خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  دید‌بان حقوق بشر خواهان تحقیقات جنایی در مورد ستار بهشتی شد

دید‌بان حقوق بشر خواهان تحقیقات جنایی در مورد ستار بهشتی شد

خبرگزاری هرانا – سازمان دیدبان حقوق بشر از قوه قضائیه ایران خواسته است که در مورد مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که چهارماه پیش در زندان کشته شد، تحقیقات جنائی سریع، مستقل و شفافی انجام دهد.

دید‌بان حقوق بشر روز پنج‌شنبه (۱۷ اسفند/۷ مارس) از مقام‌های ایران خواست که از «اذیت و آزار اعضاء خانواده ستار بهشتی دست بردارند و مسئولان مرگ او را به مجازات برسانند.»

ستار بهشتی روز ۹ آبان ۱۳۹۱ به دست پلیس «فتا» در رباط کریم بازداشت شد و تنها پنج روز پس از دستگیری‌اش، خبر مرگ او را به خانواده‌اش دادند. در بیانیه دید‌بان حقوق بشر آمده است که با وجود گذشتن حدود چهار ماه از کشته شدن ستار بهشتی و وعده‎های مقامات رسمی مبنی بر ارجاع پرونده به دادگاه، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد قوه قضائیه تحقیقات جنائی خود را در باره مأمورانی که متهم به قتل وی هستند، به انجام رسانده باشد.

سازمان دیدبان حقوق بشر در بیانیه خود نوشته است که مأموران امنیتی، مادر و دیگر اعضاء خانواده ستار بهشتی را زیر نظر گرفته‎اند و به آن‌ها اخطار کرده‌اند که با رسانه‎‌ها و سازمان‎‎های بین‌المللی حقوق بشر صحبت نکنند.

ندیم حوری، معاون رئیس بخش خاورمیانه سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است: «ستار بهشتی و خانواده او نیازمند عدالت هستند و این عدالت باید اکنون شامل حال آن‌ها شود. قوه قضائیه و حاکمیت ایران باید اظهارات متناقض را کنار بگذارند و افرادی را که مسئول مرگ این وبلاگ نویس هستند به مجازات برسانند. آن‌ها باید این پیام آشکار را به گوش تمامی افرادی که به زندانیان صدمه می‌زنند یا آن‌ها را شکنجه می‌کنند، برسانند که قطعا پاسخگوی اعمالشان خواهند بود.»
«فقط قصاص می‌خواهم»

گوهر عشقی مادر ستار بهشتی به سازمان دیدبان حقوق بشر گفته است که او در ابتدا به دستور مقامات تن داده و درباره پرونده پسرش حرفی نزده، «اما دیگر بیش از این مایل نیست در مقابل تسامح مقامات قضائی سکوت اختیار کند.»

مادر ستار بهشتی، در گفت‌و‌گوی اختصاصی با سحام‌نیوز که ۱۶ اسفندماه منتشر شد نیز گفت: «من فقط قصاص می‌خواهم و نه چیز دیگر. از همه نهادهای حقوق بشری، سازمان‌ ملل و مهم‌تر از همه از حاکمیت ایران می‌خواهم تلاش کنند تا دادگاه رسیدگی به قتل ناجوانمردانه فرزندم علنی باشد.»

چند روز پس از انتشار خبر مرگ بهشتی، زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین تهران، نامه‌ای به مقامات نوشته و شهادت دادند که جراحات ناشی از شکنجه را در بدن بهشتی و پیش از مرگ او دیده‌اند.

اقدامات مقام‌های قضایی ایران

مقامات ایران در ماه آذر، در بحبوحه نگرانی‌های بین‌المللی در باره مرگ این وبلاگ نویس، ابتدا محمدحسین شکریان، رئیس پلیس فتای تهران را از کار برکنار و سپس اعلام کردند سه مامور در رابطه با این پرونده بازداشت شد‌ه‌اند.

در روز ۴ اسفند ۱۳۹۱ آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، مقررات جدیدی را در تشدید نظارت بر بازداشتگاه‌های تحت کنترل نیروی پلیس تصویب کرد. از جمله این مقررات جدید، لزوم بازرسی مرتب این گونه بازداشتگاه‌ها توسط سازمان امور زندان‌های کشور و نیز تهیه سوابق دقیق ورود و خروج بازداشت‌شدگان در این زندان‌ها است. طبق این مقررات، بازجویی در اداره پلیس و بازداشتگاه‌ها ممنوع است. چند روز بعد، دادستان تهران، عباس جعفری دولت آبادی نیز اعلام کرد اقدامات جدیدی در دست انجام است تا نظارت رسمی بر بازداشتگاه‌های تحت نظر پلیس استان تهران را بهبود بخشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید