خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۲, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۲/۰۱/۱۶ ساعت ۱۷:۰۷:۵۷

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بیخبری مطلق از وضعیت دو فعال حقوق بشر کرد پس از یک ماه

هرانا؛ بیخبری مطلق از وضعیت دو فعال حقوق بشر کرد پس از یک ماه

خبرگزاری هرانا – با وجود گذشت یک ماه از بازداشت خسرو و مسعود کردپور ایشان تا کنون موفق به تماس با خانواده نشده‌اند و در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خسرو کردپور در تاریخ ۱۷ اسفند ماه سال گذشته با مراجعه ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شد و برادر وی مسعود کردپور روز بعد که برای پیگیری پرونده وی به اداره اطلاعات مهاباد مراجعه کرده بود بازداشت گردید.

اکنون با وجود گذشت ۱ ماه از بازداشت این دو فعال حقوق بشر کرد، ایشان موفق به تماس با خانواده خود نشده‌اند و تنها در مراجعه خانواده این دو فعال حقوق بشر به اداره اطلاعات به ایشان اطلاع داده شد، که خسرو و مسعود کردپور تا روز ۲۲ اسفند ماه در اداره اطلاعات مهاباد نگهداری شدند و در این تاریخ به اداره اطلاعات ارومیه منتقل گردیدند.

یکی از نزدیکان این دو فعال حقوق بشر به گزارشگر هرانا گفت: “وکیل مدافع خسرو و مسعود به ما گفته‌اند که قرار بازداشتی که برای هر دو نفر صادر شده ۲ ماهه می‌باشد.”

گفتنی است، خسرو کردپور، مدیر آژانس خبری موکریان می‌باشد که به کار نشر اخبار نقض حقوق بشر در ایران می‌پردازد.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می‌بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و متهمان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید