است.

پیش بینی: با توجه به داده های آماری و سی وی (CV) به دست آمده مربوط به سال ۱۳۹۱ پیش بینی می شود که کل گزارشات ارسالی استانها در سال ۱۳۹۲ حداقل ۱۳۴۵ گزارش و حداکثر ۵۹۲۵ گزارش را در بر بگیرد.

بر اساس توضیحات فوق در جدول زیر حداکثر و حداقل گزارش های در هر استان مربوط به پیش بینی سال ۹۲ محاسبه و اعلام می گردد.

نام استان

حداکثر

حداقل

نام استان

حداکثر

حداقل

آذربایجان شرقی

۲۸۰

۷۰

قم

۷۵

۱۹

آذربایجان غربی

۳۲۹

۴۷

کردستان

۲۵۳

۶۳

اردبیل

۸۸

۲۲

کرمان

۱۲۶

۳۲

اصفهان

۱۶۸

۴۲

کرمانشاه

۱۲۸

۳۲

البرز

۳۵۸

۸۹

گلستان

۱۰۱

۲۵

ایلام

۷۳

۱۸

گیلان

۱۲۵

۳۱

بوشهر

۸۶

۲۲

لرستان

۹۴

۲۴

تهران

۱۴۴۴

۳۶۱

مازندران

۱۸۲

۴۶

خراسان رضوی

۱۶۴

۴۱

مرکزی

۱۰۶

۲۶

خوزستان

۲۳۴

۵۴

هرمزگان

۱۰۴

۲۶

خراسان شمالی

۸۶

۲۲

همدان

۹۴

۲۴

قزوین

۱۳۹

۳۵

یزد

۹۰

۲۲

خراسان جنوبی

۹۰

۲۲

سیستان و بلوچستان

۱۲۸

۳۲

زنجان

۹۲

۲۴

کهگیلویه و بویر احمد

۹۳

۲۳

سمنان

۲۰۳

۵۰

 

 

 

فارس

۲۰۹

۴۷

 

 

 

چهارمحال و بختیاری

۸۳

۲۱

 

برای شروع بررسی رسته‌ای نقض حقوق بشر در یکسال گذشته ابتدا نگاهی به نمودار مقایسه رسته‌ها بر اساس حجم گزارشات یکساله می کنیم.

در مقایسه رسته‌ای حجم گزارشات منتشر شده در سال۱۳۹۱ با سال ۱۳۹۰ که بیشترین صعود مربوط به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی با ۳۴% و بیشترین نزول مربوط به حقوق قومی با ۵۷% به نمودار زیر بنگرید. در نمودار زیر بخش محیط زیست و سایر موارد به دلیل عدم بررسی آن در سال ۱۳۹۰ مورد مقایسه قرار نمی‌گیرد.

اقلیتهای قومی –  ملی

در این رسته ۷۱ گزارش توسط نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسید که بر اساس آنها ۱۱۸ شهروند بازداشت شدند، ،احضار ۱۲ نفر به نهادهای امنیتی- قضایی گزارش شده است.

همچنین ۱۸ شهروند از سوی دادگاههای انقلاب محاکمه شدند و برای ۵۸ نفر نیز ۱۰۹۹ ماه حبس تعزیری و ۲۲۲ ماه حبس تعلیقی، ۲۲ میلیون ریال جریمه نقدی صادر شده است.

در حوزه اقلیت های قومی ۸۰ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۷۱ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۲۱۹ نفر از شهروندان است.

توضیح: نقض حقوق در اقلیت های قومی شامل شهروندانی می شود که در راستای احقاق حقوق خود و یا به دلیل اجرای آئین و مراسم ملی و فرهنگی خود تحت ظلم یا تبعیض حاکمیت قرار گرفته اند. به عبارت دیگر تنها گزارشاتی در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است که به دلیل وابستگی نژادی یا قومی مورد ستم واقع شده اند.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق اقلیت‌های قومی را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

نمودار مقایسه ای سایر موارد در این حوزه نیز در پی می آید :

در حوزه اقلیت های قومی بازداشت شهروندان ۸۲% نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی با کاهش ۶۷% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق قومی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، پنجاه و هفت درصد کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق اقلیت های قومی در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

 

پیش بینی: در بخش مربوط به قومیت های ساکن در ایران سی وی بدست آمده (۵. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۱۰۶ و حداقل گزارشات ارسالی ۳۶ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

 

اقلیت های مذهبی

در این رسته در طی یکسال گذشته ۲۱۳ گزارش از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است و  بر این اساس ۶۴۱ شهروند بازداشت شدند، ۱۹ مورد ضرب و شتم، ۳ مورد پلمب اماکن مذهبی، ۵۶ مورد جلوگیری از فعالیت اقتصادی، ۷ مورد ممانعت از تحصیل، ۱۰۲ مورد احضار به نهادهای امنیتی- قضایی و ۲۸۲ مورد محاکمه در دادگاه های انقلاب گزارش شده است.

۸۸ نفر از اقلیت های مذهبی از سوی نهادهای قضایی مجموعا ۱۶۸۳ ماه حبس تعزیری، ۳۶۲ ماه حبس تعلیقی، ۲۱ میلیون و هفتصد هزار ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

در حوزه اقلیت های مذهبی ۲۷۰ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۲۱۳ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۱۲۹۳ نفر از شهروندان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق اقلیت‌های مذهبی را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

نمودار مقایسه ای سایر موارد در این حوزه نیز در پی می آید :

در این رسته، بهائیان با ۶۶% گزارشات در صدر دیده بانی گزارشگران حقوق بشر قراردارند و به ترتیب دراویش با ۱۳% مسیحیان و اهل سنت ۱۰%در رده‌های بعدی دیده بانی قرار می‌گیرند.

در حوزه اقلیت های مذهبی بازداشت شهروندان ۵۴% نسبت به سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش ۳۳% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق مذهبی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، هشت در صد افزایش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق اقلیت های مذهبی در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی: در بخش مربوط به اقلیت های مذهبی ساکن در ایران سی وی(CV) بدست آمده (۴۴. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۳۱۶ و حداقل گزارشات ارسالی ۱۲۶ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

اندیشه و بیان

در این رسته در طی سال ۱۳۹۱، جمعاً ۵۱۹ گزارش از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است، در این جمع، ۶۹ مورد اعمال فیلترینگ اینترنتی گزارش شده است، ۱۷ مورد توقیف نشریات، ۵ مورد اختلال تعمدی در شبکه اینترنت، ۳۷۷ بازداشت موردی، ۱۵ مورد ضرب و شتم، ۱۶ مورد ممانعت از برگزاری تجمع، مراسم یا سخنرانی، ۵ مورد پلمب تشکل و دفا‌تر، ۷۹۷ بازداشت فله‌ای، ۳۴ مورد تهدید و ارعاب، ۱۰۶ مورد احضار به مراجع قضایی- امنیتی و ۵ مورد ممنوع الخروجی، ۵ مورد بازنشستگی اجباری ، ۱ مورد عدم صدور مجوز تجمع، ۳۱۷۴۴ مورد جمع آوری ماهواره، در حوزه اندیشه و بیان گزارش شده است.

هم چنین در این حوزه ۱۱۲ نفر محاکمه شدند، ۱۹۹ نفر از سوی مراجع قضایی به ۹۰۵۴ ماه حبس تعزیری، ۵۸۵ ماه حبس تعلیقی، ۹۱۴ میلیون ریال جریمه نقدی، ۶۵۰ ضربه شلاق و ۲۴۷ ماه محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.

در حوزه اندیشه و بیان ۵۸۸ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۵۱۹ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۳۴۱۸۷ نفر از شهروندان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به رسته اندیشه و بیان را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

نمودار مقایسه ای سایر موارد در این حوزه نیز در پی می آید :

در حوزه اندیشه و بیان، بازداشت شهروندان ۵% نسبت به سال ۱۳۹۰  افزایش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با افزایش ۶% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق اندیشه و بیان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۰% کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق شهروندی (حوزه اندیشه و بیان) در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰ به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی: در بخش مربوط به آزادی اندیشه و بیان سی وی(CV) بدست آمده (۲۶. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۶۵۴ و حداقل گزارشات ارسالی ۳۸۴ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

 

اصناف

در رسته حقوق صنفی در سال ۱۳۹۱، جمعاً ۱۰۰ گزارش از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که از این گزارشات ۷۶ مورد آن مربوط به بازداشت موردی فعالان حقوق صنفی، ۵۴۶۴ مورد پلمب اماکن ، ۱ مورد ابطال مجوز تشکلات صنفی، ۳ مورد لغو مراسم و تجمع، ۱۹ مورد احضار به مراجع قضایی- امنیتی گزارش شده است.

در این رسته ۱۲ تن از سوی دستگاه قضایی به ۵۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. دو نفر نیز در دادگاه محاکمه شدند.

در حوزه اصناف ۹۳ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۱۰۰ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۵۵۹۸ نفر از شهروندان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق اصناف را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

در حوزه اصناف بازداشت شهروندان ۸۲% نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش ۳۶% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق صنفی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۲% کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق اصناف در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار ذیل بنگرید.

 

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق اصناف سی وی(CV) بدست آمده (۶. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۶۵۴ و حداقل گزارشات ارسالی ۳۸۴ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

دانشجویی

در این رسته در سال ۱۳۹۱ جمعاً ۱۰۲ گزارش از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که در مجموع شامل ۳۷ مورد بازداشت دانشجو، ۳ مورد اخلال در تجمع، ۱۳ مورد ضرب و شتم، ۲ مورد لغو مجوز نشریه دانشجویی، ۵ مورد احضار به مراجع قضایی- امنیتی، ۶۶ مورد احضار به کمیته‌های انضباطی، ۳۵ مورد اقدام در راستای اعمال تقکیک جنسیتی، ۲ مورد پلمب اماکن و دفا‌تر تشکلات، ۴ مورد تعلیق از تحصیل، ۶۲ مورد اخراج و یا محرومیت از تحصیل ۸۳ مورد سایر موارد نقض حقوق آکادمیک گزارش شده است.

در این رسته در سال گذشته ۲ دانشجو از سوی دستگاه قضایی کشور محاکمه شدند و ۱۲ دانشجو نیز به ۳۹۱ ماه حبس تعزیری، ۱۲ ماه حبس تعلیقی، ۱۶۴ ضربه شلاق، سه میلیون پانصد هزار ریال جریمه نقدی و ۶۰ ماه محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.

مجموماً از ۲۲۴ گزارش گردآوری شده ۲۲۴ مورد نقض حقوق دانشجویی برای ۵۳۰ نفر به ثبت رسیده است.

در حوزه دانشجویی ۹۷ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۱۰۲ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۶۴۶ نفر از دانشجویان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق دانشجویان را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

 

 

نمودار مقایسه ای سایر موارد در این حوزه نیز در پی می آید :

 

در حوزه دانشجویی بازداشت شهروندان ۲۸% نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش ۸۴% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق دانشجویان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۶۰% کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق دانشجویان در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

 

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق دانشجویان ساکن در ایران سی وی(CV) بدست آمده (۶۸. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۱۷۳ و حداقل گزارشات ارسالی ۳۱ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

 

اعدام

در این رسته در سال ۱۳۹۱ تعداد ۲۸۳ گزارش از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که شامل محکومیت ۳۹۵ نفر به اعدام و اجرای حکم اعدام ۴۹۶ نفر می باشد که از این تعداد ۵۹ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

در سال گذشته دست کم ۲۹۰ نفر از  اعدام شدگان را مردان و  ۹ تن را زنان تشکیل دادند هم چنین ۱۹۷ تن بدون اعلام هویت در رسانه های دولتی، اعدام شدند و یا به عبارتی دیگر ۵۸% اعدامیان مرد و ۲% زن و ۴۰% با هویت نامعلوم اعدام شدند.

در گزارشات منتشر شده، ۳۶۷ مورد اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر ۳۴ مورد اتهام تجاوز به عنف، ۲۹ مورد اتهام قتل، ۶ مورد اتهام محاربه، ۱ مورد اتهام لواط، ۳۷ مورد اتهام تجاوز ۶ مورد آدم ربایی، ۹ مورد امنیتی و ۴۰ مورد بدون اعلام اتهام در رسانه های دولتی در خصوص اجرای حکم اعدام برای متهمین قرائت شده است.

در حوزه صدور و اجرای حکم اعدام ۳۱۳ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۲۸۳ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۹۵۰ نفر از شهروندان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به صدور و اجرای حکم اعدام را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

در نمودار زیر اجرای حکم اعدام در دادگاه‌های مختلف کشور بر اساس جرم مورد بررسی قرار گرفته است که جرایم مربوط به مواد مخدر با ۷۰% در صدر، تجاوز ۷%، قتل ۷%، تجاوز به عنف ۶% در رده‌های بعدی قرار دارند.

 

برای مشاهده اجرای حکم اعدام در طی ماههای مختلف سال ۱۳۹۱ به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی اجرای حکم در سال آینده: در این بخش سی وی(CV) بدست آمده (۵۳. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر اجرای حکم اعدام۷۵۹ نفر و حداقل آن ۲۳۳ نفر باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

 

در این نمودار که رابطه مستقیمی با اعدام های مخفیانه دارد منابع مستقل و یا غیر رسمی ۳۴% گزارشات را منتشرکرده اند که در اکثر آنها قوه قضائیه سکوت کرده است.

در نمودار زیر نیز اجرای حکم اعدام در استان‌های مختلف کشور مورد بررسی قرار گرفته است که بر این اساس استان تهران با ۱۹% در صدر و البرز با ۱۲% و آذربایجان غربی با ۸% در رتبه‌های بعدی قراردارند.

 

 

بر اساس نمودار زیر ۱۲ درصد اعدام‌ها در ملاء عام و انظار عمومی به اجرا در آمده است.

در حوزه اعدام زندانیان عادی و عقیدتی صدور حکم اعدام از سوی دادگاه های عمومی و انقلاب نسبت به سال ۱۳۹۰، ۲۴% کاهش داشته است هم چنین اجرای حکم اعدام نیز با افزایش ۸% همراه بوده است.

در بررسی اجرای احکام اعدام ، اجرای حکم در ملاء عام ۲۱% نبست به سال پیش کاهش داشته است و اجرای حکم در زندان ها نیز با افزایش ۱۲% همراه بوده است.

قابل ذکر است در این رسته اعدام های مخفیانه و بی هویت در زندانها ۱۴% نسبت به سال ۱۳۹۰ افزایش داشته است و این در حالی است که اعلام اعدام ها از سوی قوه قضائیه و رسانه های دولتی با کاهش ۵% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه رسته اعدام ها بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۰% افزایش داشته است.

برای مقایسه صدور و اجرای حکم اعدام در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

 

پیش بینی: در بخش مربوط به گزارشات اعدام سی وی(CV) بدست آمده (۵۶. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۴۴۱ و حداقل آن ۱۲۵ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

حقوق فرهنگی

در این رسته در سال گذشته ۷۷ گزارش نقض حقوق بشر از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که جمعاً ۵۱ تن دستگیر، مجوز ۴ تشکل فرهنگی باطل و از انتشار ۳۰۲۱ اثر فرهنگی و نیز از اجرای ۱۲ برنامه فرهنگی ممانعت بعمل آمده است، همچنین ۳ تن به مراجع قضایی-امنیتی احضار شدند، ۲ تن ممنوع الخروج، ۳ تن ممنوع الکار و ۱۹ مورد نیز موارد متفرقه از نقض حقوق بشر در این بخش را در بر گرفته است.

در این حوزه ۶ تن از فعالین از سوی دستگاه قضایی به ۱۳۲ ماه حبس تعزیری ، ۲۵ ضربه شلاق محکوم شدند.

هم چنین ۵۰۰۸ اثر از میراث فرهنگی با نظارت دولتی از سوی عوامل سودجو تخریب شد و ۷ اثر فرهنگی نیز با بی توجهی سازمان میراث فرهنگی در آستانه تخریب قرار دارند.

در حوزه فرهنگی ۷۳ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۶۴ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۸۱۴۹ نفر از شهروندان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق فرهنگی را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

 

 

در حوزه فرهنگی بازداشت شهروندان ۵۷% نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با افزایش ۱۶% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق فرهنگی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۲% افزایش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق فرهنگی در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق فرهنگی سی وی(CV) بدست آمده (۴. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۱۶۰ و حداقل گزارشات ارسالی ۴۰ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

کارگری

در این رسته در سال ۱۳۹۱ ، ۴۱۰ گزارش در بررسی های آماری گردآوری شد که بر اساس آن جمعاً ۷۶ تن دستگیر شدند، ۳۰۷ مورد اعتصاب کارگری گزارش شده است، ۱۰۱۸۱۹۱کارگر از کار اخراج یا تعدیل شده‌اند، گزارشات عقب افتادن حقوق ۹۷۲ ماه کارگران مستند شده است، ۱۵۳۰۴۷کارگر از کار بیکار شده‌اند، ۲۰۸ تن در سوانح کاری کشته شده‌اند، ۱۳۳ مورد صدمات جسمی به کارگران در حین کار گزارش شده است، ۵۰۰۵۷۵۷ مورد نبود بیمه کار برای کارگران گزارش شده است، ۴۳۷۳ کارگر بلاتکلیف در حوزه کار گزارش شده است، ۱۳ فعال کارگری احضار و ۶۱ مورد سایر موارد مستند شده است.

در مجموع ۱۱ تن از فعالین کارگری از سوی دستگاه قضایی به ۳۳۵ ماه حبس تعزیری، ۲۴ ماه حبس تعلیقی و ۷۷۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

در حوزه کارگری ۴۱۰ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۴۱۰ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۶۴۰۸۳۰۰ نفر از کارگران و یا فعالین حقوق کارگری است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق دانشجویان را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

 

در حوزه کارگری بازداشت شهروندان ۴۰% نسبت به سال ۱۳۹۰ افزایش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش ۵۷% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق کارگری بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۱۶% افزایش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق کارگری در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق کارگران ایران سی وی (CV) بدست آمده (۳. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۵۳۳ و حداقل گزارشات ارسالی ۲۸۷ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

حقوق کودکان

در این رسته و در سال ۱۳۹۱ از مجموع ۴۱ گزارشی که توسط نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری شد جمعاً ۳۱۳ مورد کودک آزاری و آزار جنسی، ۴ مورد صدور حکم اعدام، ۷ میلیون مورد کار کودکان، ۲ مورد بازداشت فعالین حقوق کودکان، ۳۹۸۷۰۰۰ مورد محروم از تحصیل را در برگرفته است.

دستگاه قضایی کشور ۱۲ تن از فعالین حقوق کودک را به ۳۸۴ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است. وجود ۲۰۰ هزار کودک که دچار سوء تغذیه شدند و ۴۴۹۲۳ مورد ازدواج در سن کودکی از جمله موارد ثبت شده در حوزه کودکان است.

در حوزه کودکان ۳۷ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۴۱ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۱۱۲۳۲۲۶۶ نفر از کودکان و یا فعالین حقوق کودک است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق کودکان را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

 

در حوزه حقوق کودکان، بازداشت فعالان این عرصه ۳۳% نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است، با این حال صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با افزایش ۱۰۰% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق کودکان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۲۱% کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق کودکان در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق کودکان سی وی(CV) بدست آمده (۵. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۶۸ و حداقل گزارشات ارسالی ۲۲ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

زنان

در این رسته در سال ۱۳۹۱ جمعا ۳۱ گزارش گردآوری شده است که بر اساس آن جمعاً ۴ فعال حقوق زنان بازداشت شدند، ۱ مورد خودسوزی زنان گزارش و ۱۲ مورد قتل ناموسی، ۱ مورد ممانعت از تجمع یا مراسم گزارش شده است.

دو تن از فعالین این عرصه از سوی دستگاه قضایی کشور به ۲۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. یک نفر نیز با حکم قضایی از کشور ممنوع الخروج شد.

در حوزه زنان ۲۸ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۳۱ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۸۰ نفر از زنان و فعالین حقوق زنان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق زنان را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

 

 

در حوزه زنان بازداشت شهروندان ۴۲% نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش ۷۱% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق زنان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۵۰% کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق زنان در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق زنان سی وی (CV) بدست آمده (۹. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۶۴ و حداقل گزارشات ارسالی ۳ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

زندانیان

در این رسته در سال ۱۳۹۱ تعداد ۶۳۲ گزارش گردآوری شده است که بر اساس آن نگهداری زندانیان در محیط نا‌مناسب: ۱۹۹۰۰مورد، زندانیان محروم از ملاقات حضوری: ۱۳۷مورد، زندانیان محروم از ملاقات کابینی: ۵۹مورد، زندانیان محروم از رسیدگی پزشکی: ۲۵۸ مورد، انتقال اجباری زندانیان به مکان دیگر: ۲۲۹مورد، زندانیان منتقل شده به انفرادی: ۷۱مورد، زندانیان اعتصاب غذا کننده: ۱۲۲مورد، زندانیانی که تحت فشار قرار گرفتند: ۸۱مورد، زندانیانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند: ۷۳مورد، عدم رسیدگی به دادخواهی زندانیان: ۹مورد، استفاده از دستبند یا پابند برای زندانیان: ۱۵مورد، زندانیانی که مورد تهدید قرار گرفته‌اند: ۳۸مورد، زندانیان تبعید شده: ۲۴مورد، زندانیان محروم از مرخصی: ۵۵مورد، عدم دسترسی زندانیان به کتاب و رسانه: ۲مورد، زندانیان محروم از وکیل: ۱۰مورد، زندانیانی که در زندان کشته شده‌اند: ۲مورد، زندانیانی که در زندان خودکشی کردند: ۱مورد، فوت زندانیان بر اثر بیماری:۶ مورد، زندانیان محروم از هواخوری: ۱مورد، عدم تفکیک زندانیان بر اساس جرائم: ۵۹ مورد، زندانیانی که برایشان پرونده سازی شده: ۱۹مورد بوده است.

جلوگیری از ملاقات با بازداشت شدگان: ۱۱۰مورد، بازداشتیان بلاتکلیف: ۱۳۷مورد، عدم دسترسی بازداشت شدگان به کتاب و رسانه: ۰مورد، بازداشتیانی که مورد شکنجه قرار گرفته‌اند: ۴مورد، بازداشتیانی که مورد تهدید واقع شدند: ۱مورد، اعترافات اجباری بازداشت شدگان: ۱۴مورد، متهمانی که در کنار محکومین نگهداری شدند: ۵مورد، عدم دسترسی بازداشت شدگان به وکیل: ۱۲مورد، بازداشتیان محروم از رسیدگی پزشکی: ۲مورد، نگهداری بازداشت شدگان در انفرادی: ۱۸مورد، شکنجه روحی بازداشت شدگان: ۸ مورد بوده است.

در حوزه زندانیان ۹۴۵ مورد نقض موارد و بندهای مقاوله نامه های حقوق بشری جاری از مجموع ۶۳۲ گزارش استخراج شده است که شامل نقض حقوق ۲۱۲۱۷ نفر از زندانیان است.

در ذیل مقایسه نقض موردی مربوط به حقوق کودکان را بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق زندانیان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۱۳۹۰، ۳۰% کاهش داشته است.

برای مقایسه نقض موردی حقوق زندانیان در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰، به نمودار زیر بنگرید.

 

پیش بینی: در بخش مربوط به حقوق زندانیان سی وی(CV) بدست آمده (۳۵. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر گزارشات ارسالی در این رسته ۸۵۳ و حداقل گزارشات ارسالی ۴۱۱ گزارش باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

محکومیت ها

به گزارش نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طی یکسال گذشته مراجع قضایی حکومت ایران اعم از بدوی و تجدید نظر، اقدام به صدور ۱۴۳۵۹ ماه حبس (تعلیقی و تعزیری) برای ۴۰۰ تن از فعالین نموده‌اند که از این مقدار، ۱۳۱۳۴ ماه حبس تعزیری و ۱۲۲۵ ماه حبس تعلیقی بوده است. هم چنین ۸۳۹ ضربه شلاق و یک میلیارد و ۹۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جریمه نقدی نیز برای ایشان صادر شده است.

در حوزه اصناف ۵۶ ماه، حوزه اقلیت‌های ملی- قومی ۱۳۲۱ ماه، اقلییت‌های مذهبی ۲۰۴۵ ماه، اندیشه و بیان ۹۶۳۹ ماه، دانشجویان ۴۰۳ ماه، زنان ۲۰ ماه، فرهنگی ۱۳۲ ماه، کارگران ۳۵۹ ماه را به خود اختصاص داده‌اند. لازم به ذکر است این آمار فقط احکام موردی که مشخصات یا اطلاعات مربوط به حکم منتشر شده است را شامل می‌شود.

در بررسی کلی آمار، دستگاه قضایی حکومت ایران، ۴۰۰ تن از شهروندان را بیش از ۳۰ سال محروم از حقوق اجتماعی و نیز بیش از ۱۱۹۶ سال محکومیت حبس تعزیری و تعلیقی صادر نموده است.

لازم به اشاره است، صدور احکام از سوی دستگاه قضایی نسبت به سال ۱۳۹۰، ۳۶ در صد کاهش داشته است.

در ذیل تعداد محکوم شدگان بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

در این بخش از گزارش و در مقایسه با احکام صادره از سوی دادگاه‌های انقلاب در سال ۱۳۹۰، ۳۶% کاهش در سال ۱۳۹۱ وجود داشته است، بر اساس آمارهای موجود در بخش کارگری محکومیت‌ها ۵۷% کاهش داشته است و هم چنین در بخش مذهبی ۳۳% کاهش، قومی ۶۷% کاهش، صنفی ۳۶% کاهش، فرهنگی ۱۶% افزایش، زنان ۷۱% کاهش، کودکان ۱۰۰% افزایش، دانشجویی ۸۴% کاهش، اندیشه ۶% افزایش داشته است.

پیش بینی: در بخش مربوط به صدور احکام برای فعالین سی وی(CV) بدست آمده (۵. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر نفراتی که امکان صدور حکم برایشان وجود دارد ۵۸۵ نفر و حداقل آن ۱۹۵ نفر باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

بازداشت ها

در طی یکسال گذشته نیروهای امنیتی ۲۱۷۹ تن از فعالین را بازداشت نموده‌اند که از این تعداد ۶۴۹ مورد آن به صورت موردی و ۱۵۳۰ مورد آن به صورت بازداشت فله‌ای یا موردی بدون مشخص شدن هویت بازداشت شده بوده است.

در این رابطه، اصناف ۷۶ مورد بازداشت، اقلیت‌های قومی ۱۱۸ مورد، اقلیت مذهبی ۳۴۱ مورد، اندیشه و بیان ۳۷۷ مورد، دانشجویان ۳۷ مورد، زنان ۴ مورد، فرهنگی ۵۱ مورد، کارگران ۷۶ مورد، کودکان ۲ مورد را شامل می‌شوند.

لازم به ذکر است بازداشت‌های فله‌ای شهروندان در طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی نیروی انتظامی نیز بالغ بر ۲۰۹۵ مورد شده است که اکثر آن مربوط به بازداشت خرده فروشان مواد مخدر و برخوردهای تحت نام اراذل و اوباش بوده است،. هم چنین ۲۷۲ نفر از شهروندان نیز به دلیل شرکت در جشن و میهمانی‌های شبانه بازداشت شدند.

در ذیل تعداد بازداشت شدگان بر اساس تفکیک ماهانه شمسی در سال گذشته را مشاهده می‌کنید.

در این بخش از گزارش و در مقایسه با بازداشت‌ها صورت گرفته توسط نیروهای امنیتی در سال ۱۳۹۰، ۱۷% کاهش در سال ۱۳۹۱ داشته‌ایم بر همین اساس در بخش کارگری بازداشت‌ها ۴۰% افزایش داشته است و هم چنین در بخش مذهبی ۱۴% افزایش، قومی ۸۲% کاهش، صنفی ۲۸% کاهش، فرهنگی ۵۷% کاهش، زنان ۴۲% کاهش، کودکان ۳۳% کاهش، دانشجویی ۲۸% کاهش، اندیشه ۵% افزایش داشته است.

پیش بینی: در بخش مربوط به صدور احکام برای فعالین سی وی(CV) بدست آمده (۷. ۰) می باشد با استنداجات آماری پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۲ حداکثر نفراتی که امکان صدور حکم برایشان وجود دارد ۱۸۰۲ نفر و حداقل آن ۳۶۲ نفر باشد. در زیر نمودار پیش بینی هر ماه در سال ۹۲ را مشاهده می کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید