خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  حکم اعدام یک متهم قتل در دیوان عالی کشور تایید شد

حکم اعدام یک متهم قتل در دیوان عالی کشور تایید شد

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام مرد دستفروشی که متهم میباشد یک دستفروش دیگر را در طی یک درگیری بر سر محل بساط به قتل رسانده است در دیوان عالی کشور به تایید رسید.

بنا به گزارش مهر، ۱۷ اسفند سال ۸۸ درگیری دو دستفروش در میدان تجریش به کلانتری ۱۰۱ اطلاع داده شد. ماموران پس از حضور در محل دریافتند، دو دستفروش بر سر محل بساط با هم درگیر شده‌اند. در این درگیری مرتضی با پیچ گوشتی ضربه‌ای به سینه صفر وارد کرده بود.

در ادامه صفر به بیمارستان منتقل شد که ۶۹ روز بعد به خاطر شدت جراحات جان باخت. با مرگ صفر، ماموران مرتضی را به اتهام قتل عمد دستگیر کردند.

مرتضی در بازجویی‌ها با اعتراف به جرم خود گفت: شب حادثه مقتول در محل بساط من بساط کرده بود. عصبانی شده و به او اعتراض کردم اما او فحاشی کرد. من هم عصبانی شده و با پیچ گوشتی ضربه‌ای به سینه‌اش زدم.

مرد دستفروش پس از محاکمه در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد که با اعتراض مرتضی پرونده به شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور فرستاده شد و قضات دیوان عالی کشور حکم اعدام را تایید کردند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید